Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 10. 2017 8:00

Medúzy a slimáci? ČSSD zalovila mezi rasisty a xenofoby, ale Okamura to umí líp

Nejde o propad obliby ČSSD, o její neprogram, netvář, netvar, jde o to, že vládní strana trpí - a tím i podporuje - nenávistné postoje.
Zaorálek říká ve svém klipu, že na "každém z nás záleží", ale na muslimech a Romech zřejmě nezáleží, zato na rasistech a na xenofobech ano.
Zaorálek říká ve svém klipu, že na "každém z nás záleží", ale na muslimech a Romech zřejmě nezáleží, zato na rasistech a na xenofobech ano. | Foto: Martin Fendrych

Předvolební průšvih ČSSD: říjnový informační zpravodaj městské části Brno-Bohunice otiskl sloupek místostarosty Milana Hrdličky (ČSSD), ve kterém zcela zřetelně přirovnává muslimy ke slimákům. V úvodníku to sice výslovně nenapsal, dal si však velkou práci, aby o smyslu slimáckého sloupku nemohlo být sebemenších pochyb.

Pro slimáka "není překážkou žádná hranice", je "schopen přilézt po svých, autem, lodí, vlakem", nenechme se "ošálit vzdáleností, ze které přichází, ať je to Španělsko, Itálie či ostatní jižní státy", "má v sobě zakódováno, že jednoho dne se vše otočí a oni se stanou těmi pány světa". Vyznání sociálního demokrata Hrdličky: "…já chci být připraven i na tuto variantu, chci se slimáky bojovat již nyní, chci být s těmi, kteří nesouhlasí s jejich příchodem."

Takhle začíná říjnový informační zpravodaj městské části Brno-Bohunice.
Takhle začíná říjnový informační zpravodaj městské části Brno-Bohunice. | Foto: Martin Fendrych

Dál píše, že "již tu jsou, již se tu množí a zakládají své kolonie, připravují vhodné podmínky pro nově příchozí, vše se děje nějak tak potichu nenápadně".

Text vzbudil značnou pozornost na sociálních sítích. Připomíná rétoriku z období před nacismem a během nacismu a holokaustu, kdy antisemité a nacisté zobrazovali Židy jako pijavice a klíšťata, která vysávají krev dělnictva. Zarazil i tím, že autorem je politik ČSSD.

Reakce partaje? Premiér Sobotka se odmítl vyjádřit: "Nechci to v tuto chvíli komentovat." Která chvíle, když ne ta před volbami, by byla vhodnější? Sobotka tvrdil, že kampaň ČSSD není agresivní, negativistická a snaží se prosazovat pozitivní program. Srovnat muslimy se slimáky není útok? - Vyjádření neposkytl ani šéf jihomoravské ČSSD Roman Hanák.

Zpočátku mlčel i megamluvný lídr kampaně ČSSD Lubomír Zaorálek. Nakonec byl na Twitteru dotlačen ke stanovisku a napsal: "Kdokoliv se vyjadřuje hanlivě a nenávistně vůči určitému etniku či národnosti a degraduje lidi tím, že o nich mluví jako o slimácích, šíří tím nenávist v ČR, zvyšuje bezpečnostní riziko, a škodí tak naší zemi i jejím lidem. Takový člověk nemá místo v ČSSD."

Vyhmátl podstatu, totiž že jde o vyjádření kolektivní viny a nenávisti k celé obří skupině muslimů. Jeho věta, že takový "kdokoliv" (nejmenoval místostarostu Hrdličku) "nemá místo v ČSSD" ovšem zní jako prázdné tlachání.

Novotného Kampf

Známe totiž jiný čerstvý příklad, kdy Karel Novotný, dlouholetý člen ČSSD, významný severočeský politik, náměstek ministra průmyslu od roku 2014, figurující na kandidátce strany v Ústeckém kraji napsal na svůj Facebook, že "cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu".

Připomeňme opět minulost, co Hitler napsal o Židech: "Ať člověk zaútočil na takového apoštola (pozn. aut.: rozuměj Žida) kdekoli, v ruce zůstal medúzovitý sliz. Ten tekl mezi prsty, aby se v příštím okamžiku zase spojil dohromady." (Mein Kampf)

Jak byl Novotný za rasistická slova potrestán? Nemá místo v ČSSD? Ale houby, přišel o čtvrtletní odměny, náměstkem zůstal a na kandidátce sociální demokracie se vyjímá i nadále.

Vraťme se od medúzologa Novotného zpět ke slimákologovi Hrdličkovi. Brání se, Zaorálek prý "nepochopil celý smysl toho článku. Někdy se to bohužel u těch vedoucích politiků stává, že nejdřív jdou slova. Kdyby zavolal, tak bychom si o tom mohli povykládat," sdělil ČTK. Ve skutečnosti je to útok, dělá ze Zaorálka blbečka, přitom věty o slimácích chápe naprosto každý (vždyť čeští náckové muslimům nadávají do muslimáků).

Dál se brání: "Nic špatného jsem neudělal, chtěl jsem jen otevřít debatu o migraci. Nejsem žádný xenofob, nejsem žádný nacista, což se ze mě někteří lidé na sociálních sítích snaží dělat," tvrdí. Otevřít debatu? Tak, že muslimského uprchlíka přirovná ke slimákovi, kterého celý národ považuje za škůdce, havěť? Jak si pak tento oranžový politik představuje xenofoba nebo nacistu?

Podstatné pro nás je, že Hrdlička i Novotný zůstávají v ČSSD, že ani lídr kampaně není s to říct: Odejdi, chlape, nebo tě vyhodíme, škodíš nám.

Pokud ČSSD pátrá, proč ztratila oblibu, proč ji kupříkladu nechtějí volit studenti, tady má jednu z odpovědí. Tato strana nemá charakter, její premiér se raději k takovému hnusu nevyjádří. Její lídr spustí své obecné poučky, na které není nikdo zvědav, pokud za nimi (či před nimi, viz kauzu náměstka Novotného) nenásledují konkrétní kroky.

Srovnávat ČSSD se západními sociálními demokraty nepadá v úvahu. Tam by takové výroky vedly k okamžitému vyloučení obou. U nás se skoro nic neděje. Proč? Sociální demokracie by zjevně ráda lovila také mezi xenofoby, bojí se, aby nevypadala, že chce pomáhat uprchlíkům či Romům. To by bylo fuj.

Jenomže tohle umí mnohem líp Tomio Okamura. Kdo chce volit xenofoba, anticikána, antimuslima, sáhne po něm. Na to nepotřebuje beztvarou partaj, jež hraje dvojí hru tak dlouho, že ztratila tvář. (Viz nadbíhání Miloši Zemanovi, jež vedlo až k totálnímu ponížení premiéra Sobotky. Viz dvojaký vztah k EU, Číně či lidským právům atd.)

Nejde o propad obliby ČSSD, o její neprogram, netvář, netvar, jde o to, že tato vládní strana trpí - a tím i podporuje - nenávistné postoje. Trpí a podporuje pěstování kolektivní viny, odsuzování celých velkých skupin lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy