Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 1. 2016 7:30

Miloš Kalašnikov versus Slávek Holubice. Proč si cenit premiéra Sobotky

Hrad chce rozpoutat válku občanů proti Sobotkovi. Zeman nás chce na Východě, Západ pro něj není, nedokáže tam uspět.
Zeman má větší charisma, je výraznější, umí lidi strhnout. Sobotka zas hájí naši západní svobodu.
Zeman má větší charisma, je výraznější, umí lidi strhnout. Sobotka zas hájí naši západní svobodu. | Foto: ČTK

Premiér Sobotka prezidentu Zemanovi silně vadí. Před pár měsíci se mluvilo o jejich usmíření; byla to jen kouřová clona před mnohem silnějšími útoky na předsedu vlády. Vyústily až v bonmotový atentát na Sobotku, jehož se hlava státu dopustila v pondělí na besedě v Tišnově. Podle něj krom voleb existuje i nedemokratická cesta, jak se zbavit jakéhokoliv politika, "a ta se jmenuje kalašnikov". (Tak odpověděl na dotaz z publika ohledně Sobotky.)

Předcházely tomu slovní výměny na konci loňského roku. Poté, co Zeman vystoupil 17. listopadu na Albertově s Martinem Konvičkou, premiér označil prezidenta za člena xenofobní sekty a parazitujícího populistu, který staví na hnědé politice a "... v zásadě legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v té naprosto extrémní podobě".

Nato Zeman koncem listopadu Sobotku v Babišově MF Dnes označil za „drzého kluka“, který díky své váhavosti a nerozhodnosti „a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest“ nedoceňuje reálné nebezpečí, „protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi“.

Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov.
1:24
Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video: economia

Sobotka slouží Zemanovi jako terč. Pozoruhodný byl dotaz oné studentky v Tišnově, která pravila: "... jak víme, pan Sobotka nestojí za českým národem, ale proti němu." A tázala se, jak se ho zbavit. Použila zemanovskou rétoriku, tedy slovo národ a že je premiér proti národu. Jak na to přišla? Proč ji prezident neopravil? Vždyť nedávno předtím, o Vánocích na Štěpána, v televizním "poselství" dokonce Sobotkovu vládu chválil!

Protože mu ten dotaz vyhovoval. Už neskrývá, že chce Sobotku odstranit. Vítá spojení s Andrejem Babišem, který se k němu uchýlil, aby vytvořili předvolební protisobotkovský tábor. Babiš se Zemanem sjednotili rétoriku. Na první pohled, naoko, jde o muslimské uprchlíky. Ve skutečnosti o odstranění protivníka.

Čím více Unie, tím méně Putina

Sobotka se stal Zemanovým protivníkem. Prezident ho k tomu postoji dohnal, nedal mu šanci uhnout, vyrobil si z premiéra terč a teď do něj střílí ze svých kalašnikovských úst. Nejde jen o starou prezidentskou volbu, v níž tehdejší sociální demokracie Zemana "zradila", tedy nezvolila. Nejde jen o osobní antipatii či nenávist prezidenta k Sobotkovi. Důvodů se objevuje víc. A tyto důvody a Sobotkovy postoje poslední doby vedou k tomu, že si tohoto sociálního demokrata můžeme cenit, i když je to nesnadné a těžké.

Dva základní důvody: český premiér odmítá rozkládat Evropskou unii. A nekývá Putinově politice, která se na rozkládání, oslabování EU soustředí. Celý souboj o postoj k uprchlíkům a o postoj k Ukrajině má tento smysl. Pro Sobotku prostě platí: Čím více Unie, tím méně Putina.

Česká společnost je většinově vůči utečencům a muslimům odmítavá až nepřátelská. Odmítání má však háček, prakticky žádní uprchlíci k nám nepřicházejí. Proto se musí vybrat terč, který je nahradí. Stal se jím Bohuslav Sobotka. (Není divu, nenajdeme prakticky žádného jiného špičkového českého politika, který by se nestavěl proti uprchlíkům. S výjimkou lidovce Pavla Bělobrádka.)

Sobotka byl Zemanem i ruskými tajnými službami, jež u nás velmi čile operují (především vojenská GRU, Glavnoje razvedivatělnoje upravlenije, Hlavní rozvědková správa), podle některých expertů vyhodnocen jako cíl, na nějž je nutné se zaměřit. Místního pozorovatele to může překvapovat; Sobotka není žádný Kaczyński, ani žádný rusofob. Ale ono evidentně stačí, že je prozápadní, proevropský politik.

Díky postojům, k nimž byl částečně dotlačen, si premiéra můžeme cenit. Za sebou má nepříliš slavnou minulost, maléry a chyby, lavírování (v ČSSD funguje proputinovská frakce), zpochybňování protiruských sankcí uvalených za podporu ukrajinského konfliktu, váhání okolo imigrační vlny. Ale dnes je z něj politik, který spojil svoji kariéru se snahou udržet u nás demokracii, držet nás na Západě.

My na něj kalašnikov klidně vezmeme

Není to žádný silák, velká osobnost. Má mnohem menší charisma než Zeman. Jenomže ten svůj dar používá proti našim zájmům. Sobotka pěstuje jako většina českých politických špiček podivná spojenectví, často máte dojem, jako by ani neexistoval, a přece pracuje pro nás, nikoli proti národu, jak tvrdila ona mladá žena v Tišnově.

Vraťme se ještě ke kalašnikovu. Co Zemanova věta vyvolává, ukazuje příspěvek Jeleny Vičanové (organizovala demonstraci na Albertově 17. listopadu, během níž stál na pódiu Zeman vedle Konvičky). Na Facebooku napsala: "Já jsem odpoledne mluvila s děvčaty a jestli pan Sobotka nezajistí bezpečnost žen v tomto státě, my si na něho ten kalašnikov klidně vezmeme, a to i bez bonmotu pana prezidenta.:)"

Nesmysl. Ženy v Česku nejsou ohroženy (míněno jako byly ohroženy ženy v Kolíně nad Rýnem loni na Silvestra). Ale tato paní, jež vzhlíží k prezidentu Putinovi, klidně píše, že na Sobotku kalašnikov vezme. To je drsné. Na Facebooku se dokonce objevil "názor", že by měl být premiér pověšen. Tohle Zeman inspiruje. Takhle hájí "národní zájmy". Peklo.

Rusové rozdmýchali občanskou válku na Ukrajině. Jejím symbolem je kalašnikov. Potřebují ji rozdmýchat i u nás a v jiných zemích Unie. Pomáhá jim k tomu propaganda a delší dobu i Miloš Zeman, který otevřeně útočí proti Sobotkovi. A znovu: nikoli proto, že by vláda nefungovala, ale proto, že premiér jedná jako prozápadní, nikoli kremelský politik. Takže Sobotka, nebo Zeman? Čech by měl volit toho prvního. Svobodomyslný Čech.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí. Za posledních 24 hodin připadlo 25 centimetrů sněhu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy