Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 10. 2011 7:30

Listárna Aktuálně.cz: Branky body fejsbuky. Vítěz Obama

Co nového v diskusích i překvapivý pohled na Ameriku. Vybíráme z redakční pošty
Foto: Aktuálně.cz

Dobrý den, vážení a milí čtenáři. Buďte vítáni v Listárně Aktuálně.cz. Děkuji vám za všechny - kritické i pochvalné - ohlasy na to, že se u nás diskutuje skrze Facebook. Snažíme se na ně průběžně odpovídat. 

Komentáře na téma Facebook odhalily i vaši zálibu v metaforách. Vylosovali jsme, bez nároku na prémii pro výherce, tuto: Já když chci hrát fotbal, tak taky neprotestuju, že soupeřův brankář omezuje moje právo svobodně vstřelit gól. Pravidla říkají, že tam brankář být musí, tak tam prostě je a hráčům nezbývá, než se přizpůsobit, nebo přestat hrát.

Přeložím to. Ano, pravidla Aktuálně.cz říkají, že do diskuse může přispívat jen ten, kdo je na Facebooku. To je takový registrační průkaz, bez kterého vás rozhodčí k zápasu nepustí. A na druhé straně, právem na svobodné vstřelení gólu se myslí právo říkat cokoli bez omezení, pod jakýmkoli jménem. Bez čísla na dresu, dokonce i bez dresu.    

Nevím, jak moc výstižný je to příměr. Diskuse pod články nechápeme jako fotbalový zápas, který má mít výsledek a vítěze. Pravda, fauly pískáme, žluté i červené karty rozdávat můžeme a konec konců skóre palců „To se mi líbí" by se dalo započítávat do tabulky komentářů.

Pro nás je ale hlavní fair-play. Snažíme se nechat hře volný průběh. Jestli své komentáře pojmete spíš jako střílení gólů nebo jako dialog, necháme na vás.

Přes Facebook se na Aktuálně.cz diskutuje pod VŠEMI články, fotogaleriemi a infografikami, které jsme od 29. září publikovali. Žádnou diskusi jsme zatím nemuseli uzavírat (tak jako často dříve). Děkujeme vám.

To jen na okraj výčitek, že diskusi omezujeme. Opak je pravdou.

V diskusních fórech je prý „nuda", stěžují si někteří z vás. Jiným zase chybí „nezávazný pokec".

No ano. Komentářů je méně než dřív, ale mají větší váhu. Chápeme, že to může být nezvyk. Kdo si rád listoval džunglí výkřiků (pod články dřív běžně bývaly i stovky „komentářů"), hledal v ní perličky, anebo kroutil hlavou nad zběsilými urážkami, ten se asi trochu nudí. Pro většinu našich čtenářů - o tom jsem pevně přesvědčen - ale taková diskuse smysl neměla.

Aby nedošlo k omylu: i diskuse přes Facebook přece může být „zábavná" a může se v ní odehrávat „nezávazný pokec". To ale záleží hlavně na tom, kolik a jakých příspěvků tam napíšete Vy. Za kvalitu jednotlivých komentářů (kromě těch našich vlastních) už neručíme.

S názorem, že diskuse pod články nemají žádný smysl a měli jsme je zrušit úplně - ano, i taková jsou čtenářská přání - nesouhlasím. Dokonce výrazně. Nechceme ze zpravodajského webu udělat obecní rozhlas.

Redakci minulý týden nejvíce proslavil tento, snad až příliš dvojsmyslný titulek. (Ale zas tak moc seriozní, aby nás to netěšilo, zase nejsme):

Foto: Aktuálně.cz

Pro pořádek se sluší vysvětlit, jak to bylo. Nebyl v tom úmysl. Když, jako náš redaktor, vstanete za tmy a nestojí před vámi menší zpravodajský úkol než úmrtí Steva Jobse, nemáte v hlavě moc místa na druhý, třetí plán. A náladu na legrácky taky ne.

Podmět druhé poloviny titulku je - když chcete číst podle druhého plánu - nevyjádřený, ale zároveň velmi zřetelný. Čtenáři z redakce i mimo ní si toho pochopitelně brzy všimli. Co s tím? Přepsat, jako překlep nebo pravopisnou chybu? A tvářit se, že to nebylo? Zamést takovou stopu není těžké.

Ale my jsme řekli: Ne. Když už jsme se jednou ztrapnili/proslavili, nebudeme to kazit a tvářit se, jak jsme vážní. Doufáme, že jsme tím skoro nikoho neurazili, snad máte podobný vkus jako my. Někteří z vás nám dokonce poděkovali za nový pohled na americkou politiku…

Věřte nebo ne, postupovali bychom stejně, i kdyby článek nebyl ten den „hitem Facebooku".

 

Právě se děje

Další zprávy