Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
18. 6. 2010 17:00

Lídryně Merkel? Lídr Merkelová? Čemu dáte přednost vy?

Na sobotu připadá Den rovnosti žen a mužů. Diskriminuje čeština polovinu lidstva?
Foto: Aktuálně.cz

Jedni usilují o to, aby slovo "lídr" mělo svůj ekvivalent i v ženském rodě - "lídryně".

Jiní zase zatracují přechylování příjmení, které v češtině i cizinkám připojuje ke jménu koncovku - ová.

I takto (ale samozřejmě nejen takto) vnímají mnozí rovnoprávnost mezi mužem a ženou, která je jedním ze základních principů moderní evropské společnosti. A 19. červen je přímo tomuto tématu zasvěcen - v roce 2006 vyhlásila společnost Gender Studies, k níž se připojily dalších neziskové organizace, toto datum za Den rovnosti žen a mužů.

Nicméně snahy "zrovnoprávnit" muže a ženu i v českém jazyce zatím příliš nadšení nebudí. Například v anketě Aktuálně.cz drtivá většina čtenářů uvedla, že se jim výraz lídryně nelíbí (v angličtině se ale zhruba za desetiletí prakticky zabydlely výrazy jako policewoman pro policistku či spokeswoman pro mluvčí).

Čtěte zde: Pražákům je hej. Šest ze sedmi nesmí volit primátora

Jazykoví odborníci už řadu let používají termín genderová lingvistika a někteří z nich - například Jana Valdrová - míní, že současný úzus,  kdy v jazyce stále existují tzv. generická maskulina (tedy např. generál, ale ne generálka, lídr, ale ne lídryně) už nevyhovuje.

Přechylování

Přechylování je běžné v například slovanských nebo baltských jazycích (v litevštině se například přechylují příjmení různě pro vdané ženy a svobodné dívky. Mužská příjmené končívají na -as, -is, -ius, nebo -us, dívčí koncovky jsou -aitė, -ytė, -iūtė a -utė, koncovka pro vdané ženy je -ienė), ale třeba i u podstaných jmen v němčině (Fahrer, řidič – Fahrerin, řidička) nebo finštině (tanssija, tanečník – tanssijatar, tanečnice).

Valdrová před několika lety s pomocí asociačních testů zkoumala, jak lidé podvědomě vnímají různé výrazy označující povolání či sociální postavení.

"Některá maskulina fungují genericky, tj. dotazovaní je skutečně spojovali s obrazem muže i ženy: student, uchazeč, divák, posluchač, volič, důchodce apod. Čím vyšší však byla společenská a ekonomická prestiž dané funkce či profese, tím více dotazovaných ji spojovalo s obrazem muže - sem patřila např. substantiva právník, poslanec, kandidát, vlastník, šéf, expert, předseda," tvrdí Valdrová ve své knize Ženský obsah v mužské formě - některá úskalí generického maskulina.

Foto: Jiří Kropáček
Čtěte také: Blog jazykovědce Václava Cvrčka

Naopak například lingvistka Světla Čmejrková v článku Žena v jazyce (vyšel v roce 1995) zastává názor, že ženy se nemusí cítit v jazyce "neviditelné", protože čeština na rozdíl od jiných jazyků používá přechylování a celou řadu vlastních "ženských" koncovek).

Spory mezi zastánci -ová a jeho odpůrci se už staly evergreenem diskusí nejen na internetu. Jedni poukazují na skutečnost, že bez koncovky - ová není v češtině možné ženské příjmení skloňovat (vznikají pak podivná spojení jako např. "setkal se s panem Brownem a paní Brown").

Foto: Aktuálně.cz
Michaela Marksová-Tominová:
Zpropadené -ová
Foto: Aktuálně.cz
Blog Josefa Kašpara:
O přechylování trochu z druhé strany

Druhé rozčiluje, že koncovka komolí jména cizinek a to někdy až do podoby, kdy je sami jeho nositelky nepoznají. Či že evokuje vlastnický vztah (Novákova žena = Novákova=Nováková).

A jak to vidíte Vy? Měla by se čeština přizpůsobit době a více odrážet rovnoprávnost mezi ženou a mužem? Či jakékoliv podobné snahy měnit zavedené zvyklosti a pravidla jazyku ubližují?

Foto: Aktuálně.cz
Blog Lindy Sokačové:
Ženy zpátky do domácnosti?
Matka jako ze žurnálu
Foto: Aktuálně.cz
Blog Alexandra Tomského:
Jak lvice bijem o mříže
Liberté, egalité, fraternité a ženy
 

Právě se děje

před 5 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy