Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 11. 2015 7:00

Miluj bližního svého. Schwarzenberg končí, TOP 09 nebabišuje, nezemanuje

Kalousek neměl protikandidáta. Schwarzenberg pronesl "ježíšovský" projev. A topka zůstává antipopulistická.
Nového předsedu volilo přes 86 procent delegátů. Soupeře po českodemokraticku neměl. Dostal silný mandát.
Nového předsedu volilo přes 86 procent delegátů. Soupeře po českodemokraticku neměl. Dostal silný mandát. | Foto: Ludvík Hradilek

Změna na pravici. Předsedou TOP 09 se na sněmu v Praze stal Miroslav Kalousek. Zvolilo ho přes 86 procent delegátů. Dostal mimořádně silný, a přece ne absolutní mandát. Změna malá až žádná? Nebo změna větší, než tušíme?

Na připomínku, že ho přes třináct procent delegátů nevolilo, odvětil, že topka je demokratická strana. Má recht; víc procent může dostat buď politik „miláček“ (v topce kníže), nebo majitel strany a její absolutní šéf (v ANO Andrej Babiš).

Jenomže demokracie je mimo jiné volba. Volba mezi různými variantami. Kalousek neměl protikandidáta, což je sice v Česku běžné, ale zároveň na tom vidíme domácí nepříliš demokratickou tendenci „nedělat si to zbytečně složité“.

Kalouskův žádný protikandidát je v topce vážnější malér, než se na první pohled zdá. Dosud vládl tandem Kalousek - Schwarzenberg. Ten první stranu stvořil a řídil, ten druhý ji i jejího stvořitele, budovatele, garantoval. Model kapota a motor, nebo spíš „duch a rámě“.

Delší dobu se mluví o tom, že za garanta Kalousek nedokázal najít náhradu. Knížeti padl do oka, ten to oko přimhouřil a zároveň ocenil a využil mimořádné Kalouskovy schopnosti. Protože tento chlapík patří k esům českého způsobu politiky. Je v tom stejně honěný jako Miloš Zeman, Václav Klaus či Andrej Babiš. Všichni mají mnoho společného, i když se navzájem nenávidí.

Náchylnost k občanovi

Schwarzenberg nesl a nese dál havlovský étos, Havlovu potřebu chránit jednotlivce před systémem, jeho náchylnost k aktivnímu, „nevolenému“, jak by řekl Klaus, občanovi. Tento étos je nesmírně cenný, je nad ekonomický růst, nad bohatý stát, nad veškerý komfort a konzum.

Tohle však v sobě Kalousek, při vší úctě k jeho politickému mistrovství, konexím, protřelosti, prostě nemá. Jako zase kníže postrádá schopnost dát do kupy partaj, starat se o její provoz, držet její hmotu pohromadě. Kalousek pomalu přichází o své knížecí krytí. TOP 09 pomalu přichází o tuto záštitu. Pomalu. Schwarzenberg ještě nekončí, ještě to protáhl, i on cítí, že nemůže svého Kalouska odkrýt úplně.

Možná Kalousek nového Schwarzenberga ani najít nechtěl. Je přece logické a správné, že topku vede on. Ona je jeho projekt. Proč by ji měl převzít někdo, kdo pro ni tolik neudělal? (Nápověda pro čtenáře: Protože strana neustále hraje o důvěru a úctu.)

Nevíme, jestli Kalousek selhal, když nikoho „za Karla“ nenašel, nebo jestli prostě nechtěl soupeře. Pravdou je, že se mu s osobnostmi nedaří. Kde je dnes konec exguvernérovi ČNB Zdeňku Tůmovi? Ten aspoň v hlavním městě politicky vyhořel sám. Ale kde je konec exprimátorovi Prahy Tomáši Hudečkovi, kterého se Kalousek radši zbavil (mladý, ambiciózní)?

Jaká změna v TOP 09 nastane, uvidíme až v příštích volbách. Starostové se odpoutávají, topka bude voliče lákat sama.

Je tu však ještě jeden velmi důležitý prvek. TOP 09 vznikla jako nepopulistický, antipopulistický projekt. Žádná jiná strana si tohle netroufla udělat. Dnes to lidé díky malérům Nečasovy vlády zapomněli, ale Kalousek jako ministr financí se díky antipopulismu TOP 09 zasloužil o to, že Česko krizí prošlo bez amputací, bez ztroskotání.

Zlaté období v Česku končí

A topka v kalousko-schwarzenbergovském tandemu celých šest let populismu zdatně odolávala. Včera odstupující předseda pronesl fascinující, nečesky protipopulistický projev, o jakém si předseda ODS Petr Fiala může nechat jen zdát. O Babišovi nemluvě.

Schwarzenberg: „Musíme si uvědomit, že ta doba 25 let po roce 1990 bylo zlaté období v našem životě, ale jako všechna zlatá období také končí. A teď nastanou drsnější časy jak pro Evropu, tak pro Českou republiku a zajisté také pro naši stranu.“ Víme, že to je pravda. Nastává dřina, boj, jestli si chceme zachovat svobodu.

Knížecí recept: „... nejdůležitější je nebát se.“ Kontext té prosté rady: „... spousta politiků tady káže strach a nenávist, která je vždy se strachem spojena. Nebojme se a milujme lidi, to je jediná správná politika v duchu naší strany. Nebát se a milovat svého bližního.“

Který český politik vyzývá k milování bližního v době uprchlické krize? Ano, tohle je Schwarzenberg a havlovský étos (u nás lépe nepsat, že je to étos po výtce křesťanský). Dodejme, že bližní není příbuzný, soused nebo kámoš z hospody, ale ten, kdo nás potřebuje. Třeba cizinec.

Kalousek na sněmu řekl: „... čelíme bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost. A naším úkolem je postavit se zcela principiálně na stranu svobodné společnosti. Jestli tomu někdo bude říkat „antibabišismus“, „antizemanismus“ či „antiputinismus“, tak je to jeho věc.“ Nelze než souhlasit.

Dál vyzval: „Odmítněme xenofobní, rasistické a nesnášenlivé postoje, kterým se, bohužel, staví do čela prezident republiky. Nepodléhejme ale ani naivním představám a nesnažme se za každou cenu vnutit druhým svoji představu dobra.“ I to vypadá jako rozumný postoj.

A ještě jednou Kalousek: „V naší zahraniční politice si neumíme představit jinou variantu, než že TOP 09 bude pevně držet zahraničně-politický euroatlantický azimut, který pro ČR založil Václav Havel a úspěšně prohluboval Karel Schwarzenberg.“

To až dosud byla výhoda topky: Kalousek mnoha lidem nemusel vonět, ale člověk u té strany s jistotou věděl, na čem je. Zdá se, že to trvá. Takže hlavní „změnou“ po odchodu Schwarzenberga z čela je, že se TOP 09 nemění. Nebabišuje, nezemanuje a neputinuje. (Jenom kalouskuje. Co to znamená, uvidíme záhy.)

 

Právě se děje

Další zprávy