Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 2. 2017 7:30

Mládek je Antijánošík, socialista na baterky. Má rád mobilní operátory, na zákazníky kašle

Porovnejme Mládka s Babišem. Ten tanec, kdyby on měl na starosti roaming; hra by se hrála úplně opačně (zločinní operátoři atd.)
Češi platí za data do telefonu mnohdy násobně víc než obyvatelé jiných zemí EU. Ministr průmyslu Mládek, expert ČSSD na živnostníky, v tom neudělal nic dobrého.
Češi platí za data do telefonu mnohdy násobně víc než obyvatelé jiných zemí EU. Ministr průmyslu Mládek, expert ČSSD na živnostníky, v tom neudělal nic dobrého. | Foto: Petr Vyoral

Zábavné sledovat předvolební souboj ČSSD a ANO. Jde o to, jak aktivity stran vnímají voliči. Jestli si je vyhodnotí jako "tohle je pro mě dobrý", nebo naopak "tohle je pro mě špatný". Socialisté jsou experty na tahy proti voličům. Předvedli to nejen u reorganizace policie (umlčení ÚOOZ), ale naposledy i u telefonního roamingu.

Jako pojišťovák prohry oranžových zafungoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Předseda ČSSD Sobotka si může nohy uběhat, denně jezdit do Aholdu zastávat se prodavaček supermarketů a hypermarketů Albert v Česku, které berou ostudně nízké mzdy, stačí Mládek a to pachtění je k ničemu.

Nedávno vyšlo najevo, že tento atypický ministr ČSSD vyjednával vyšší stropy za roaming pro mobilní operátory, staral se, aby netratili nějakou tu kačku, když od 15. června končí příplatky za telefonování v zahraničí a každý občan EU bude platit tolik, kolik dává svému operátorovi doma.

Šlo o vyjednávání stropu velkoobchodních cen za mobilní internet v cizině. EU stanoví maximum, které si mohou operátoři účtovat za to, když jejich zákazník v zahraničí použije síť místního operátora. Stanovené limity pak jsou klíčové pro cenu, kterou platí koncový zákazník.

Mládkův antilidový postup vyzradil na Facebooku europoslanec za TOP 09 a STAN Luděk Niedermayer. "Podle mých informací se vyjednavači (pozn. red.: ministerstva průmyslu a obchodu) postavili na opačnou stranu a horovali za vyšší ceny. Dokonce se prý krátce před jednáním postavili do skupiny zemí, které po vyjednávající Maltě požadovaly, aby parlamentu neustupovaly."

Niedermayer vysvětlil, že by vysoké velkoobchodní ceny za roaming zvýhodnily nadnárodní operátory, protože ti za zprostředkování roamingu platí vlastním lokálním pobočkám, takže jde o vnitřní finanční transakce stejné korporace. Vyšší cenový strop by odskákali malí národní operátoři, kteří venku pobočky nemají.

Reverse charge kontra roaming

Mládek na ochranu řadového spotřebitele poněkud nesocialisticky kašle. Přitom v Česku platíme za data absurdně vysoké ceny, jedny z nejvyšších v EU, ačkoliv mezi nejbohatší země nepatříme. Premiér Sobotka pochopil to, co Mládek zřejmě netuší, totiž že mobilní telefon vlastní každý, tato věc se každého týká. Mobil je pro Čechy důležitější než cokoli jiného, na ten a na jeho provoz si půjčují i ti nejchudší.

Je s podivem, jak se Mládek na postu ministra drží. Proslul už tím, jak v roce 2013 na sjezdu ČSSD v Ostravě označil živnostníky za parazity: "Systém, kdy oni nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný," pravil tehdy. A přece se stal ministrem (i bez patřičné bezpečnostní prověrky).

V roce 2015 ho Sobotka na osobní schůzce vybídl, ať coby ministr skončí. Mládek to odmítl, a byl tedy vyzván, ať alespoň zlepší svou mediální prezentaci a stará se i o témata jako digitální ekonomika a rozvoj vysokorychlostního internetu. – Proto podpořil mobilní operátory proti zákazníkům? Socialista jak vyšitý. Není divu, že loni prohrál v senátních volbách v Táboře s Jaroslavem Větrovským (ANO). I tenhle karambol však nepochopitelně přežil.

Zopakujme, drahá data a roaming se týkají každého, kdo má mobil, tedy prakticky každého a některých lidí vícenásobně. Jestli tohle Jan Mládek nechápe, je to s ním zlé.

Porovnejme ho s Andrejem Babišem (ANO). Ten tanec, kdyby on měl na starosti roaming; hra by se hrála úplně opačně (zločinní operátoři atd.). Babiš totiž neustále "myslí na voliče"; nikoli na jejich dobro, nýbrž na jejich hlasy.

Řeší jeden malér za druhým, Čapí hnízdo, korunové dluhopisy a jak obrat stát na daních, ale to jsou věci, které jeho voliči příliš nevnímají. Mají mylný pocit, že nějaké Čapí hnízdo se jich netýká, tam "Jánošík" Babiš obral (Sobotka by použil jiný výraz) hlavně Evropskou unii. No a co?

Ministr Babiš v pravou chvíli umí zahrát zastánce Česka (jeho firmy). Na to se nejlépe hodí nějaké složité téma jako třeba reverse charge (obrácené zdanění). Málokdo tuší, co to je, ale tím lépe, Babiš to každou chvíli vytasí, aby ukázal, jak bojuje s líným a nepružným Bruselem.

(Jde o daň z přidané hodnoty; zboží či služby nejsou zdaňovány jejich dodavatelem nebo poskytovatelem, ale jejich odběratelem či příjemcem. Reverse charge ulehčuje odběrateli či příjemci zdanit zboží nebo službu ve svém státě bez složitého uplatňování nároku na odpočet daně v jiném státě nebo bez registrace k dani z přidané hodnoty v jiné zemi. Jeho komplexní zavedení by však znamenalo náročnou, komplikovanou změnu v celé EU.)

Srovnání Mládka s Babišem dopadá katastrofálně. Proč Sobotka svého ministra průmyslu dávno nevyměnil? Záhada. Tajenka. Teď od "nepřítele živnostníků" ČSSD utržila další ránu. Pro majitele telefonů se stal vládním Antijánošíkem. Ve volbách se všecky takové chyby sečtou.

 

Právě se děje

Další zprávy