Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 5. 2018 7:30

Ministři s komunisty v zádech mají problém: Miladu Horákovou a Jáchymovské peklo

Foto: Prošlo tudy 65 tisíc vězňů. Zbytky komunistického pekla u Jáchymova
Pohled z Klínovce směrem k Jáchymovu. Od 16. století velké naleziště stříbra a dalších rud – olova, arsenu, kobaltu, niklu, cínu a uranu.
Jáchymov. Název peněžní jednotky dolar dostal své jméno podle stříbrného jáchymovského tolaru, který se zde razil v 16. století. Německy se mince nazývaly „Joachimsthaler“ (dosl. „jáchymovský“). Dlouhý výraz se zkrátil na „thaler“, a zkomolil na taler. A taller se změnil na dolar/dollar.
Okolí Jáchymova je poddolováno jedenácti stovkami kilometrů štol.
Do dvacátého století to bylo jediné místo na světě, kde se těžily uranové rudy používané na výrobu barev. Z místního smolince izolovali manželé Curieovi v roce 1898 nové prvky – polonium a radium. Dnes je důl Svornost poslední, kde se ještě těží radioaktivní voda pro místní lázně.
Foto: Ludvík Hradilek
Hrozí, že na vládní úrovni zbude na oběti a zločiny totality "tichá vzpomínka". Prezident Zeman ji už teď věnuje 21. srpnu a 17. listopadu.

Na pražském motolském hřbitově, kde se před lety rozptylovaly urny s popelem popravených, se v sobotu konala pieta za oběti komunistického režimu. Akci tradičně pořádala Konfederace politických vězňů. Nebyl na ní přítomen nikdo z české vlády.

A zdá se, že na tom se jen tak něco nezmění.

Protože se schyluje k vládě, které by vyslovila důvěru i komunistická strana. Vymíní si za to nějakou dohodu o funkcích a o programu. Nebude ve vládě sedět, bude jí kibicovat. Vzniká a dost možná vznikne vláda se značným příspěvkem komunistů v zádech.

V jejím politickém manuálu by určitě nebylo rovnou napsáno, že ministři nesmí uctívat oběti protikomunistického odboje. Že 27. června nebudou vyzdvihovat statečnost Milady Horákové nebo že nemohou promluvit na setkání výmluvně nazvaném Jáchymovské peklo. Že nemají předávat ceny Paměti národa lidem, kteří strávili krutá léta v komunistických kriminálech.

Jenže při každé takové příležitosti by členy vlády také kompromitovala spolupráce s KSČM. Komunistům by byla vláda zavázána za hlasování o důvěře, vládní strany by s nimi pojila politická spolupráce.

A nelze dost dobře provozovat obojí, alespoň ne věrohodně a důstojně: Těžit z podpory partaje, která svou skoro-jmenovkyni nezavrhla, ba se k jejímu dílu hlásí - a zároveň se klanět těm, kdo za komunistického panství trpěli.

Představitelný výsledek takového "dilematu" je dvojí: Buď budou vládní představitelé na oběti komunismu veřejně vzpomínat, načež jim bude - právem - předhazována licoměrnost.

Anebo si tenhle "problém" ušetří. A najedou na modus, kterému Miloš Zeman (alias Jiří Ovčáček) říká "tichá vzpomínka". Tu prezident podle mluvčího věnoval výročí 17. listopadu 1989 i 21. srpna 1968. Tak teď se bude tiše vzpomínat na vládní úrovni. Tiše rovná se odfláknutě a alibisticky.

Kdežto "vzpomínka nahlas" na zločiny a oběti totality připadne - vedle nevládních politiků - nevládním organizacím. Což platí z velké části už dnes, viz zmíněné příklady.

Ne že by měli všechno zastat státní činitelé. Ale jejich symbolická úloha, má-li existovat a udržovat se něco jako paměť národa, je nezastupitelná. I na dobu komunistické nesvobody musí být vzpomínáno, musí být veřejně vzdávána úcta obětem a hrdinům a pronášeny projevy: také, nebo spíš především jménem státu.

Stát musí dát najevo, čeho a koho si vážit. Nemůže se tvářit, že "nic nebylo". A makat s klapkami na očích. Tupě se "dívat do budoucnosti".  

Když se připomínání zločinů totality ještě víc omezí na nevládní, občanské a privátní aktivity, bude to znamenat další erozi národní paměti a historického vědomí. Pro stát, notabene pořád relativně mladý, by to byl průšvih. Bez sdíleného historického kontextu, o který musí pečovat i vláda, se společnost rozpadne.  

To je v důsledku možná největší nebezpečí vlády opřené o komunisty: plíživé oficiální zapomínání.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy