Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
19. 6. 2009 11:10

Liška versus Paroubek: Souboj o státní maturity

Blogeři si vyměňují argumenty, jak má stát zkoušet středoškoláky
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přinese chystané zavedení státních maturit, tedy jakéhosi standardu, který by měli ovládat všichni absolventi jakéhokoliv typu střední školy, od příštího školního roku chaos?

Mají pravdu studenti, kteří se dnes chystají proti jejich zavedení dnes demon strovat, i další kritici, že projekt je špatně připravený a že učitelé ani žáci vlastně netuší, co je čeká?

Čtěte více:
Patří k facebookové generaci. Potápějí státní maturitu
Odklad je populismus, postavila se Kopicová za maturity

Či naopak jeho zastánci, kteří tvrdí, že snaha odložit státní maturity je jen lacinou předvolební hrou dvou velkých stran, jež nás všechny přijde draho?

Své názory na státní maturity, jejich podporu i odmítání si ve svých blozích na Aktuálně.cz vyměňují i bývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Liška, pod jehož vedením úředníci státní maturity připravili a Parlament je pak i schválil, je přesvědčen, že "volání po odkladu či úplném zrušení státní maturity, které se ozývá mezi poslanci ODS a ČSSD, není ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body."

"Odborníci těchto stran na oblast školství mi v kuloárech otevřeně říkají, že osobně jsou proti odkladu, ale že mají "shora" (tj. od vedení svých stran) nařízeno být pro. To je veřejné tajemství," tvrdí Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Státní maturita v ohrožení: Laciná hra, která nás přijde draho

Na něj reagoval ve svém blogu Paroubek.

"A nakonec si neodpustím poznámku směrem k souboji o generace. Sociální demokracie zvítězila v krajských volbách v roce 2008 a výrazně navýšila zisk ve volbách evropských. Na druhou stranu Vaše Strana zelených u obou voleb zcela propadla. Přijměte proto od staršího a zkušenějšího muže jednu radu, politiku nemůžete dělat na blogu a v novinách, musíte jí dělat mezi lidmi a pro lidi. Jedině tak Vám uvěří", napsal Paroubek Liškovi.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Státní maturity & facebook
 

Učitel Jan-Michal Mleziva, iniciátor petic za změnu školského zákona,  míní, že státní maturity jsou zbytečné a nyní přichází vhodná doba přehodnotit jejich zavedení.

"Jejich konání (rozuměj "státních maturit", pozn. stk) ani nezaručí vyšší úroveň středních škol, ani neposkytne dostatek informací o kvalitě vzdělávání na středních školách, ani nejspíš nezjednoduší přijímací řízení na vysoké školy. Pouze podstatně zatíží střední školy dalšími úkoly a naruší jejich chod, každoročně připraví školství o 165 milionů korun a maturantům zkomplikují celý závěr středoškolského studia, domnívá se Mleziva.

Foto: Aktuálně.cz
Jan-Michal Mleziva:
Chiméra nových maturit
Státní maturity - třešničky na dortu
 

Právě se děje

před 56 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy