Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 2. 2013 8:43

Kupte si politiku a stavte, co to dá. Vítejte v Praze

Radnice v metropoli ukazují, jak v praxi vypadá privatizace politiky.
Budoucnost. (Výšková budova v Praze-Michli, ilustrační foto z výstavby v roce 2009.)
Budoucnost. (Výšková budova v Praze-Michli, ilustrační foto z výstavby v roce 2009.) | Foto: Jan Lipold

Privatizace politiky. Asi už jste o ní slyšeli mockrát. Až moc. Není to už jen takové klišé, něco jako "lidi kradou"?

Na(ne)štěstí člověk zas a znova naráží na příklady, které ho z pochybností spolehlivě vyléčí.

Například. Pražské městské části inkasují sponzorské dary od developerů, kteří chtějí stavět hustěji a výše, než umožňují vyhlášky. Úřady tvrdí, že to
a) spolu vůbec, ale vůbec nesouvisí, nebo
b) je to naprosto v pořádku, protože když se chce stavebník "podílet na péči o město, není důvod mu v tom bránit."

Samozřejmě že radnice dělají z občanů hlupáky. Jde o čistou privatizaci politiky. Jen s oběma očima zavřenýma se tomu nedá říkat korupce.

Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), nejvyšší muž přes stavební rozvoj metropole, to vysvětluje s odzbrojující otevřeností: "Úplatek jde někomu do kapsy a nikdo o tom neví. Tady jdou peníze oficiálně přes smlouvu do pokladny městské části. Pokud developer zvýší zátěž území, musí platit."

Takže, když o tom všichni vědí a o bakšiš se podělí celá radnice, žádný úplatek to není. Máte problém? Sponzorujte svého šerifa. Bingo!

Všechny ty zákony o střetu zájmů nebo lobbingu jsou vlastně zbytečné, i celá protikorupční strategie vlády. K čemu to, když bude korupce veřejná a legální. Ano, konec prohibice! Radují se všichni, kromě místních obyvatel, kterých se to ovšem týká nejvíc.

Princip takového "sponzoringu", kterým si investoři kupují či předplácejí protekce a výjimky, bohužel nefunguje zdaleka jen v Praze. Právě v Praze ale politici nejvíc slibovali, že budou hájit zájmy občanů, a ne developerů. To bylo před volbami a kandidáti říkali to, o čem dobře věděli, že lidé chtějí slyšet.

Kdyby místo toho slibovali další "polyfunkční" a jiné naddimenzované budovy, které místní občané často vůbec nepotřebují, volil by je snad jen místní blázen.

Developerské odpustky bývají přitom zlomkem dodatečných nákladů, které obvykle masivní výstavba znamená a které už neřeší investor, ale město. Jde hlavně o dopravu. Developer má vlastně vystaráno, když vyhloubí garáže. Radnice pak čeká nekonečné a marné "zklidňování", respektive problém, jak do zahuštěného území propasírovat nová auta a nové lidi. O následcích pro životní prostředí a urbanismus nemluvě.

Jak prosté. Co bude ke koupi příště?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy