Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 11. 2021 12:00

Trend se mění. Lháře, opilce a podvodníka už lidé na Hrad možná nechtějí

Nezapomeňme, co se říkalo a psalo před sněmovními volbami o Petrovi Fialovi: slabý, nemastný neslaný, dokonce ho někteří viděli jako neschopného. A přece vyhrál.
Nehledáme ale ani někoho svatého, nene, stačí normální, slušná žena či muž.
Nehledáme ale ani někoho svatého, nene, stačí normální, slušná žena či muž. | Foto: Ondřej Besperát / Forum 2000

Nevíme, jestli se těžce nemocný prezident Miloš Zeman uzdraví natolik, aby mohl vykonávat svůj úřad. Zatím jedinou dostupnou, relevantní zprávu předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který si ji vyžádal na Ústřední vojenské nemocnici. Podle ní teď Zeman funkci vykonávat nezvládne a je krajně nejisté, jestli se k výkonu pravomocí vrátí.

Automaticky, aniž bychom Miloši Zemanovi přáli cokoli zlého, tedy vyvstává otázka, kdo by se měl stát příštím prezidentem. Protože tento nejvyšší ústavní, jaksi navzdory ústavě přímo volený post má mnohem větší význam, než jak to z ústavních článků vyhlíží. Ukazuje se, že prezident, pokud je to silná figura, dokáže měnit zahraniční politiku, až neuvěřitelně mávat domácí politikou, ale hlavně má (pokud je dost šikovný a protřelý) obří vliv na veřejné mínění.

Celý koncept přímé volby je pak vytvořen tak, aby jedinec, prezident, jaksi vyvažoval všecky ostatní politiky. Proto je mimořádně důležité, koho si čeští voliči na Hrad příště zvolí.

Během státního svátku 28. října jsme viděli, koho by si přálo Zemanovo okolí. Mynář a spol. zřejmě sázejí na to, že kdyby po Zemanovi usedl na trůn Václav Klaus (80), možná by se udrželi na svých značně se kymácejících židlích. To je asi jedno z vysvětlení, proč Klausovi seniorovi umožnili řečnit v Míčovně Pražského hradu na akci pořádané postbolševickou partou Českých bojovníků za svobodu (jejichž název je pravým opakem poslání tohoto spolku).

Druhé podstatné vysvětlení je, že Klaus takto veřejně zas jednou mohl šířit nacionalistickou propagandu, nenávist k Evropské unii a Západu, de facto tedy udělat velmi silnou kremelskou agitku. Mynář a spol. nám, ale hlavně Zemanovým voličům ukázali, koho by místo nemocného praještěra české politiky chtěli - praještěra číslo dvě, který ovšem není zdevastován alkoholem. (Klaus senior se ke kandidatuře zatím nepřihlásil, možná ještě váhá, možná si není jist, zda by měl na své straně silné sponzory, jaké měl Zeman.)

Nepůjde o všechno, půjde zase o změnu

Klaus pravil, „že jsme se ocitli na další z klíčových křižovatek, na nichž znovu začíná jít o všechno“. Oproti němu doufáme, že babišismus byl ve volbách poražen. Nyní jde o jakýsi druhý díl tohoto střetu. V prezidentské volbě nepůjde asi „o všechno“, ale o to, jak dlouho se ještě udrží názory typu „nevědecká klimatická chiméra“ (Klaus v Míčovně), Moskva a Peking to s námi myslí dobře (Hrad), covid-19 je záminka k omezování občanských práv a svobod (Klaus), ale taky názory, jež odmítají rovnoprávnost žen, úplnou rovnoprávnost leseb a gayů, inkluzi, vidění občanů jako „nepřizpůsobivých“ atd.

Kdo tedy po Zemanovi? Koho preferovat? Především asi osobnost, která nebude hrát Zemanovu hru na „poloprezidentský systém“. Tohle je velmi důležité. Ingerence Zemana do vládní působnosti (kdo bude a nebude ministrem, kdo bude a nebude velvyslancem, otáčení směru české zahraniční politiky, jakási sólo jízda na koni moci výkonné). Ale zároveň by měl prezident sledovat zájmy občanů, především těch zapomenutých a slabých, opovrhovaných, pokud se jich vláda odmítá zastat.

Současně se hledá osoba, kterou nebudou moci dezinformační servery (a třeba Rusové, kteří je často krmí) využívat pro své cíle, tedy pro rozklad české demokracie. Už jen proto absolutně nepadá v úvahu Václav Klaus, který mimo jiné kousky jezdil do Německa podporovat Rusy podporovanou Alternativu pro Německo (AfD).

Stejně tak lze jako hrozbu v úřadu prezidenta vidět i Andreje Babiše. On by sledoval výhradně svoje cíle, tedy cíle Agrofertu a ANO, to, čeho jsme se snad už zbavili, by se pokoušel dostat v příštích volbách zpátky v plné parádě.

Mnohem těžší než říci „kdo ne“, je říci „kdo ano“. Kromě výše uvedených parametrů bychom si měli uvědomit, že nehledáme spasitele ani nehledáme dalšího Václava Havla, nehledáme pana Dokonalého. Hledáme někoho, kdo umí být týmovým hráčem a už předvedl, že je demokrat. Je lhostejné, jestli to bude muž, nebo žena (jistě, ženu prezidentku jsme ještě neměli).

Konec praještěrů s krvavými zuby

Mluví se o generálu Petru Pavlovi. Výhrada: za minulého režimu byl členem KSČ. Výhrada v Česku po 32 letech od revoluce až komická. Generál Pavel je jeden z mezinárodně nejúspěšnějších Čechů, stal se dvojkou v Severoatlantické alianci, fascinující. Nehnal by nás k Moskvě a Pekingu, byl by jistě s to spolupracovat s vládou, zná velmi dobře rizika, která nás ohrožují, venku by byl přijímán s úctou. Jednou z podmínek (v dané situaci) ovšem je, aby měl podporu obou koalic, Spolu a Pir/STAN. Aby měl pokud možno podporu občanské společnosti (Milion chvilek pro demokracii a další spolky).

Mluví se také o ekonomce Danuši Nerudové, vysokoškolské pedagožce a donedávna rektorce Mendelovy univerzity. Protiargument zní, že není dost známá. Známou se může poměrně rychle stát, jde jen o to, jestli by našla dostatečnou podporu jak koalic, tak i občanů, třeba i těch, kteří koalice nevolili.

Ve hře je řada dalších jmen, Dana Drábová, Věra Jourová (těžko představitelné, že by kandidovala proti Babišovi), Miloš Vystrčil, Lenka Bradáčová, Michael Kocáb, Josef Středula, Miroslav Kalousek a další a další. V přímé volbě bude důležité, aby kandidát nebyl vnímán jako dělitel společnosti. Pokud bude kandidovat Babiš, bohatě stačí jako rozdělovač on. Podobně se to má s Tomiem Okamurou, Janou Bobošíkovou a podobnými typy kandidátek a kandidátů.

Nezapomeňme, co se říkalo a psalo před sněmovními volbami o Petrovi Fialovi: slabý, nemastný neslaný, dokonce ho někteří viděli jako neschopného. Jeho koalice však porazila Babiše. Tenhle nevýrazný slušňák slavil úspěch.

I to je znamení, že se trend mění, že mnozí lidé mají dost možná plné zuby praještěrů s vyceněnými krvavými zuby, ale i šíbrů, kteří veřejnosti bezostyšně lžou. Možná začíná být poptávka po někom slušném, kdo není trestně stíhán, kdo nemluví sprostě a není nalitý, kdo nemává pěstičkami a miliardami, kdo nám venku nebude dělat ostudu a doma zavírat Hrad.

Kontroverzní, narcistní prezidenty jsme měli dva za sebou, teď by to chtělo někoho střízlivého, nesprostého, nebojujícího proti rouškám a ochraně přírody, někoho, kdo bude českou společnost hojit.

Pálí nás klima - Danuše Nerudová (video z 26. listopadu 2020) 

Pálí nás klima - Danuše Nerudová (titulky) | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy