Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
15. 10. 2009 12:20

Lisabon ANO, či NE? Politici si dopisují na Aktuálně.cz

Halík, Pehe a Stránský napsali otevřený dopis bývalému kolegovi z Impulsu 99 senátoru Oberfalzerovi

Kdysi blízký spolupracovník prezidenta Václava Havla (ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře) a aktivní přívrženec iniciativy Impuls 99, která mimo jiné varovala před "zmařením nadějí na brzkou integraci do evropských struktur".

Dnes jeden z nejviditelnějších odpůrců Lisabonské smlouvy, jenž společně s Václavem Klausem horuje proti jejímu přijetí (byl to právě on, kdo před pár týdny přivezl k Ústavnímu soudu v Brně žádost o její další přezkoumání, a poskytl tak společně s několika dalšími senátory prezidentovi důvod, aby svůj podpis odložil).

Čtěte více: Předehru k Lisabonu senátoři prohráli, soud je odmítl
Senátoři oznámili, že doplní svoji stížnost na Lisabon

Na senátora Jiřího Oberfalzera ODS se před několika dny obrátili Tomáš Halík a Jiří Pehe, bývalí kolegové z iniciativy Impuls 99 otevřeným dopisem (jeho znění zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz další z nich, Martin Jan Stránský).

"Vážený senátore Oberfalzere (vážený Jiří), jsme nepříjemně udiveni Vaším postupem ve věci Lisabonské smlouvy. Pamatujeme si Vás jako člověka blízkého Václavu Havlovi, s nímž jsme v rámci Nadace Forum 2000 připravovali pravidelné konference. Projevoval jste se vždy jako člověk proevropský, prointegrační. Nikdy jsme nezaznamenali žádnou Vaši kritiku názorů tehdejšího prezidenta, který je v otázkách evropské integrace v podstatě federalista," píší Halík, Pehe a Stránský.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Jan Stránský:
Otevřený dopis Jiřímu Oberfalzerovi

Aktuálně.cz nabídlo senátoru Oberfalzerovi na svých stránkách prostor pro odpověď.

"Milí kolegové, připomínáte mi, že jsem býval proevropský. Chci Vás ubezpečit, že jsem proevropský i nadále. A proto si nepřeju, aby vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, protože z Evropy sobě rovných partnerů vytvoří Evropu rozdělenou na ty, kteří rozhodují, a na ty, kteří se podřizují, na úspěšné a "potlačené". To dříve nebo později nutně vytvoří skupinu nespokojených států a povede k vnitřnímu napětí," píše Oberfalzer.


Foto: Aktuálně.cz
Jiří Oberfalzer:
Jsem proevropský, a proto nechci Lisabonskou smlouvu

Martin Jan Stránký pak již sám za sebe v polemice pokračuje ve svém blogu (Odpověď na dopis senátora Jiřího Oberfalzera ze dne 12.10.2009)

Do debaty se vložil i europoslanec za ČSSD Jiří Havel. Respektuje právo odpůrců "lisabonu" na odlišný názor, ale vyčítá senátoru Oberfalzerovi, že podporuje - dle jeho názoru - obstrukční postup prezidenta Klause. Havel má za to, že, je "už v rozporu se sportovní i politickou etikou, zcela v rozporu se zvyklostmi mezinárodní politiky." 

"K demokracii ale i k obyčejné slušnosti patří to, že většinová rozhodnutí se respektují. Přijetí lisabonské smlouvy odhlasovala Vaše vláda a poté i ústavní většiny obou parlamentních komor. Se smlouvou se ztotožňuje i současná vláda a vedení všech demokratických parlamentních stran. Je jistě správné dbát zájmů menšin. Od toho je zde soudní moc. Ústavní soud už jednou odmítl stížnost vůči lisabonské smlouvě, a to všemi patnácti hlasy svých soudců," napsal Jiří Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Senátoru Oberfalzerovi se zármutkem…

O iniciativě Impuls 99 si můžete přečíst na stránkách Jiřího Pehe

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy