Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 10. 2011 7:30

Listárna Aktuálně.cz: Branky body fejsbuky. Vítěz Obama

Co nového v diskusích i překvapivý pohled na Ameriku. Vybíráme z redakční pošty
Foto: Aktuálně.cz

Dobrý den, vážení a milí čtenáři. Buďte vítáni v Listárně Aktuálně.cz. Děkuji vám za všechny - kritické i pochvalné - ohlasy na to, že se u nás diskutuje skrze Facebook. Snažíme se na ně průběžně odpovídat. 

Komentáře na téma Facebook odhalily i vaši zálibu v metaforách. Vylosovali jsme, bez nároku na prémii pro výherce, tuto: Já když chci hrát fotbal, tak taky neprotestuju, že soupeřův brankář omezuje moje právo svobodně vstřelit gól. Pravidla říkají, že tam brankář být musí, tak tam prostě je a hráčům nezbývá, než se přizpůsobit, nebo přestat hrát.

Přeložím to. Ano, pravidla Aktuálně.cz říkají, že do diskuse může přispívat jen ten, kdo je na Facebooku. To je takový registrační průkaz, bez kterého vás rozhodčí k zápasu nepustí. A na druhé straně, právem na svobodné vstřelení gólu se myslí právo říkat cokoli bez omezení, pod jakýmkoli jménem. Bez čísla na dresu, dokonce i bez dresu.    

Nevím, jak moc výstižný je to příměr. Diskuse pod články nechápeme jako fotbalový zápas, který má mít výsledek a vítěze. Pravda, fauly pískáme, žluté i červené karty rozdávat můžeme a konec konců skóre palců „To se mi líbí" by se dalo započítávat do tabulky komentářů.

Pro nás je ale hlavní fair-play. Snažíme se nechat hře volný průběh. Jestli své komentáře pojmete spíš jako střílení gólů nebo jako dialog, necháme na vás.

Přes Facebook se na Aktuálně.cz diskutuje pod VŠEMI články, fotogaleriemi a infografikami, které jsme od 29. září publikovali. Žádnou diskusi jsme zatím nemuseli uzavírat (tak jako často dříve). Děkujeme vám.

To jen na okraj výčitek, že diskusi omezujeme. Opak je pravdou.

V diskusních fórech je prý „nuda", stěžují si někteří z vás. Jiným zase chybí „nezávazný pokec".

No ano. Komentářů je méně než dřív, ale mají větší váhu. Chápeme, že to může být nezvyk. Kdo si rád listoval džunglí výkřiků (pod články dřív běžně bývaly i stovky „komentářů"), hledal v ní perličky, anebo kroutil hlavou nad zběsilými urážkami, ten se asi trochu nudí. Pro většinu našich čtenářů - o tom jsem pevně přesvědčen - ale taková diskuse smysl neměla.

Aby nedošlo k omylu: i diskuse přes Facebook přece může být „zábavná" a může se v ní odehrávat „nezávazný pokec". To ale záleží hlavně na tom, kolik a jakých příspěvků tam napíšete Vy. Za kvalitu jednotlivých komentářů (kromě těch našich vlastních) už neručíme.

S názorem, že diskuse pod články nemají žádný smysl a měli jsme je zrušit úplně - ano, i taková jsou čtenářská přání - nesouhlasím. Dokonce výrazně. Nechceme ze zpravodajského webu udělat obecní rozhlas.

Redakci minulý týden nejvíce proslavil tento, snad až příliš dvojsmyslný titulek. (Ale zas tak moc seriozní, aby nás to netěšilo, zase nejsme):

Foto: Aktuálně.cz

Pro pořádek se sluší vysvětlit, jak to bylo. Nebyl v tom úmysl. Když, jako náš redaktor, vstanete za tmy a nestojí před vámi menší zpravodajský úkol než úmrtí Steva Jobse, nemáte v hlavě moc místa na druhý, třetí plán. A náladu na legrácky taky ne.

Podmět druhé poloviny titulku je - když chcete číst podle druhého plánu - nevyjádřený, ale zároveň velmi zřetelný. Čtenáři z redakce i mimo ní si toho pochopitelně brzy všimli. Co s tím? Přepsat, jako překlep nebo pravopisnou chybu? A tvářit se, že to nebylo? Zamést takovou stopu není těžké.

Ale my jsme řekli: Ne. Když už jsme se jednou ztrapnili/proslavili, nebudeme to kazit a tvářit se, jak jsme vážní. Doufáme, že jsme tím skoro nikoho neurazili, snad máte podobný vkus jako my. Někteří z vás nám dokonce poděkovali za nový pohled na americkou politiku…

Věřte nebo ne, postupovali bychom stejně, i kdyby článek nebyl ten den „hitem Facebooku".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy