Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 9. 2016 15:15

Lex Babiš je vedle jak ta jedle. Obejít se dá jak louže na chodníku. Oligarchu nepoškodí

Vítězství nad oligarchou se neodehrálo ani omylem. Jen důkaz, že naše politická kultura neexistuje. Že nemáme slušnost a demokracii v sobě.
Lex Babiš majiteli Agrofertu spíš pomůže. "On – změna" proti "starým stranám". Nic víc.
Lex Babiš majiteli Agrofertu spíš pomůže. "On – změna" proti "starým stranám". Nic víc. | Foto: ČTK

Zákon proti Andreji Babišovi. Lex Babiš. Snaha omezit Babišovu moc. Tak ANO nahlíží ve středu přijatý zákon o omezení střetu zájmů. Kdežto ti druzí, zbytek, klasičtí politici, jásají, jak to dobře dopadlo: "Udělali jsme významný krok na obranu demokracie a proti oligarchizaci," pravil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Skutečně? Houby s octem.

Co se tedy změní? Členové vlády nebudou smět vlastnit noviny, rádia či televize. Naopak neprošel návrh, aby nesměli být ovládající osobou svých dalších firem (tedy osobou, která vlastní velký balík akcií). Další změna: firmy ministrů se nebudou moci ucházet o dotace. Pokud ovšem takový ministr převede vlastnictví médií či firem na osobu blízkou, do toho už zákon nezasahuje. Vtipné.

Je to tedy opravdu tak významný krok pro demokracii a proti oligarchizaci? Zvonku to tak vyzerá, řekli by bratři Slováci. Zevnitř to tak ovšem nevyzerá. Andrej Babiš dříve žertem pravil, že se ožení se svou družkou a převede Agrofert na ni. Jinými slovy: zákon se dá obejít stejně lehce jako louže na chodníku. Jestli firmu převedu na ženu, dítě, spřáteleného právníka, to je egál.

Po přijetí zákona Babiš sdělil, že se "poradí s právníky", tedy se možná obrátí na Ústavní soud. Je pro něj nepřijatelné, aby za něj rozhodoval někdo jiný, aby rozhodoval o jeho právu, co vlastní a co ne, a jestli chce jít do politiky. (Pro voliče velmi srozumitelné.)

Pokud jde majetek snadno převést, nabízí se otázka, proč zákon vůbec přijímat? Proč ty vlny kolem? Jistě, je nefér, aby firma politika, navíc třeba jako u nás ministra financí (!), dostávala od státu a Evropské unie dotace. Holding Agrofert v roce 2014 na dotacích inkasoval více než miliardu korun. To se zdá chybné. Ale není v principu stejně chybné, když dotace dostane firma manželky ministra? Dcery? Syna? Dědečka? Co se tím změní? A co podnikání ministerských náměstků nebo funkcionářů parlamentu?

Problém je hlubší, jen tak nějaký paragraf ho neodstraní. Přece má být jasné, přirozeně zřejmé, že když ministr financí zároveň vlastní obří holding nebo jiný ministr jinou firmu, má velkou výhodu, může pracovat v její prospěch. Voliči by to měli vnímat a být velmi, velmi opatrní, zda mu dají hlas. A mělo by být samozřejmé, že politik – majitel firmy – toto reflektuje a firmu prodá. Ale jasné to není. Naše politická kultura je z doby kamenné. Proto potřebujeme pořád nějaké zákony navíc.

Noviny? Klíčové jsou sociální sítě

Vlastnictví médií. Zákaz mít noviny, rádia, televize. Není i tohle předpotopní? Směšné? V době internetu, sociálních sítí, které nikdo prakticky nijak nereguluje, kde si každý píše, křičí, řve, dělá, co chce? Nemají snad dnes sociální sítě a různé obskurní servery stejný vliv jako papírové noviny, rádio a telka?

Oč u médií jde? Klíčem je důvěryhodnost informace. Věří jí čtenář, posluchač, divák? Nebo přesněji: je ověřená, pravdivá, reálná? Ale my žijeme v zemi, kde mnoho občanů nevěří prakticky ničemu, nejvíc tak internetu a jeho zcela neověřeným informacím. Naopak "klasická média" se netěší velké vážnosti; kolik lidí jim vlastně věří? Kdejaká dezinformační kampaň je převálcuje.

Toto je problém, nikoli samo vlastnictví médií. A další potíž: kdo v klasických médiích pracuje? Nakolik to jsou "hlídací psi demokracie"? Není zákon, který zakazuje ministrovi vlastnit noviny, urážkou novinářů? Předem se tady počítá s prodejností, nepevností, poslušností, ubohostí.

Politici, poslanci naskočili na nechutné výkřiky typu "kdo vás platí". Začali rozlišovat ryze politicky či byznysově, toho "platí Babiš", toho "platí Bakala“, toho Křetínský, Savov, Lukačovič a Porybný, Křetínský a Tkáč atd. atd. Je to ujeté, uhnuté, pokřivené. V médiích vlastněných Andrejem Babišem pracovala a pracuje řada slušných novinářů. Politici by měli hodnotit nikoli majitele, ale informace, jejich kvalitu a věrohodnost.

Neúspěšní proti úspěšnému

Do toho ale mají nekonečně daleko. Mnohem pohodlnější je nálepkovat: ten dělá pro toho, ten zase pro toho. A když dělá pro pana A, pak ho nemusíme brát vážně. Vážně bereme jen novináře pana B, rozuměj "ty naše". Pitomé. Nereálné.

Přitom kupříkladu Babišova média jsou pod drobnohledem, jsou kontrolována, kdekdo sleduje, jestli píší pro ANO, pro Agrofert. Existují přehledy, kolik toho jeho média vynechala, kolik zapřela, kolikrát údajně Babišovi nahrála.

A to je cenné, aby si občan (nikoli jen volič, občan) mohl sám udělat obrázek, sám mít představu, nakolik je které médium nezávislé. Ale znovu, je to tápání v minulosti, protože váha se přesunula jinam, do sociálních sítí, na internet, na servery. To poslance neznepokojuje? Že tu jedou masivní dezinformační kampaně ne od Babiše, Sobotky, Fialy, Kalouska, Zemana či koho, ale kampaně ruských tajných služeb? To je reálný problém, tam ať předvedou, jak umějí jednat.

Tenhle lex Babiš majiteli Agrofertu a předsedovi (majiteli) ANO spíš pomůže. Zapadl do jeho kolovrátku, do jeho mezivolební a i předvolební rétoriky. Všichni proti Babišovi. Staré strany proti ANO. Klasické partaje proti mladému, dravému hnutí. Neúspěšní proti úspěšnému.

Až Babiš, dejme tomu, převede Agrofert na osobu blízkou, ještě řekne: Já to chtěl dělat poctivě. Já se za svůj úspěch nestydím. To oni mě donutili! Já jsem schopný podnikatel a oni to nejsou schopní vydýchat. Bude mít další důkaz, jak on je ta moderna a oni brontosauři, kterým došla zeleň. Ne nadarmo při projednávání zákona v kuloárech pravil: "Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět."

Jasně že ministr nemá mít média. Je to nefér. Ale jaký je rozdíl mezi takovým ministrem a jiným, který má nadstandardní vztahy s majitelem médií a dělá pro něj? Takto se dá vesele pokračovat. Ne. Vítězství nad oligarchou se neodehrálo ani omylem. Jen důkaz, že naše politická kultura de facto neexistuje. Že nemáme slušnost a demokracii v sobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy