Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 11. 2018 11:45

Mlátičku Ondráčka nadobčané nevydali. Zrušit imunitu i trestný čin pomluvy

Nejmíň milionkrát zaznělo, že se má imunita zákonodárců vztahovat pouze na projevy v parlamentu, aby byla zachována kompletní debata, na nic jiného.
Smutek demonstranta, když byla do čela komise pro kontrolu GIBS zvolena mlátička z Palachova týdne. (Později Ondráček odstoupil.)
Smutek demonstranta, když byla do čela komise pro kontrolu GIBS zvolena mlátička z Palachova týdne. (Později Ondráček odstoupil.) | Foto: Zuzana Hronová

Komunistického poslance Zdeňka Ondráčka poslanci odmítli vydat k trestnímu stíhání. Policie je o to žádala, neboť nařkl bývalého prezidentského kandidáta Michala Horáčka v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností. Horáček podal trestní oznámení pro pomluvu, policie doložila, že Ondráček lhal, a má ho tedy stíhat.

Proti vydání komunisty Ondráčka hlasovalo 80 poslanců, pro vydání bylo 47. Proti se postavili všichni přítomní poslanci SPD a KSČM, jen Ondráček hlasoval pro své vydání. Většina poslanců ANO hlasovala též proti vydání.

Nemá smysl komentovat debatu ve sněmovně, v níž si zákonodárci nikoli poprvé pletou povídání o vydání se soudním tribunálem. Celá ta záležitost je hloupá a mohla být dávno legislativně vyřešena. Problémy najdeme dva: imunitu poslanců, tedy jejich nadlidství, nadobčanství, a trestný čin pomluvy, jak je zanesen v trestním zákoníku a jehož se, ó hrůzo, mohou dopustit fyzické i právnické osoby.

Vsuvka: Facebook, Twitter, Instagram (právnické osoby), jak je možné, že neklesají pod miliony žalob pro pomluvu? Lží se tam vyskytuje tak gigantické množství, že by těmi případy šly české soudy zahltit do roku 3018. Jenomže sítě jsou vnímány jinak, jako "prostor svobody (lhát a urážet)", tam se tedy může, platí nepsaná, neuzákoněná dohoda.

Zpět ke komunistické mlátičce. Ondráček prokazatelně lhal. Horáček se naštval a podal trestní oznámení. Proč? Protože měl před sebou konkrétního Ondráčka a chtěl mu zatopit. Takhle se trestný čin pomluvy běžně používá, zatopit někomu, zkomplikovat mu život trestním oznámením. Představa, že by za tu lež Ondráčka zavřeli, je naprosto absurdní (viz poznámka o Facebooku, Twitteru atd.).

Horáček mohl Ondráčka zažalovat o milion či dva, to by ho taky bolelo a žalující by měl velkou šanci, že soud vyhraje a lháře potrestá. (Komunista, který si ve sněmovně zahrál na hrdinu, vzkazoval manželce, aby "vydržela", protože případný soud vyhraje, stát mu zaplatí odškodné, což bude stačit na "výbornou dovolenou". A novináře označil za "žumpu", což by zase vystačilo na tisíce dalších trestních oznámení pro pomluvu.) Místo toho Horáček podal trestní oznámení (jež se dá, pravda, později v civilním soudu využít, důkazy jsou již pokupě).

Oni nejsou nadlidi a my podlidi

Trestný čin pomluvy, klacek na politické soupeře, měl být dávno zrušen. Pokud je někdo pomluven, může se o čest soudit v netrestním řízení. (Otázka: může čest Horáčka poškodit komunistická mlátička? Nezapomeňme, že Ondráček zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během Palachova týdne a přiznal, že protestující mlátil.)

Další díl mozaiky: imunita. Milionkrát bylo řečeno, že se má tento výlučný institut vztahovat pouze na projevy poslanců a senátorů v parlamentu, aby byla zachována úplná, kompletní debata (Babiš by řekl "žvanírna"), v níž zazní všechny názory, tedy podstata demokracie. Na nic jiného se imunita vztahovat nemá právě proto, že poslanci a senátoři nesmí být nic víc než jiní občané. Nebýt té absurdní, extenzivně pojaté imunity, nenastal by problém s vydáváním Andreje Babiše a dalších poslanců. Nejsou nadlidi a my nejsme podlidi, dalo by se to také popsat.

Tím nekončíme. Trestný čin pomluvy existuje, paragraf 184 trestního zákoníku říká: "(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. 

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem."

Když ten čin existuje, bylo povinností poslanců Ondráčka vydat. Koalice KSČM, SPD a ANO šlape, to víme, ale staví se tím proti policii, žalobě i naší legislativě. Pokud jim pomluva v trestním zákoníku vadí, mají ji zrušit, pokud nezrušili, opakuji, byli povinni Ondráčka vydat.

Žijeme ve státu s nemálo absurdními prvky a s mnoha absurdními poslanci. Imunita (mimo projevy ve sněmovně s Senátu) měla být dávno zrušena, stejně jako trestná pomluva.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy