Libor Stejskal Libor Stejskal , stk | Komentáře
19. 6. 2009 11:10

Liška versus Paroubek: Souboj o státní maturity

Blogeři si vyměňují argumenty, jak má stát zkoušet středoškoláky
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přinese chystané zavedení státních maturit, tedy jakéhosi standardu, který by měli ovládat všichni absolventi jakéhokoliv typu střední školy, od příštího školního roku chaos?

Mají pravdu studenti, kteří se dnes chystají proti jejich zavedení dnes demon strovat, i další kritici, že projekt je špatně připravený a že učitelé ani žáci vlastně netuší, co je čeká?

Čtěte více:
Patří k facebookové generaci. Potápějí státní maturitu
Odklad je populismus, postavila se Kopicová za maturity

Či naopak jeho zastánci, kteří tvrdí, že snaha odložit státní maturity je jen lacinou předvolební hrou dvou velkých stran, jež nás všechny přijde draho?

Své názory na státní maturity, jejich podporu i odmítání si ve svých blozích na Aktuálně.cz vyměňují i bývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Liška, pod jehož vedením úředníci státní maturity připravili a Parlament je pak i schválil, je přesvědčen, že "volání po odkladu či úplném zrušení státní maturity, které se ozývá mezi poslanci ODS a ČSSD, není ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body."

"Odborníci těchto stran na oblast školství mi v kuloárech otevřeně říkají, že osobně jsou proti odkladu, ale že mají "shora" (tj. od vedení svých stran) nařízeno být pro. To je veřejné tajemství," tvrdí Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Státní maturita v ohrožení: Laciná hra, která nás přijde draho

Na něj reagoval ve svém blogu Paroubek.

"A nakonec si neodpustím poznámku směrem k souboji o generace. Sociální demokracie zvítězila v krajských volbách v roce 2008 a výrazně navýšila zisk ve volbách evropských. Na druhou stranu Vaše Strana zelených u obou voleb zcela propadla. Přijměte proto od staršího a zkušenějšího muže jednu radu, politiku nemůžete dělat na blogu a v novinách, musíte jí dělat mezi lidmi a pro lidi. Jedině tak Vám uvěří", napsal Paroubek Liškovi.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Státní maturity & facebook
 

Učitel Jan-Michal Mleziva, iniciátor petic za změnu školského zákona,  míní, že státní maturity jsou zbytečné a nyní přichází vhodná doba přehodnotit jejich zavedení.

"Jejich konání (rozuměj "státních maturit", pozn. stk) ani nezaručí vyšší úroveň středních škol, ani neposkytne dostatek informací o kvalitě vzdělávání na středních školách, ani nejspíš nezjednoduší přijímací řízení na vysoké školy. Pouze podstatně zatíží střední školy dalšími úkoly a naruší jejich chod, každoročně připraví školství o 165 milionů korun a maturantům zkomplikují celý závěr středoškolského studia, domnívá se Mleziva.

Foto: Aktuálně.cz
Jan-Michal Mleziva:
Chiméra nových maturit
Státní maturity - třešničky na dortu
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy