Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 6. 2016 12:30

Kupředu Babiš, zpátky ni krok! V televizi běží reklama na EET. Světlé zítřky jak za sociku

V televizi běží reklama na elektronickou evidenci tržeb (EET). Připomíná propagační komunistické plakáty a určena je zřejmě pro slabomyslné.
Díky EET hasičské stříkačky budou, důchody budou, učitelé dostanou víc, všecko bude.
Díky EET hasičské stříkačky budou, důchody budou, učitelé dostanou víc, všecko bude. | Foto: Repro.

Pociťujete nedostatek pozitivních zpráv? Radostných vyhlídek? Naděje? Jde na vás depka? Stačí si zapnout televizi a vyčkat na reklamní spot, který propaguje elektronickou evidenci tržeb (EET).

Nebo jinak. Stýská se vám po socialismu, po minulém režimu? Po těch neustále propagovaných světlých zítřcích? Opět je tu nabídka posedět u televize a vyčkat, až se na vás vyvalí ten příděl radosti a pozitivnosti. (Jen je to výtvarně chudší a slabší než za sociku.)

Velká výhoda reklamy na EET, tedy na klíčové dílo Andreje Babiše? Nemusíte vůbec myslet. Hlavu na ni de facto nepotřebujete. Smyslem viditelně není "něco se dozvědět", přijít na to, jak to s EET bude. Smyslem je, že se můžete těšit, co všecko se dá z utržených zisků dostat. Třeba 2700 špičkových hasičských aut.

Ta nesmírně potěšující reklama se stala jakousi moderní českou verzí známé písně We shall overcome (Jednou budem dál). Jenomže teď už neplatí We shall overcome someday, tedy někdy, jednou, v budoucnosti se octneme v lepším světě. Ne, už jsme skoro tam, protože EET je na dosah. Prošla.

Ministr financí Babiš konečně vyřešil prakticky všecky české současné potíže: zdravotníci, učitelé, důchodci, hasiči, ti všichni teď jen natáhnou ruku a už se sypou peníze, vyšší platy, skvělá výbava.

Reklama je mimořádně nenáročná, vyskakují na vás šťastné tvářičky, rozjásaná holčička, nějaké to pendolino a krásná průvodčí, důchodci na lavičce (ti jsou pro jistotu zezadu, protože mládí vpřed, že) a hned po nich maminka s dítětem na skákacím míči a hasič, hubu od ucha k uchu, a za ním moderní hasičské stříkačky, veselá, mladá, nadějná učitelka a nakonec nějaká ta mašinka, ze které asi budete celí nadšení a happy online odesílat údaje o prodaných párcích.

Ty hýbající se obrázky doprovází mimořádně duchaplný text: "Víte, co znamená osmnáct miliard? To jsou třeba platy zdravotníků a vybavení osmnácti nemocnic. Nebo za to může být sto čtyřicet škol a školek. Nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic. Nebo pětistovka měsíčně navíc důchodcům. Nebo 900 dětských hřišť. Nebo 2700 špičkových hasičských aut. Nebo 4500 korun měsíčně navíc pro učitele. Až 18 miliard ročně navíc pro nás všechny se vybere díky elektronické evidenci tržeb. Etržby férově pro všechny."

Tuto reklamu budou Babišovi (on ji ale nedělal, dušuje se) závidět jehovisté. I oni rozdávají takové pěkné brožurky, jak to bude v ráji, jenomže kam se hrabou na EET. To je ráj na dosah, ráj náš, který nás prostě nemine, který je nám Babišem souzen.

Slibotechna Andrej

Reklama nepochybně zabere na komunisty, je to přesně styl 50. let, kdy se budoval komunismus a na plakátech se všichni křenili a jásali a strašně moc těšili na každý nový den, který nám koukne do oken (tehdy ještě ne s Babišem).

Kampaň propagující EET spustili na začátku června. Nepojednává zatím o samotné elektronické evidenci, třeba o tom, jak to bude dělat stánkař, který prodává pivo a buřty na fotbale. Na komplikace není čas.

Spot automaticky počítá s 18 miliardami navíc do státního rozpočtu. Skutečně to bude tolik? A rovnou peníze nikoli rozdává, to by nakonec nebylo tak špatné, nýbrž slibuje. Stejně jako komunisté slibovali ty lepší zítřky. Česko bylo vždycky jedna velká slibotechna.

Reklama EET je pro průměrně inteligentního diváka urážející. Počítá s tím, že je to blb, který šedé závity nezapne ani omylem. Jedno je na tisíc procent jisté: není určena lidem, kteří se s velkým skřípěním zubů a bez sebemenší chuti na změnu připravují.

Reklama vypočítává, co lze v jednotlivých odvětvích pořídit za 18 miliard. Jenže, pokud se ty peníze opravdu vyberou, což dnes nikdo neví, a pokud administrativa okolo EET nesežere další miliardy, pak bude buď jen na ta hasičská auta, nebo jen na platy učitelů, nebo jen na důchody, nebo jen na...

Finanční správa oznámila, že vytvoření té socialistické reminiscence přišlo na 2,9 milionu korun. Za nákup reklamního prostoru v médiích stát vydal 26,4 milionu korun. Reklamu nevytvořil odbor propagace KSČ, ale světoznámá agentura Mccann Erickson Prague.

A ještě něco: jak Babiš, tak ericksoni vylučují, že by snad šlo o předvolební kampaň ANO. To tedy vůbec ne.

Kupředu Babiš, zpátky ni krok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy