Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 3. 2015 13:10

Kulturní nedorozumění s Haló televizí mluvčího Ovčáčka

Neodvysílat živě brífink tiskového mluvčího prezidenta republiky není žádná cenzura. Říkat tomu „cenzura“ je nehoráznost vůči těm, kdo kvůli reálné komunistické cenzuře skončili v kriminále.
Myslíme jinak.
Myslíme jinak. | Foto: Václav Vašků, archiv Economia

Spor o zpravodajství České televize – neméně podstatný zbytek vysílání Jana Velebu a Hrad netrápí – se mění v jedno velké a asi neodstranitelné kulturní nedorozumění. Jenže veřejnou televizi bohudík nejde rozkrojit a musí za ni platit, vnímat ji a vůbec s ní obcovat všichni společně. Takže takhle to může jít donekonečna. Jedni nepřetlačí druhé.

Ať už si, jako senátor Veleba, myslí, že „by mělo být slušností veřejnoprávních médií vysílat živě tiskovou konferenci prezidenta republiky prostřednictvím jeho tiskového mluvčího“. Nebo jim naopak přijde, že to se slušností nemá vůbec nic společného, přičemž tento pojem je až příliš obráběn samotnou hlavou státu.

Celá záležitost se jistě dá pojmout jako prostý spor argumentů. Dá se měřit, jak často se v České televizi vyskytuje předseda mimosněmovní strany Veleba (o prezidentovi a jeho mluvčím nemluvě) a jak často předseda čtvrté nejsilnější strany ve Sněmovně Schwarzenberg. To když prezident republiky nadhazuje, že ČT je hlásnou troubou TOP 09. Nebo se dá polemizovat o tom, jaký je v principu rozdíl mezi televizí „všech občanů“ a prezidentem „dolních deseti milionů“. To když Veleba České televizi vytýká, že její tisková mluvčí dřív pracovala pro TOP 09 a Karla Schwarzenberga. Zatímco prezident Miloš Zeman účinkoval v kampani SPO(Z), na Hradě pracují její lidé a prezidentův tiskový mluvčí, který na rozdíl od své televizní kolegyně skutečně „je ve zprávách“, pracoval v tiskovém orgánu KSČM. Můžeme to porovnávat a pitvat zleva zprava, ale přinejlepším půjde o dost planý dialog.

Protože pes je zakopán hlouběji, v hodnocení reality, a možná dokonce v samotném pohledu na svět.

Takže, když Vás a Vaši tiskovou konferenci tentokrát neodvysílají (tak jak to udělali minule nebo předminule), okamžitě prohlásíte: „Považujeme tento přístup za dětinskou pomstu České televize za názory prezidenta republiky.“ Proč hned tak útočně, proč „pomsta“, proč taková rána na kovadlinu? Z čeho může Jiří Ovčáček, respektive Ovčáček a prezident – viz první osobu množného čísla „považujeme“ - soudit, že se někdo „mstí“? Protože podle sebe soudím tebe? Jsem uražen? Rázem jsme v iracionální rovině problému, diskuse nemá smysl, řeší se jakési volání pomsty.

Klíčem k vzájemnému nepochopení je slovo „cenzura“. V kontextu českého mediálního prostoru hrubě nadužívané, mlátí s ním leckdo leckoho, pokud má pocit, že jemu libé hlasy jsou málo slyšet. Je to absurdní a pro ty, kdo pamatují skutečnou nesvobodu slova a regulérní cenzuru totalitního režimu, znepokojivé, ba urážlivé. „Další cenzurní stopka prezidenta republiky veřejnoprávní Českou televizí.“ „Pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů?“ Vědí Jan Veleba a Jiří Ovčáček, co je to cenzura? Podle mě ne, nebo alespoň důsledně předstírají, že ne.

Neodvysílat živě brífink tiskového mluvčího prezidenta republiky žádná cenzura není. Říkat tomu „cenzura“ je nehoráznost vůči těm, kdo byli kvůli reálné komunistické cenzuře vymazáni, nebo dokonce skončili v kriminále.

Tenhle rozměr věci ale exredaktor komunistických Haló novin Jiří Ovčáček asi úplně nedocení. Vlastně není divu, že je nad neodvysíláním tiskovky rozhořčen: něco takového by se, kdyby šlo o informace o předsedovi ústředního výboru, u jeho bývalého zaměstnavatele stát nemohlo. Jenže tady nejsme v Haló televizi, naštěstí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy