Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 6. 2018 17:00

Líbačka v přímém přenosu. Diktátoři šokují - ve společenských rubrikách

Filipínský prezident přiměl cizí ženu k polibku na ústa. Zašel příliš daleko (už zas).
Publikum se skvěle bavilo. Zpráva obletěla planetu. | Video: Reuters

Filipínský semi-diktátor Rodrigo Duterte zaujal média tím, že před svými příznivci políbil cizí vdanou ženu na rty. Stalo se to během setkání s krajany v Jižní Koreji. Záběry, které vysílala státní filipínská televize v přímém přenosu, ukazují Duterteho, jak na pódiu laškuje se dvěma dámami a od jedné z nich si nakonec vynutí letmý kontakt ústy. Mladá žena (Dutertemu je 73) se střídavě rdí, odvrací a směje, vzhledem ke kulturním rozdílům a jazykové bariéře bych si to netroufal rozebírat; každopádně odepřít prezidentovi, čeho si žádá, by se odvážil málokdo.

Zahraniční tisk informoval, že záležitost vyvolala kontroverzi a filipínské ženské organizace protestovaly: sexista Duterte zašel příliš daleko, hlava státu nabádá, aby si muži na ženách vynucovali podvolení. A tak dále. Světová média informovala: "Duterte opět šokoval."

No zdali. Jenom je potřeba na vzdálenost 10 tisíc kilometrů nastavit měřítka pro "šok". Spočítat správně koeficient kontroverznosti, čili to, koho zpráva zajímá a proč.

Jinak se v tom ztratíme. Duterte totiž šokuje jednak jako líbající macho, jednak jako politik s rukama od krve.

Prezidentem je necelé dva roky a jeho válce s drogami padlo za oběť několik tisíc lidí, což vyšetřuje Mezinárodní soudní tribunál, protože mezi mrtvými jsou s vysokou pravděpodobností nejen (podezřelí, nicméně nesouzení a odprásknutí) členové podsvětí, ale i lidé, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě, a při razii nebyl čas ptát se, kdo je kdo. Nasvědčují tomu reportáže (jedna z nich získala Pulitzerovu cenu) i výpovědi svědků a pozůstalých. Realita, ne reality show.

Kromě jiného Duterte prohlásil: "Na Filipínách máme tři miliony uživatelů drog. Byl bych šťasten, kdybych je mohl vyhladit. Německo mělo Hitlera, Filipíny by měly…"

Také tvrdil, že jako starosta sám zabíjel podezřelé z drogových zločinů, často z jedoucího motocyklu. Jindy dal k lepšímu, že v šestnácti kohosi ubodal kvůli tomu, že se na něj špatně podíval (mluvčí to označil za "žert"), nebo že kdysi jednoho lumpa vyhodil z vrtulníku ("městská legenda", vysvětlil mluvčí).

Mimo to předloni nazval prezidenta Obamu zkurvysynem, čímž z jejich plánované schůzky sešlo.

Když filipínská senátorka odsuzuje incident s polibkem slovy "Prezident Duterte se choval jako král, který si myslí, že je mu dovoleno dělat cokoliv, co se mu zlíbí", má nepochybně pravdu. Je jen smutné, že k nám to dolehne spíš jako zpráva ze společenské rubriky. Kterou dokonce, s podmíněným reflexem "zase si nějaká netykavka stěžuje", někteří zaznamenají jen jako epizodu číslo milion ze seriálu #MeToo stesků.

Alfa samec Duterte totiž v logice médií šokuje spíš líbáním na ústa než zabíjením ve jménu války s drogami. Zájem vzbudí, když se zachová jako druholigová celebrita a je to na videu. Hlášky o vyhazování z vrtulníku jsou taky O. K., ale střílení ve slumu už až tak šokující není, to je bohužel všední. Mizérie.

Celebritizace Kim Čong-una spočívá v tom, že překvapuje-šokuje jeho přepych, bizarnosti, návštěva k-popového koncertu atd., kdežto koncentráky, vymývání mozků a popravy prostě jsou smutnou a dlouholetou skutečností - takže se hůř prezentují jako šokující nebo kontroverzní. Nacházíme se v demilitarizovaném pásmu mezi přijetím reality a PR diktátora.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Rozpočet českého pavilonu na Expu se zvýší o 25,2 milionu korun

Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 se zvýší o 25,2 milionu korun kvůli jejímu ročnímu odkladu v důsledku pandemie koronaviru. Úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Kabinet zároveň potvrdil i českou účast na výstavě v jejím novém termínu. Původně plánovaný rozpočet byl 260 až 310 milionů korun podle účasti partnerů ze soukromého sektoru, ze státních zdrojů mělo jít 229 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy