Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 5. 2018 7:30

Ministři s komunisty v zádech mají problém: Miladu Horákovou a Jáchymovské peklo

Foto: Prošlo tudy 65 tisíc vězňů. Zbytky komunistického pekla u Jáchymova
Pohled z Klínovce směrem k Jáchymovu. Od 16. století velké naleziště stříbra a dalších rud – olova, arsenu, kobaltu, niklu, cínu a uranu.
Jáchymov. Název peněžní jednotky dolar dostal své jméno podle stříbrného jáchymovského tolaru, který se zde razil v 16. století. Německy se mince nazývaly „Joachimsthaler“ (dosl. „jáchymovský“). Dlouhý výraz se zkrátil na „thaler“, a zkomolil na taler. A taller se změnil na dolar/dollar.
Okolí Jáchymova je poddolováno jedenácti stovkami kilometrů štol.
Do dvacátého století to bylo jediné místo na světě, kde se těžily uranové rudy používané na výrobu barev. Z místního smolince izolovali manželé Curieovi v roce 1898 nové prvky – polonium a radium. Dnes je důl Svornost poslední, kde se ještě těží radioaktivní voda pro místní lázně.
Foto: Ludvík Hradilek
Hrozí, že na vládní úrovni zbude na oběti a zločiny totality "tichá vzpomínka". Prezident Zeman ji už teď věnuje 21. srpnu a 17. listopadu.

Na pražském motolském hřbitově, kde se před lety rozptylovaly urny s popelem popravených, se v sobotu konala pieta za oběti komunistického režimu. Akci tradičně pořádala Konfederace politických vězňů. Nebyl na ní přítomen nikdo z české vlády.

A zdá se, že na tom se jen tak něco nezmění.

Protože se schyluje k vládě, které by vyslovila důvěru i komunistická strana. Vymíní si za to nějakou dohodu o funkcích a o programu. Nebude ve vládě sedět, bude jí kibicovat. Vzniká a dost možná vznikne vláda se značným příspěvkem komunistů v zádech.

V jejím politickém manuálu by určitě nebylo rovnou napsáno, že ministři nesmí uctívat oběti protikomunistického odboje. Že 27. června nebudou vyzdvihovat statečnost Milady Horákové nebo že nemohou promluvit na setkání výmluvně nazvaném Jáchymovské peklo. Že nemají předávat ceny Paměti národa lidem, kteří strávili krutá léta v komunistických kriminálech.

Jenže při každé takové příležitosti by členy vlády také kompromitovala spolupráce s KSČM. Komunistům by byla vláda zavázána za hlasování o důvěře, vládní strany by s nimi pojila politická spolupráce.

A nelze dost dobře provozovat obojí, alespoň ne věrohodně a důstojně: Těžit z podpory partaje, která svou skoro-jmenovkyni nezavrhla, ba se k jejímu dílu hlásí - a zároveň se klanět těm, kdo za komunistického panství trpěli.

Představitelný výsledek takového "dilematu" je dvojí: Buď budou vládní představitelé na oběti komunismu veřejně vzpomínat, načež jim bude - právem - předhazována licoměrnost.

Anebo si tenhle "problém" ušetří. A najedou na modus, kterému Miloš Zeman (alias Jiří Ovčáček) říká "tichá vzpomínka". Tu prezident podle mluvčího věnoval výročí 17. listopadu 1989 i 21. srpna 1968. Tak teď se bude tiše vzpomínat na vládní úrovni. Tiše rovná se odfláknutě a alibisticky.

Kdežto "vzpomínka nahlas" na zločiny a oběti totality připadne - vedle nevládních politiků - nevládním organizacím. Což platí z velké části už dnes, viz zmíněné příklady.

Ne že by měli všechno zastat státní činitelé. Ale jejich symbolická úloha, má-li existovat a udržovat se něco jako paměť národa, je nezastupitelná. I na dobu komunistické nesvobody musí být vzpomínáno, musí být veřejně vzdávána úcta obětem a hrdinům a pronášeny projevy: také, nebo spíš především jménem státu.

Stát musí dát najevo, čeho a koho si vážit. Nemůže se tvářit, že "nic nebylo". A makat s klapkami na očích. Tupě se "dívat do budoucnosti".  

Když se připomínání zločinů totality ještě víc omezí na nevládní, občanské a privátní aktivity, bude to znamenat další erozi národní paměti a historického vědomí. Pro stát, notabene pořád relativně mladý, by to byl průšvih. Bez sdíleného historického kontextu, o který musí pečovat i vláda, se společnost rozpadne.  

To je v důsledku možná největší nebezpečí vlády opřené o komunisty: plíživé oficiální zapomínání.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy