Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 4. 2018 16:25

Letiště zakáže kouření, trapné minibudky zmizí. A co kuřárna Václava Havla?

Když se dá kouření provozovat tak, aby ostatní nemohlo obtěžovat, je správné kuřáky tolerovat.
Kam s nimi příště? (Ilustrační snímek.)
Kam s nimi příště? (Ilustrační snímek.) | Foto: Reuters

Kuřácký ajnclík v tranzitu mezinárodního Letiště Václava Havla mi způsobil mírný šok. U zdi, ale s výhledem na velký prázdný plac, se krčila maličká prosklená budka, sice větší než ta telefonní, ale zase ne o moc. V ní se tísnili milovníci tabáku. Přede dveřmi stepoval další, který se dovnitř už při nejlepší vůli nevešel.

Něco tak trapného aby člověk na veřejnosti pohledal. Kuřáci se dají na letištích disciplinovat různě, ale nač šikana? Kuřácké budky mohou mít i normální fyzické a sociální parametry, jako na amsterodamském letišti Schiphol.

Od 1. května pražské letiště kuřáky ponižovat přestane. To je na jednu stranu dobře. Zjednodušilo to. Zakáže kouření vůbec. Jakékoli kuřácké zóny zevnitř letiště zmizí, zapálit si bude možné jen na čerstvém vzduchu, na vyhrazených místech venku před terminály. Zákaz bude platit i pro elektronické cigarety!  

"Domníváme se, že počty nekuřáckých letišť se budou postupně zvyšovat, a chceme tak jít vstříc tomuto modernímu zdravému trendu. Zároveň jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí přinese zvýšení kvality a komfortu během pobytu na letišti pro většinu cestujících i zaměstnanců," vysvětlil šéf Letiště Praha Václav Řehoř.

Jakkoli o kvalitě pobytu na letišti ví - doufám - víc než já, neumím si představit, jak by kuřácké minibudky mohly omezovat komfort ostatních cestujících. Jediné, co mě napadá, je psychické trauma z pohledu na uvnitř napěchované mučedníky nikotinu. Hermeticky uzavřené a odvětrávané budky nemohou, nevím jak, škodit nikomu, ani bezpečnosti na letišti, ani zdraví nekuřáků. Zabírají minimum místa.

Podle ředitele stížností na kouření na letišti přibývalo. To je možné, někomu "kuřáci smrdí", zvlášť když právě vylezli z minibudky, ale umím si představit, že si stěžovali i kuřáci. A jestli se pravidla a zákazy porušovaly, nebo nebyly dobře nastavené, dalo se to napravit, a ne vysypat s popelníkem i všechny kuřáky včetně elektronických.

Praha není první, nekuřácká letiště po světě existují. Ale to je nedorozumění. "Moderní zdravý trend" neznamená totéž co "eliminovat kuřáky", pokud nikoho neobtěžují. Ve skutečnosti to vždycky nemusí znamenat vyšší komfort - kuřáků před letištními halami asi přibude, takže není vyloučeno, že se budou dostávat do kontaktu s nekuřáky častěji a ti si, konfrontováni s cigaretovým dýmem, budou stěžovat. Kam s nimi příště?

Ještě jeden důvod: "K rozhodnutí vedl letiště také předpoklad budoucích investic na vybudování trvalých kuřáren splňujících veškeré legislativní nároky." Ano, do servisu cestujícím se investuje, ale nemoderní nezdraví netrendy kuřáci mají smůlu.

Zrušení kuřáckých rezervací a absolutní zákaz kouření na letištích neznamená pokrok, ale utažení šroubů. Když se dá kouření provozovat tak, aby ostatní nemohlo obtěžovat, je správné kuřáky tolerovat. Koneckonců, dopřát cestujícím privátní popotažení z cigarety se dá brát jako součást nabídky služeb.

Nechcete tam někde nechat alespoň symbolickou kuřárnu Václava Havla?

 

Právě se děje

před 5 minutami

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 49 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy