Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
20. 6. 2018 12:10

Lež a nenávist vítězí nad pravdou a láskou. A to jsme jim tolik věřili

Nikdo trvale neumí žít ve lži a nenávisti, už proto, že nikdy neví, kdy se jedno i druhé začne obracet proti němu. Navíc výhodou pravdy je, že si nemusíte pamatovat všechno, co řeknete.
Plakát sametové revoluce.
Plakát sametové revoluce. | Foto: Jan Langer

Jednou jsme dole a jednou nahoře, jednou tak a podruhé jinak; teď se zdá, že zažíváme opak toho, co přinesl listopad 1989; tedy alespoň svým důrazem na hodnoty, které Václav Havel vyjádřil heslem "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí". Ale neprohrává ta pravda a láska až moc?

Prezident nazve svého kritika na demonstraci "deviantem". Protože pravdu má jen on, tak prý rozhodli lidé v prezidentské volbě. Ty nesouhlasíš; jsi deviant. Nenávist vůči všem, kteří mají jiný názor, provází tohoto muže už dlouho. Na něj by seděla slova písně Karla Kryla: "… a s důstojností snoba on vymýšlel si bajky, v nichž vítězila zloba." Nebo si vezměme předsedu komunistů Vojtěcha Filipa, který veřejně lže o minulosti kandidáta na ministra zahraničí a zřejmě se mu to vyplatí, protože kandidát nejspíš bude vyměněn. Ačkoli - podle logiky věci - neměl by být vyměněn právě komunistický politik, který byl tak okatě přistižen při lži? Třeba řeknete, že komunisté pořád lhali, není to nic nového, tak proč se tím zabývat. Ale je snad něco horšího než si na to zvyknout?

Určitě bychom našli další příklady nenávisti, lži či obojího, tak třeba: jsou členové podivného hnutí "Slušní lidé" opravdu slušní, nebo spíš nenávistní? Projevil Miloš Zeman opravdu občanskou odvahu, když za to dostal cenu od Unie českých spisovatelů? Je pravda to, co šíří Tomio Okamura se svou SPD? Netřeba dlouho přemýšlet, tam je lež s nenávistí jedna ruka už dlouho. Jenže kolik z nás tu nenávist sdílí: nenávidíme Evropskou unii, ačkoli nám zajišťuje podporu a peníze; nenávidíme islám, ačkoli nemáme problém jet na dovolenou do Egypta. A nejvíc nenávidíme uprchlíky, ačkoli tady žádní nejsou. Není v tom logika žádná, kromě nenávisti samé. Tu si nejspíš nosíme sami v sobě, ale šikovní šíbři v české politice jí dokážou dát směr. Nenávist zdomácněla stejně jako lež. A ta se stala součástí našich příběhů, je jí všude plno, zaplavila sociální sítě, protože pravda je 1. nudná, 2. nesrozumitelná, 3. nepříjemná. Nemáme na první pohled nikoho, komu bychom mohli věřit, protože na vysokých místech jsou právě ti, kteří se lží pracují velmi dobře: možná i díky ní se dostali tam, kde jsou. Dobře vědí, co zpívá Jaromír Nohavica: "…Jistě, že ve světě nakonec zvítězí Pravda, ale až dokáže to, co dokáže Lež." Nebo to snad neplatí?

Po Listopadu se zdálo, že když zmizí ideologové, kontroloři a manipulátoři na nejvyšších místech, když zmizí cenzura, otevřou se dokořán dveře svobodě a pravda se vrátí sama, jaksi mimochodem, stejně jako zmizí z veřejného prostoru nenávist (taky jen tak mimochodem), možná to tak malou chvíli i vypadalo. Teď zjišťujeme, že to byl omyl, že se toho, v čem jsme žili, nedokážeme tak snadno zbavit, že jsme se v tom už mezitím zabydleli. Možná to všechno ale nesouvisí s minulostí, možná prostě žijeme ve světě, kdy se pravda a lež přetahují nepřetržitě mezi sebou a teď se zrovna zdá, že lež má trochu navrch. A to nejen v Česku, ale i v jiných zemích, stačí sledovat výroky amerického prezidenta, například. Přesto nám může připadat, že ten boj není rovný: že nenávist dokáže vyburcovat více lidí než láska a lež má větší možnosti než pravda (vlastně neomezené, že). Jenže platí to trvale? Nezačne se později karta zase obracet? I když může lež přinést momentální výhody a nenávist momentální stoupence, neukáže se nakonec vždycky pravda? Nebo se to jen tak říká?

Nikdo trvale neumí žít ve lži a nenávisti, už proto, že nikdy neví, kdy se jedno i druhé začne obracet proti němu. Navíc výhodou pravdy je, že si nemusíte pamatovat všechno, co řeknete.

Boj se lží je jedním z klíčových příběhů českých dějin, není náhodou, že slova o pravdě jsou na prezidentské vlajce, není náhodou, že největší uznání nakonec získali ti, kteří za pravdu bojovali za cenu věznění, ústrků nebo i života: jako Václav Havel, T. G. Masaryk nebo Jan Hus. Takže je docela možné, že ten příběh neskončil v listopadu 1989, že trvá. Možná si to ani neuvědomujeme, ale pravděpodobně se staneme svědky či aktéry jeho dalšího pokračování, i když asi nebude vůbec tak dramatické a nebezpečné jako v těch předchozích případech. Každopádně konec příběhu o boji se lží a nenávistí na dohled není. A je to tak dobře, protože nekonečné příběhy jsou ty nejlepší.

Může nás těšit, že do velkých dějin se sice dostanou všichni, kteří činili velké věci, ale ti, kteří při tom stáli na straně lásky a pravdy, tam budou popsáni vlídnějšími slovy. A to není málo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 3 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 3 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 4 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy