Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 5. 2019 13:01

Meze populismu? Babiš žádné nemá. Rozdává naše peníze na úkor nejslabších

Premiér se tváří jako politik-spasitel pro všechny, jako pan "já všecko zařídím", "budelípuje" o sto šest. Ale na sociální služby (naše) peníze nedá.
Nejen staří potřebují od státu pomoc.
Nejen staří potřebují od státu pomoc. | Foto: Shutterstock

Krok, kterým se Andrej Babiš a jeho vláda nechlubí: potichu seškrtali peníze na sociální práci s dospělými lidmi a ohroženými dětmi, na sociální služby. Upozornil na to Deník N a mluví o tom lidé, kteří mají sociální práci na starosti. Jak dopadly jednotlivé žádosti o dotace (požadavek versus výsledek), si můžete prohlédnout zde; tristní pohled, v plné výši bylo vyhověno jen několika málo menším žadatelům (Mimoň, Rokytnice, Nýrsko a pár dalších).

Naopak drsné škrty postihly prakticky všechny části Prahy (Praha 8 žádala 11 milionů, dostala 1,7 milionu korun), Praha jako celek žádala 93,7 milionu, přidělili jí něco přes 17 (ale určitě to není odveta za volby a příští rok má z nynějších 17 milionů přijít jen poloviína). Brno žádalo necelých 29, dostalo 8,5 milionu, Ostrava žádala 43, dostala 10,5 milionu a můžeme pokračovat. Pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě) škrty komentovala slovy: "Nikoho z nás nenapadlo, že vláda plánuje zcela zrušit dotaci na sociální práci s dospělými lidmi a seškrtat na polovinu rozpočet na práci s ohroženými dětmi."

A dál Johnová: "Dopad bude obrovský, ministerstvo zkrátilo nebo plánuje zkrátit příspěvky na sociální oblast v podstatě všude, kam se podíváte. Ministryně Maláčová nám sdělila, že vláda rozhodně nepočítá s dofinancováním letošního propadu a pro příští rok prý obce nemají počítat vůbec s žádnou dotací na výkon sociální práce s dospělými lidmi."

Proč se to stalo? Ministerstvo financí, pravá ruka Babiše, ministryně Alena Schillerová nedala resortu práce a sociálních věcí, tedy Janě Maláčové (ČSSD) na dotace dostatečné množství peněz a sama Maláčová z rozpočtu svého ministerstva více uvolnit nemůže, 94 procent nákladů v jejím rozpočtu spolykají mandatorní výdaje.

Schillerová tvrdí, že sociální služby mají být "financovány z více zdrojů a růst nákladů na ně by neměl být z většiny pokrýván ze státního rozpočtu". Dále razí názor, že kraje a obce "mají zabezpečit péči o své občany a uvolnit ze svých přebytkových rozpočtů prostředky na financování sociálních služeb". Pro obce je to malér, někde musí sáhnout na platy zaměstnanců, propouštět, přestat opravovat sportoviště, chodníky, silnice…

Připomeňme několik základních okolností, jež babišovsko-schillerovské škrty provázejí. Neustále (ale zřejmě málo) opakovaný fakt: česká populace stárne, lidé se dožívají vyššího věku, rodiny mnohde nežijí pohromadě, mladí se nestačí starat o staré a ti se stávají závislými na pomoci. Lidé se dožívají vyššího věku, ale zároveň víc marodí a ztrácejí soběstačnost.

Spasitel? Jak pro koho

Další věc, Babiš si kupuje voliče, nejznámějším krokem je pětasedmdesátiprocentní sleva na jízdném pro důchodce a studenty, jež stojí státní kasu šest miliard ročně (hleďme, hned by se tu našly chybějící peníze na sociální služby). Patří sem zvednutí důchodů o víc, než žádá zákon, a samozřejmě i plánovaná snížená daň na pivo a řezané květiny.

Proti nákupu voličů stojí kupříkladu pečovatelská služba, kterou obce nabízejí převážně starým lidem jen těžko schopným se o sebe postarat nebo také rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby zvenčí. Patří sem také třeba osobní asistence, jež je poskytována lidem se zdravotním postižením u nich doma, denní a týdenní stacionáře atd. To jsou věci zcela nezbytné, které stát v podstatě nemůže neposkytovat, ale teď na ně města a obce kvůli Babišovu velmi nákladnému populismu nebudou mít.

Pokud ministryně Schillerová říká, že tyto pro život statisíců lidí nezbytné služby mají být "financovány z více zdrojů a růst nákladů na ně by neměl být z většiny pokrýván ze státního rozpočtu", pak by měla taky sdělit odkud. Mnoho neziskových organizací si shání peníze od nejrůznějších donátorů, pracují díky nim s lidmi ve vyloučených oblastech, pomáhají cizincům u nás, starým lidem. A sehnat finance je zatraceně těžké. Přece něco takového nebudou dělat města a obce?

Sociální službu pro ty nejslabší by snad měl v moderní společnosti garantovat stát. Nebo snad ne, ANO, premiére Babiši? Stále se Česko pohybuje v období konjunktury, ekonomického růstu, chlubíme se nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii, a přece ministerstvo financí neumí najít peníze na základní péči o občany, kteří se už o sebe nedokážou postarat? Absurdní, skandální, smutné.

Babiš je populista, jeho marketéři naslouchají strachům lidí, ale také jejich údajným přáním (vlaky a tramvaje zadarmo), populismus však musí mít meze, není možné, není lidské na jedné straně peníze vydávat na věci nikoli nezbytné a na druhé straně je surově nedat na základní potřeby, jako je pečovatelská služba.

Babiš se tváří jako politik-spasitel pro všechny, jako pan "já všecko zařídím", denně "budelípuje" a "evropošpicuje". Dělat to na úkor nejslabších, kteří už nemají sílu, energii se bránit, je nechutné, ale hlavně to společnost ničí, devastuje. Je s podivem, že ODS, piráti, lidovci, ale nakonec i komunisté ve sněmovně neřvou: Tohle ne!

 

Právě se děje

před 27 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 35 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Koruna zpevnila pod 26 korun za euro, silnější byla naposledy před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 korun za euro, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 korun za euro, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy