Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
19. 6. 2009 11:10

Liška versus Paroubek: Souboj o státní maturity

Blogeři si vyměňují argumenty, jak má stát zkoušet středoškoláky
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přinese chystané zavedení státních maturit, tedy jakéhosi standardu, který by měli ovládat všichni absolventi jakéhokoliv typu střední školy, od příštího školního roku chaos?

Mají pravdu studenti, kteří se dnes chystají proti jejich zavedení dnes demon strovat, i další kritici, že projekt je špatně připravený a že učitelé ani žáci vlastně netuší, co je čeká?

Čtěte více:
Patří k facebookové generaci. Potápějí státní maturitu
Odklad je populismus, postavila se Kopicová za maturity

Či naopak jeho zastánci, kteří tvrdí, že snaha odložit státní maturity je jen lacinou předvolební hrou dvou velkých stran, jež nás všechny přijde draho?

Své názory na státní maturity, jejich podporu i odmítání si ve svých blozích na Aktuálně.cz vyměňují i bývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Liška, pod jehož vedením úředníci státní maturity připravili a Parlament je pak i schválil, je přesvědčen, že "volání po odkladu či úplném zrušení státní maturity, které se ozývá mezi poslanci ODS a ČSSD, není ničím jiným než politickým tanečkem a snahou získat laciné body."

"Odborníci těchto stran na oblast školství mi v kuloárech otevřeně říkají, že osobně jsou proti odkladu, ale že mají "shora" (tj. od vedení svých stran) nařízeno být pro. To je veřejné tajemství," tvrdí Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Státní maturita v ohrožení: Laciná hra, která nás přijde draho

Na něj reagoval ve svém blogu Paroubek.

"A nakonec si neodpustím poznámku směrem k souboji o generace. Sociální demokracie zvítězila v krajských volbách v roce 2008 a výrazně navýšila zisk ve volbách evropských. Na druhou stranu Vaše Strana zelených u obou voleb zcela propadla. Přijměte proto od staršího a zkušenějšího muže jednu radu, politiku nemůžete dělat na blogu a v novinách, musíte jí dělat mezi lidmi a pro lidi. Jedině tak Vám uvěří", napsal Paroubek Liškovi.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Státní maturity & facebook
 

Učitel Jan-Michal Mleziva, iniciátor petic za změnu školského zákona,  míní, že státní maturity jsou zbytečné a nyní přichází vhodná doba přehodnotit jejich zavedení.

"Jejich konání (rozuměj "státních maturit", pozn. stk) ani nezaručí vyšší úroveň středních škol, ani neposkytne dostatek informací o kvalitě vzdělávání na středních školách, ani nejspíš nezjednoduší přijímací řízení na vysoké školy. Pouze podstatně zatíží střední školy dalšími úkoly a naruší jejich chod, každoročně připraví školství o 165 milionů korun a maturantům zkomplikují celý závěr středoškolského studia, domnívá se Mleziva.

Foto: Aktuálně.cz
Jan-Michal Mleziva:
Chiméra nových maturit
Státní maturity - třešničky na dortu
 

Právě se děje

před 26 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy