Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 1. 2016 7:30

Miloš Kalašnikov versus Slávek Holubice. Proč si cenit premiéra Sobotky

Hrad chce rozpoutat válku občanů proti Sobotkovi. Zeman nás chce na Východě, Západ pro něj není, nedokáže tam uspět.
Zeman má větší charisma, je výraznější, umí lidi strhnout. Sobotka zas hájí naši západní svobodu.
Zeman má větší charisma, je výraznější, umí lidi strhnout. Sobotka zas hájí naši západní svobodu. | Foto: ČTK

Premiér Sobotka prezidentu Zemanovi silně vadí. Před pár měsíci se mluvilo o jejich usmíření; byla to jen kouřová clona před mnohem silnějšími útoky na předsedu vlády. Vyústily až v bonmotový atentát na Sobotku, jehož se hlava státu dopustila v pondělí na besedě v Tišnově. Podle něj krom voleb existuje i nedemokratická cesta, jak se zbavit jakéhokoliv politika, "a ta se jmenuje kalašnikov". (Tak odpověděl na dotaz z publika ohledně Sobotky.)

Předcházely tomu slovní výměny na konci loňského roku. Poté, co Zeman vystoupil 17. listopadu na Albertově s Martinem Konvičkou, premiér označil prezidenta za člena xenofobní sekty a parazitujícího populistu, který staví na hnědé politice a "... v zásadě legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v té naprosto extrémní podobě".

Nato Zeman koncem listopadu Sobotku v Babišově MF Dnes označil za „drzého kluka“, který díky své váhavosti a nerozhodnosti „a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest“ nedoceňuje reálné nebezpečí, „protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi“.

Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov.
1:24
Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video: economia

Sobotka slouží Zemanovi jako terč. Pozoruhodný byl dotaz oné studentky v Tišnově, která pravila: "... jak víme, pan Sobotka nestojí za českým národem, ale proti němu." A tázala se, jak se ho zbavit. Použila zemanovskou rétoriku, tedy slovo národ a že je premiér proti národu. Jak na to přišla? Proč ji prezident neopravil? Vždyť nedávno předtím, o Vánocích na Štěpána, v televizním "poselství" dokonce Sobotkovu vládu chválil!

Protože mu ten dotaz vyhovoval. Už neskrývá, že chce Sobotku odstranit. Vítá spojení s Andrejem Babišem, který se k němu uchýlil, aby vytvořili předvolební protisobotkovský tábor. Babiš se Zemanem sjednotili rétoriku. Na první pohled, naoko, jde o muslimské uprchlíky. Ve skutečnosti o odstranění protivníka.

Čím více Unie, tím méně Putina

Sobotka se stal Zemanovým protivníkem. Prezident ho k tomu postoji dohnal, nedal mu šanci uhnout, vyrobil si z premiéra terč a teď do něj střílí ze svých kalašnikovských úst. Nejde jen o starou prezidentskou volbu, v níž tehdejší sociální demokracie Zemana "zradila", tedy nezvolila. Nejde jen o osobní antipatii či nenávist prezidenta k Sobotkovi. Důvodů se objevuje víc. A tyto důvody a Sobotkovy postoje poslední doby vedou k tomu, že si tohoto sociálního demokrata můžeme cenit, i když je to nesnadné a těžké.

Dva základní důvody: český premiér odmítá rozkládat Evropskou unii. A nekývá Putinově politice, která se na rozkládání, oslabování EU soustředí. Celý souboj o postoj k uprchlíkům a o postoj k Ukrajině má tento smysl. Pro Sobotku prostě platí: Čím více Unie, tím méně Putina.

Česká společnost je většinově vůči utečencům a muslimům odmítavá až nepřátelská. Odmítání má však háček, prakticky žádní uprchlíci k nám nepřicházejí. Proto se musí vybrat terč, který je nahradí. Stal se jím Bohuslav Sobotka. (Není divu, nenajdeme prakticky žádného jiného špičkového českého politika, který by se nestavěl proti uprchlíkům. S výjimkou lidovce Pavla Bělobrádka.)

Sobotka byl Zemanem i ruskými tajnými službami, jež u nás velmi čile operují (především vojenská GRU, Glavnoje razvedivatělnoje upravlenije, Hlavní rozvědková správa), podle některých expertů vyhodnocen jako cíl, na nějž je nutné se zaměřit. Místního pozorovatele to může překvapovat; Sobotka není žádný Kaczyński, ani žádný rusofob. Ale ono evidentně stačí, že je prozápadní, proevropský politik.

Díky postojům, k nimž byl částečně dotlačen, si premiéra můžeme cenit. Za sebou má nepříliš slavnou minulost, maléry a chyby, lavírování (v ČSSD funguje proputinovská frakce), zpochybňování protiruských sankcí uvalených za podporu ukrajinského konfliktu, váhání okolo imigrační vlny. Ale dnes je z něj politik, který spojil svoji kariéru se snahou udržet u nás demokracii, držet nás na Západě.

My na něj kalašnikov klidně vezmeme

Není to žádný silák, velká osobnost. Má mnohem menší charisma než Zeman. Jenomže ten svůj dar používá proti našim zájmům. Sobotka pěstuje jako většina českých politických špiček podivná spojenectví, často máte dojem, jako by ani neexistoval, a přece pracuje pro nás, nikoli proti národu, jak tvrdila ona mladá žena v Tišnově.

Vraťme se ještě ke kalašnikovu. Co Zemanova věta vyvolává, ukazuje příspěvek Jeleny Vičanové (organizovala demonstraci na Albertově 17. listopadu, během níž stál na pódiu Zeman vedle Konvičky). Na Facebooku napsala: "Já jsem odpoledne mluvila s děvčaty a jestli pan Sobotka nezajistí bezpečnost žen v tomto státě, my si na něho ten kalašnikov klidně vezmeme, a to i bez bonmotu pana prezidenta.:)"

Nesmysl. Ženy v Česku nejsou ohroženy (míněno jako byly ohroženy ženy v Kolíně nad Rýnem loni na Silvestra). Ale tato paní, jež vzhlíží k prezidentu Putinovi, klidně píše, že na Sobotku kalašnikov vezme. To je drsné. Na Facebooku se dokonce objevil "názor", že by měl být premiér pověšen. Tohle Zeman inspiruje. Takhle hájí "národní zájmy". Peklo.

Rusové rozdmýchali občanskou válku na Ukrajině. Jejím symbolem je kalašnikov. Potřebují ji rozdmýchat i u nás a v jiných zemích Unie. Pomáhá jim k tomu propaganda a delší dobu i Miloš Zeman, který otevřeně útočí proti Sobotkovi. A znovu: nikoli proto, že by vláda nefungovala, ale proto, že premiér jedná jako prozápadní, nikoli kremelský politik. Takže Sobotka, nebo Zeman? Čech by měl volit toho prvního. Svobodomyslný Čech.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy