Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
15. 10. 2009 12:20

Lisabon ANO, či NE? Politici si dopisují na Aktuálně.cz

Halík, Pehe a Stránský napsali otevřený dopis bývalému kolegovi z Impulsu 99 senátoru Oberfalzerovi

Kdysi blízký spolupracovník prezidenta Václava Havla (ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře) a aktivní přívrženec iniciativy Impuls 99, která mimo jiné varovala před "zmařením nadějí na brzkou integraci do evropských struktur".

Dnes jeden z nejviditelnějších odpůrců Lisabonské smlouvy, jenž společně s Václavem Klausem horuje proti jejímu přijetí (byl to právě on, kdo před pár týdny přivezl k Ústavnímu soudu v Brně žádost o její další přezkoumání, a poskytl tak společně s několika dalšími senátory prezidentovi důvod, aby svůj podpis odložil).

Čtěte více: Předehru k Lisabonu senátoři prohráli, soud je odmítl
Senátoři oznámili, že doplní svoji stížnost na Lisabon

Na senátora Jiřího Oberfalzera ODS se před několika dny obrátili Tomáš Halík a Jiří Pehe, bývalí kolegové z iniciativy Impuls 99 otevřeným dopisem (jeho znění zveřejnil ve svém blogu na Aktuálně.cz další z nich, Martin Jan Stránský).

"Vážený senátore Oberfalzere (vážený Jiří), jsme nepříjemně udiveni Vaším postupem ve věci Lisabonské smlouvy. Pamatujeme si Vás jako člověka blízkého Václavu Havlovi, s nímž jsme v rámci Nadace Forum 2000 připravovali pravidelné konference. Projevoval jste se vždy jako člověk proevropský, prointegrační. Nikdy jsme nezaznamenali žádnou Vaši kritiku názorů tehdejšího prezidenta, který je v otázkách evropské integrace v podstatě federalista," píší Halík, Pehe a Stránský.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Jan Stránský:
Otevřený dopis Jiřímu Oberfalzerovi

Aktuálně.cz nabídlo senátoru Oberfalzerovi na svých stránkách prostor pro odpověď.

"Milí kolegové, připomínáte mi, že jsem býval proevropský. Chci Vás ubezpečit, že jsem proevropský i nadále. A proto si nepřeju, aby vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, protože z Evropy sobě rovných partnerů vytvoří Evropu rozdělenou na ty, kteří rozhodují, a na ty, kteří se podřizují, na úspěšné a "potlačené". To dříve nebo později nutně vytvoří skupinu nespokojených států a povede k vnitřnímu napětí," píše Oberfalzer.


Foto: Aktuálně.cz
Jiří Oberfalzer:
Jsem proevropský, a proto nechci Lisabonskou smlouvu

Martin Jan Stránký pak již sám za sebe v polemice pokračuje ve svém blogu (Odpověď na dopis senátora Jiřího Oberfalzera ze dne 12.10.2009)

Do debaty se vložil i europoslanec za ČSSD Jiří Havel. Respektuje právo odpůrců "lisabonu" na odlišný názor, ale vyčítá senátoru Oberfalzerovi, že podporuje - dle jeho názoru - obstrukční postup prezidenta Klause. Havel má za to, že, je "už v rozporu se sportovní i politickou etikou, zcela v rozporu se zvyklostmi mezinárodní politiky." 

"K demokracii ale i k obyčejné slušnosti patří to, že většinová rozhodnutí se respektují. Přijetí lisabonské smlouvy odhlasovala Vaše vláda a poté i ústavní většiny obou parlamentních komor. Se smlouvou se ztotožňuje i současná vláda a vedení všech demokratických parlamentních stran. Je jistě správné dbát zájmů menšin. Od toho je zde soudní moc. Ústavní soud už jednou odmítl stížnost vůči lisabonské smlouvě, a to všemi patnácti hlasy svých soudců," napsal Jiří Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Senátoru Oberfalzerovi se zármutkem…

O iniciativě Impuls 99 si můžete přečíst na stránkách Jiřího Pehe

 

Právě se děje

před 14 minutami

Exředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Rozhodl o tom pravomocně odvolací soud

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy