Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
30. 1. 2015 12:10

Ministr Stropnický a generál Pavel: dva kohouti na hnojišti

Ti dva jsou na kordy už delší dobu, a i kdyby měl jeden z nich nakrásně stokrát pravdu, ten druhý si zacpe uši a bude jen kroutit hlavou.
Na ministerstvu a generálním štábu se postupně zformovaly dva tábory, které si o sobě navzájem myslí, že ničemu nerozumí.
Na ministerstvu a generálním štábu se postupně zformovaly dva tábory, které si o sobě navzájem myslí, že ničemu nerozumí. | Foto: Jan Gazdík

Mezi ministrem obrany Martinem Stropnickým a náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem panuje napjatá atmosféra. Tak to alespoň tento týden popisovala média. Ovzduší mezi nimi notně zhoustlo už v konci loňského roku kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, kdy generál nesouhlasil, aby při jeho střežení vojáci suplovali policii. A nejnověji se ocitli v "souboji" poté, co Stropnický oznámil, že novým náčelníkem vojenské policie se stane právník Pavel Kříž. Což se velitel české armády Petr Pavel dozvěděl až z tisku. I on se tedy ohradil v tisku, že mu ministr při výběru právníka Kříže na velmi důležitý armádní post nedal šanci sdělit svůj názor.

Vládne tedy opravdu mezi ministrem a šéfem generálního štábu "jen" napětí? Stačí se zeptat několika lidí z ministerstva či z velení armády a dozvíte se, že ti dva jsou na kordy už delší dobu, a i kdyby měl jeden z nich nakrásně stokrát pravdu, ten druhý si zacpe uši a bude jen kroutit hlavou. "Míra animozity mezi těmi dvěma se blíží málo vídané averzi. A doplácí na to nejenom oni, ale dost možná i připravovaná koncepce výstavby armády," přiznal Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z ministerstva obrany.

Generál Pavel dokonce veřejně přiznal, že zvažuje rezignaci. „Slušnost a korektnost, otevřené jednání, to jsou základy, na kterých stojí má služba v Armádě České republiky. Pokud to vidím špatně a měl bych být překážkou pro normální fungování armády, jsem připraven sám požádat prezidenta republiky o odvolání z funkce,“ napsal v komentáři v deníku Právo.

Bůh nás opatruj

Česko přitom ještě nemělo v čele ministerstva obrany a generálního štábu ve stejnou dobu dvě tak silné osobnosti, jako jsou Stropnický s Pavlem. Uznáním generálových kvalit je koneckonců jeho zvolení do druhé nejvyšší funkce nejsilnějšího vojenského uskupení světa NATO (v červnu nastupuje na post předsedy vojenského výboru Aliance). Oba jsou charismatičtí a schopní diplomaté, v podstatě džentlmeni, a přitom o sobě v zákulisí nemluví zrovna lichotivě a s respektem. Jsme snad svědky klasického příběhu o dvou kohoutech na jednom hnojišti? Dost možná. Stropnickému by přitom i profesně jen prospělo, kdyby v armádě mimořádně respektovanému Pavlovi více naslouchal. A totéž platí o generálovi. Určitě si totiž pamatuje na bezradné či megalomanské nešťastníky, kteří se také stali ministry obrany, na jejichž experimenty armáda tvrdě doplatila. Stropnickému nesahají ani po kotníky.

Ministrovi lze vlastně vyčíst jednu chybu (ale je to vůbec chyba?): s příchodem do čela resortu obrany se obklopil úzkým okruhem lidí a důvěřuje jen jim. Lidé z generálního štábu k nim ovšem nepatří. Postupně se tak zformovaly dva tábory (ministerstvo obrany versus generální štáb) se stále sílícím pocitem, že ti druzí jsou naprosto nekompetentní. Bůh nás ochraňuj, pokud by bylo Česko napadeno!

Velitel armády: osobnost, nebo poslušný frajtr?

Podobná schizofrenní situace tu už ale v minulosti byla. A doplatila na ni především armáda: několikaletou stagnací, která neměla daleko k vážné krizi. Tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík nemohl ani vystát svého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého, který - na rozdíl od Tvrdíka - o armádě něco věděl, a často proto ministrovi oponoval. To když například Tvrdík plánoval rozšíření vojenských základen o supermarkety, školky pro děti či golfová hřiště za desítky miliard. "Příští velitel armády nebude už proto silná, ale hodně poslušná osobnost," nechával se s oblibou slyšet tehdejší ministr. Dobře míněnou oponenturu Šedivého chápal mylně jako akt nepřátelství a porušení generálovy loajality. Tvrdík si proto tehdy vytvořil ze svých oblíbenců reformní tým, který se pustil do zásadních přeměn v armádě. A nepřekvapilo, že generální štáb byl z těchto reforem ministrem zcela absurdně vyloučen. Nemohlo to dopadnout jinak než krachem ambiciózních vizí Tvrdíkových oblíbenců, kteří toho o armádě mnoho nevěděli a nakonec ji všichni i s Tvrdíkem opustili.

Jaroslav Tvrdík se ovšem vyznačoval ještě jednou výjimečnou vlastností: rád si v armádě vybíral favority (stejně později jako šéf ČSA), které - v rozporu se zásadami kariérního růstu - závratně povyšoval do funkcí i hodností. Často dokonce proti jejich vůli. Nedal jim totiž na výběr: buď ber povýšení, anebo odejdi. A třebaže patřili k mladým, velmi schopným, a tudíž perspektivním vojákům, do vysokých funkcí ještě nedorostli. Všichni také nakonec z armády předčasně odešli - mnozí i proto, že při vedení mnohem zkušenějších lidí o autoritu a respekt přišli. Další pak rezignovali kvůli obrovskému tlaku okolí, které je považovalo (mnohdy nezaslouženě) za protekční ministrovy panáky.

I o tom je dnešní příběh jinak velmi schopného právníka Pavla Kříže (jen podplukovníka), jehož Martin Stropnický navrhuje do generálské funkce náčelníka vojenské policie. Vyjádřeno ovšem statisticky: Stropnický láme Křížovi vaz.

Martin Stropnický a Petr Pavel - to mohl být velmi silný bezpečnostní tandem, z něhož by obrana země v době teroristických úderů a války na Ukrajině mohla jen těžit. Už dávno netěží. Ti dva si už nejsou schopni vzájemně naslouchat. A tak Pavlův červnový odchod do čela vojenského výboru NATO bude pro oba vysvobozením. V Bruselu se ovšem od generála neočekává nic jiného než že bude své názory říkat na rovinu. Nic jiného ani nemá v navýsost komplikovaných bezpečnostních poměrech smysl. A bude vůbec generál Pavel z postu vojenského předsedy NATO (koordinátora a rádce představitelů zemí Aliance) schopen překonat averzi k ministru Stropnickému? Doufejme, že ano. V sázce je víc než osobní ambice či pocit, že jsem možná na malou chvíli v souboji kohoutů na hnojišti vyhrál.

 

Právě se děje

Další zprávy