Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 5. 2017 11:15

Lepší Česko: Zemanův podraz číslo 2 nevyšel. Babiš uznán parlamentem za lháře

Cosi se děje i v Babišovi dosud betonově poslušném hnutí ANO. Europoslanec Telička považuje za malér nahrávky, na nichž jedná Babiš s Přibilem.
Ve středu byla na Václaváku největší demonstrace za poslední léta - proti Zemanovi a Babišovi.
Ve středu byla na Václaváku největší demonstrace za poslední léta - proti Zemanovi a Babišovi. | Foto: Jakub Plíhal

Země v pohybu: v sedmi českých městech se ve středu večer sešly tisíce občanů a demonstrovaly proti ministru financí Babišovi i prezidentovi Zemanovi. Akci svolala Šárka Fialová a nesla název Proč? Proto. (Reakce na inzerát Andreje Babiše, na kterém se nechal vyobrazit s přelepenými ústy, ačkoliv neustále mluví a veřejně lže.) Cíl: odvolat Babiše a vyjádřit nesouhlas s jednáním Zemana.

Středa byla divoká, ráno vládní strany mluvily o řešení krize. Bez výsledku. ANO vyzývá ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu, a naopak. Nikdo nechce být tím, kdo "rozbije vládu", i když už je na cucky, navíc lidovci i sociální demokraté trvají na Babišově odvolání.

Miloš Zeman pokračoval v třídenní návštěvě Libereckého kraje, tedy v prezidentské kampani za naše peníze. Jeho žena Ivana, šéfka manželovy kampaně, opět za naše peníze a opět v rámci té kampaně navštívila ve věznici v Rýnovicích doživotně odsouzeného vraha Kájínka. Prezident zvažuje, že tomuto jednoznačně odsouzenému muži udělí milost.

Odpoledne ve sněmovně probíhala osmihodinová schůze poslanců, jejímž výsledkem bylo, že ministr financí Babiš a šéf ANO "ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů". Sám lhář však oponoval: "Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat! A neodejdu z politiky!" V tomhle asi nelže.

Odpoledne premiér Sobotka odletěl na plánovanou státní návštěvu do Lucemburska. Ledva vytáhl paty z republiky, Zeman pozval vládní strany na jednání do Liberce, kde právě kampaňuje. Je průhledný jak pauzák, jeho obsese Sobotkou nemá konce, nenávidí ho usilovně a snaží se ho podrazit, kdykoli ucítí šanci.

Schůzka v Zemanově kampaništi

Využil nepřítomnosti předsedy ČSSD a večer, v době, kdy proti hlavě státu i Babišovi probíhaly demonstrace, navrhl buď předčasné volby (věda, že je strany odmítají), nebo odchod jak Babiše, tak Sobotky. Jedná ve zřejmé shodě s ministrem financí, pro něhož je únosné, aby s ním padl i Sobotka, tedy aby premiéra "stáhl s sebou".

Zemanova iniciativa má dva důvody. První: poškodit Sobotku a pomoci Babišovi. Druhý: prezident v celé vládní krizi zatím stačil jen zesměšnit sám sebe, když si hrál na vytouženou demisi Sobotky. Celá jeho dosavadní aktivita tkví v neochotě dodržovat ústavu a dělat si, co chce. Na návrh Sobotky, aby odvolal Babiše, nereaguje, hledá výmluvy a staví koaliční smlouvu nad ústavu. Snaží se tedy předstírat, že něco dělá, jedná.

Schůzka v Liberci, v jeho momentálním "kampaništi", měla dokázat, že jedná. Byla však jen opakováním ranní schůzky stran a přinesla opět nulový výsledek, ale vypadá to, že Zeman koná (zatímco Sobotka si trajdá po světě). Cílem nepochybně byla snaha přemluvit Chovance, který zastoupil Sobotku, a Bělobrádka, aby hodili Sobotku přes palubu.

Kdyby ČSSD na řešení "minus Babiš i minus Sobotka" kývla, zradila by svého šéfa. Zemanův šarm nestačil asi i proto, že v celé hře hrály roli ještě dva důležité prvky: jednání poslanců o nelegálních nahrávkách Babiše, na nichž s novinářem MF Dnes Přibilem dohaduje špínu na ministry ČSSD, a občanské demonstrace v českých městech.

Ani lidovci, ani sociální demokraté nemohli nevnímat hněv části lidu, která začíná mít vládní krize plné zuby. Cuknout ve chvíli, kdy dvojice Babiš - Zeman zřejmě začíná ztrácet veřejnou podporu, to by byla kardinální chyba.

Betonové ANO se začíná drolit

Cosi se děje i v Babišovi dosud betonově poslušném hnutí ANO. Europoslanec Pavel Telička považuje za velmi závažné nahrávky, na nichž jedná Babiš s Přibilem, a žádá vysvětlení. Nesouhlasí s jednáním prezidenta. Podle něj by měl Babiš zvážit odstoupení, neboť existují závažná fakta o jeho chybném chování. Podobně to vidí i další europoslanec za ANO Petr Ježek.

Je pro mě problematické, že hnutí ANO zvažuje podporu pro prezidenta Zemana, říká europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.
14:01
Je pro mě problematické, že hnutí ANO zvažuje podporu pro prezidenta Zemana, říká europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička. | Video: Filip Horký

K usnesení sněmovny o tom, že Babiš opakovaně lhal, se přidala Jana Lorencová, nestranice, jež poslancuje za hnutí ANO. Bývalá novinářka, která působila jako reportérka v pořadech Nadoraz, Fakta, Klekánice, Za zdí a Případ pro reportérku a kterou si Babiš vybral jako důkaz, že on jde proti korupci, podvodům a zneužívání postavení.

Úhrnem: Zemanovi jeho obsese Sobotkou zaslepuje oči, dělá chyby a není s to zlomit odpor lidovců a ČSSD. Vliv prezidenta v oranžové straně se scvrkává. Sjednotil ji proti sobě. Ukazuje se, že mnoha občanům není lhostejná ústava (na demonstraci v Praze jsme viděli třeba plakát Ústava není klozetpapír), berou ji vážně a žádají, ať podle ní hlava státu koná.

Babiš utrpěl těžkou ránu; usnesení, že je lhář, žádnému politikovi na kráse nepřidá. Demonstrace byly namířeny také proti jeho způsobu podnikání. V Praze na Václavském náměstí vystoupil podnikatel Bohumír Rada, člen skupiny Klub okradených Andrejem Babišem, podal svědectví o tom, jak s ním současný ministr financí zatočil.

Sympatie získává i Zemanem a Babišem štvaný premiér; ozývají se hlasy typu: Sobotku bych sice nevolil, ale v současné situaci ho plně podporuji.

Do toho senátní ústavní komise jasně potvrdila povinnost prezidenta odvolat ministra financi bez podmínek a bez odkladů. Podpořila záměr Sobotky, který hodlá Ústavnímu soudu předat kompetenční žalobu, pokud Zeman Babiše urychleně neodvolá.

Prezident normální země nemůže neustále mydlit schody premiérovi, kterého si sám vybral, ale kterého si především vybrali voliči ve volbách. I někteří lidé, kterým Zeman donedávna nevadil, začínají zřejmě chápat, co je zač. Podobně se to má se "spasitelem Česka" Babišem.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy