reklama
 
 

Michl a Kohout: Přinese euro blahobyt, nebo bídu?

7. 5. 2008 13:07
Kdo s eurem zchudne a kdo si naopak pomůže

Praha - Co přinese zavedení eura?, ptají se ve svých blozích ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl. A na svoji otázku se snaží hned odpovědět.

Vydělají velkoobchodníci, mezinárodní, ale i drobní investoři, cestovatelé, majitelé akcí či nemovitostí, dlužnící a stát, míní ekonomický analytik Kohout.

Prodělají naopak lidé, kteří mají peníze na běžných a termínovaných účtech,  ti, jejichž přijmy jsou valorizovány podle inflace (důchodci, státní zaměstnanci), banky, investiční společnosti. Velmi hrubě řečeno: vydělá "buržoazie", "proletariát" spíše proděládomnívá se Kohout.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl míní, že dopad zavedení eura se nedá předem odhadnout. Naděje na zlepšení ekonomické situace po zavedení eura (například již od příštího roku na Slovensku) je podle něj tak půl na půl. 

"Modely simulující dopad eura na ekonomiku střední Evropy mají nyní velmi nízkou vypovídací schopnost. Spolehlivost jejich výsledků je srovnatelná s hozením korunové mince při sázce na to, zda padne panna, nebo orel," argumentuje Michl. 

Čtěte jejich blogy na Aktuálně.cz

Pavel Kohout:
Euro - komu pomůže, komu uškodí

Aleš Michl:
Slovenské euro? Šance na úspěch je 50:50

 

  

autor: stk | 7. 5. 2008 13:07

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama