Viktor Vondra Viktor Vondra | Komentáře
25. 4. 2012 16:30

Mají mít senioři opice za korunu? Co vy na to?!

Pražská zoo zvyšuje po čtyřech letech vstupné. Kdo to pocítí nejvíc?
Kdo má rád zvířátka, připlatí.
Kdo má rád zvířátka, připlatí. | Foto: Reuters

Nekonečný seznam věcí, za které si budeme muset připlatit, se od května rozroste o další položku. Vstupné výrazně zdražila pražská zoologická zahrada. Jednodenní pro dospělého ze 150 na 200 korun, pro dítě nad tři roky ze 100 na 150. Pro psa z 20 rovnou na 100. A tak dále.

Že zoo patří k důležitým institucím svého druhu a těší se velkému vědeckému a chovatelskému renomé, které si vydobyla především za éry ředitele Veselovského (1959 až 1988), významného a ve světě uznávaného zoologa, o tom není sporu.

Je jednou z největších turistických atrakcí hlavního města. Neustále se rozrůstá, buduje další pavilony (třeba nové bydlení pro slony a hrochy) a to všechno něco stojí. Navíc citelně zdražují energie, které zvyšují náklady na provoz, takže zoo potřebuje víc peněz. O tom taky není sporu.

A moc možností, kde je vzít, zas nemá. Příspěvek dostává od města, něco vybere na darech, něco vydělá na prodeji zboží, něco má z parkoviště. Ale největší zdroj jejích příjmů je pořád vstupné (v roce 2010 vyneslo 120 milionů). Takže je logické, že pokud ho zvýší, získá víc peněz. Pravděpodobnost, že by kvůli tomu dramaticky klesla návštěvnost, je malá. Kdo má rád zvířátka, tu padesátku navíc oželí. Ani o tom není sporu.

Senioři, kteří doposud platili stokorunu, zaplatí od května těch korun 150. Ti nad 70 let budou mít vstup dál za korunu. Dobrá zpráva pro seniory naopak je, že penze by měly letos vzrůst. V průměru o 150 korun...

Zoo argumentuje, že cena vstupenek je i po zdražení stále ještě podstatně nižší než v zoologických zahradách v Berlíně (kde dospělý zaplatí v přepočtu 326 a dítě 163 koruny), Mnichově (275/112 korun), Amsterdamu (475/388 korun) či třeba americkém Orlandu (247/171 korun).

To je jistě pravda. V zájmu objektivity je ale potřeba dodat, že průměrné platy i důchody v Berlíně, Mnichově, Amsterdamu či Orlandu jsou poněkud - jiné.

A co si o tom myslíte vy?

 

Právě se děje

před 8 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy