reklama
 
 

Lidovecké orgie ZODPOVĚDNOSTI nahrály Babišovi. Má teď blíž ke KDU-ČSL i ke STAN

2. 8. 2017
Bělobrádek: "Ta zodpovědnost ukazuje, že usilujeme o něco více než náš vlastní politický trikot, že nám jde skutečně o celou naši společnost."

Lidovci představili nové krajské lídry a volební heslo: Zodpovědně. Viditelně se snaží, aby voliči co nejrychleji zapomněli, že tu dva měsíce existovala podivuhodná koalice složená z pozice a opozice (lidovci a Starostové, LIDOSTAN) a že dali slib věrnosti, který kvůli momentálně "nepřejícným" průzkumům veřejného mínění bez pardonu zrušili.

Strana Pavla Bělobrádka vyrukovala s heslem, jež klade důraz na ZODPOVĚDNOST (velkou zodpovědnost): Zodpovědně pro společný domov, Větší respekt k rodinám - Zodpovědně, Pomoci těm, kdo si sami pomoci nemůžou. Zodpovědně. Atd.. Starostové mají heslo velmi podobné: Odvaha převzít odpovědnost. A místo lidovců si je teď osedlává miliardář-antikuřák, majitel Jablotronu Dalibor Dědek, nakloněný Andreji Babišovi.

Mimochodem, Dědek u Starostů, tedy další miliardář (a filantrop, dodejme), který by chtěl ovlivňovat českou politiku, to je jeden z důsledků rozpadu koalice LIDOSTAN. (Sám k tomu řekl v Právu: "Když se koalice rozpadla, tak jsem si řekl, že STAN oslovím.") Takže i za "dědkování", "miliardářování" Starostů jsou lidovci také odpovědní, pardon zodpovědní. Kdyby neposlali Starosty do háje, Dědek by o ně asi neměl zájem a hledal by jinou stranu či hnutí.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vysvětlil zvolené heslo: "Slovo zodpovědně vychází z toho, co dlouhodobě prezentujeme, konzervativní politiku, to znamená zodpovědná solidarita. Ta zodpovědnost ukazuje, že usilujeme o něco více než náš vlastní politický trikot, ale že nám jde skutečně o celou naši společnost."

Není možné ta slova nevztáhnout na rozpad koalice, protože vlézt do ní a pak ji nechat plavat bylo zjevně nezodpovědné a vůči straně s asi dvěma procenty preferencí nesolidární. Lidovcům tedy jde "o celou naši společnost"… s výjimkou Starostů, ty ponechali svému osudu.

Víc než vlastní trikot? Kde jako?

S volebními hesly je to "vošajstlich", vždycky to jsou zkratky a skoro vždycky jsou poněkud směšná.

Heslo Zodpovědně pro společný domov poněkud připomíná Realisty Petra Robejška, který vsadil na své příbuzné (Pro mámu, Pro tátu, Pro děti). Pro společný domov je hodně podobné. Hlavní slovo kampaně "zodpovědně" nejenže koliduje s rozpadem koalice, ale je přece naprosto samozřejmé: která strana by si zvolila heslo Nezodpovědně? Žádná. Nezodpovědné bývají strany a hnutí až po volbách…

Ve středu dopoledne na stránkách KDU-ČSL ještě stále viselo jako první video: "Lidovci a Starostové představili klip pro sněmovní volby 2017". Když si ho pustíte, je to taky legrace: síla odhodlání, síla nové generace, síla nového spojení, síla odvahy, síla rozhodnutí, síla přátelství, síla důvěry, síla věrnosti, síla na vaší straně, lidovci a Starostové, síla, kterou má smysl volit.

Ono to pak s tou zodpovědností vypadá u lidovců hodně podobně jako se skončenou silou odvahy, rozhodnutí a věrnosti; všeho do času, a to do času velmi krátkého. Tvrzení šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka (který ovšem koalici do poslední chvíle bránil) "usilujeme o něco více než náš vlastní politický trikot" náhle vypadá hodně nedůvěryhodně.

Během dvou týdnů se situace značně zlepšila pro Andreje Babiše a jeho ANO, aniž by on sám hnul prstem. Lidovci se otočili za hejtmanem Jiřím Čunkem, který otevřeně říká, že by se s Babišem mohlo spolupracovat, samozřejmě zodpovědně, jako dnes ve vládě. Starostové ve svém středu přivítali Dědka, který říká: "…obdivuji Andreje Babiše za to, co udělal" (Právo). A pokračuje: "Hysterie, která se snaží najít na každém něco špatného, mi vadí. Mým cílem je spojovat politické subjekty." I on, podnikatel, který v minulosti podporoval hnutí ANO, to jistě říká zcela zodpovědně.

Takže ano, lidovci si zvolili heslo i lídry kandidátek a jsou ZODPOVĚDNÍ za to, že Babiš, jehož ještě nedávno považovali za ohrožení demokracie, bude mít mnohem lepší vyhlídky na sestavení vlády po volbách. Možná se v ní KDU-ČSL se STAN opět sejde a bude se holedbat silou nového spojení, odvahy, rozhodnutí a nehynoucího přátelství.

autor: Martin Fendrych | 2. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama