Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 2. 2016 17:15

Marek Dalík vyfasoval pět let. Martin Barták byl osvobozen. Důkazy byly zhruba stejné

Velmi podobné případy, velmi odlišné výsledky. Záleží u nás tolik na dojmu soudce? Pak je to pro nás zlé.
Marek Dalík a Mirek Topolánek, to byla nerozlučná dvojice.
Marek Dalík a Mirek Topolánek, to byla nerozlučná dvojice. | Foto: Ondřej Besperát

Zvláštní. Marek Dalík v úterý dostal u Městského soudu v Praze trest pět let a pokutu pět milionů korun. Podle soudu je prokázané, že chtěl úplatek půl miliardy za to, aby rakouská zbrojovka nepřišla o dvacetimiliardový kontrakt na dodávku obrněných pandurů pro českou armádu.

Předloni Městský soud v Praze rozhodoval podobný případ s podobnými typy důkazů, ale dopadlo to přesně opačně. V této kauze měli Martin Barták a zbrojař Michal Smrž žádat úplatek pět milionů dolarů při nákupu tater pro armádu. Soud však naznal, že důkazy jsou slabé a výpovědi svědků nedostatečné. Svědčí prý spíš o jejich dojmech. Obviněné osvobodil.

Barták měl úplatek žádat po někdejším velvyslanci USA v Praze Williamu Cabanissovi. Ambasador to u soudu dosvědčil. Stejně jako Duncan Sellars, který v době úplatku řídil americkou pobočku Tatry. Opačně svědčil expremiér Mirek Topolánek. (Dodejme, že Barták byl jeho muž na ministerstvu obrany, to on resort de facto řídil.) I v tom je tedy případ s Dalíkem prakticky stejný.

U Dalíka nyní soudu stačilo, že zástupci rakouské zbrojovky Steyr potvrdili: o úplatek 18 milionů eur si řekl. Sliboval, že jako přítel a poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka zajistí, aby zbrojovka nepřišla o zakázku. Bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber úplatek nepotvrdil. Věděl o jakémsi „neetickém jednání“, padlo jméno Martina Bartáka, ale na jméno Dalíka si v dané souvislosti nevzpomínal.

Podivné. Nepřímé důkazy (žádná krabice od vína s miliony jako u Davida Ratha tu nefiguruje, žádné policejní odposlechy) v jednom případě nestačily, v jiném, v tom čerstvém, však stačily k (nepravomocnému) odsouzení.

Pozorovatel z toho má v hlavě mišmaš. Proč jednou ano a jednou ne? Hraje tak velkou roli názor či pocit soudce, soudkyně? Dalíkova kauza – a vůbec se jeho ani Bartáka nemíním zastávat – dnes jistě není nijak politicky ovlivňována. Topolánek a spol. jsou dávno mimo politiku. Takže je to věc soudu, jeho posouzení. Ale to je ve dvou velmi podobných kauzách diametrálně odlišné.
Když se tedy dostanete před soud, nikdy u nás zřejmě nemáte jistotu, jak dopadnete. To není dobrá vyhlídka.

A ještě jedna zajímavost. Pět velvyslanců v Česku (z USA, Norska, Jižní Korey, Británie a Kanady) udělalo reklamní spot, který se jmenuje #protikorupci. Chtějí pomoci v boji s úplatkářstvím v naší zemi. Přitom exvelvyslanec USA Graber u soudu celkem jasně mlžil. (Bývalý velvyslanec Cabaniss loni nikoli, ač žádná akce #protikorupci neprobíhala.) Nevyzpytatelné jsou cesty Páně.

 

Právě se děje

Další zprávy