Zdeněk Mihalco | Komentáře
10. 11. 2008 10:50

Moderování, či cenzura? Ve světě diskuse regulují běžně

Deník Aktuálně.cz začal moderovat diskuse pod články
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Deník Aktuálně.cz začal moderovat diskuse pod články.

Na seriozních zahraničních zpravodajských serverech je moderace diskusí běžnou praxí. Na mnohých serverech se čtenář musí zaregistrovat a pokud opakovaně uráží, administrátoři mu zamezí přístup do diskuse, jinde jsou diskusní příspěvky pročteny editorem ještě před zveřejněním a urážlivé reakce se na stránkách vůbec neobjeví.

Například editoři internetové verze britské stanice BBC si příspěvky čtenářů k článkům vybírají. Čtenář zašle svůj příspěvek redakci a ta poté zvolí podle svého názoru nejzajímavější příspěvky, které se u jednotlivých článků objeví během několika hodin.

Systém, kdy čtenář přispěje do diskuse a jeho příspěvek se zobrazí ihned, používá například internetová verze britského listu The Independent. Redakce poté nevhodné příspěvky maže a vyhrazuje si právo zakázat diskusi určitým internetovým uživatelům pomocí blokace IP adresy. Sami čtenáři mohou redakci na urážlivé příspěvky upozornit.

Registraci uživatelů, kteří chtějí diskutovat, vyžaduje většina německých seriozních zpravodajských serverů. Podobné je to třeba i v některých jihoafrických internetových novinách či na internetových stránkách katarské stanice Al-Džazíra.

Foto: Aktuálně.cz
Více k moderaci diskusí na Aktuálně.cz: Nenecháme Vás urážet

Internetová verze polského deníku Gazeta Wyborcza vyžaduje před vstupem do diskuse registraci, pak už příspěvky před uveřejněním nikdo nekontroluje.

Slovenský deník Sme zavedl registraci diskutujících před několika lety. Redakce zároveň urážlivé příspěvky po uveřejnění maže. "Čtenář si může vybrat, zda chce zobrazit všechny příspěvky včetně těch smazaných redakcí nebo třeba jen nejlépe hodnocené příspěvky," říká šéfredaktor internetového vydání deníku Sme Tomáš Bella.

Sami čtenáři stránek Sme mohou redakci upozornit na nevhodný příspěvek. Každý diskutující má rovněž takzvanou karmu a diskutující si mohou vzájemně hodnotit své příspěvky.

V Česku vyžaduje povinnou registraci například server idnes.cz, servery týden.cz nebo ihned.cz registraci nevyžadují a čtenářské příspěvky se v diskusi objevují okamžitě.

Specialistka na mediální právo Zdena Hůlová ke zveřejňování diskusních příspěvků říká, že je v Česku mediální zákony speciálně neupravují. "Místo či vedle aspektů právních by tu měly velkou roli hrát novinářské profesní standardy, tedy etika a autoregulace. Například moderace by měla být pokud možno objektivní - což je poněkud prožluklé kritérium - a moderátor by neměl protlačovat či jinak upřednostňovat vlastní názor na věc," říká.

Regulací internetových diskusí se v Česku před několika měsíci zabýval úřad ombudsmana, který rozhodl, že povinná registrace diskutujících nebo zakázání diskuse k určitému tématu není porušením práva na svobodu projevu.

"Nejde o omezení svobody projevu, ale o ochranu obchodní společnosti provozující internetovou diskusi před případným stíháním," řekla zástupkyně veřejného ochránce lidských práv Jitka Seitlová.

Právnička Zdena Hůlová dodává: "Regulace internetu je celosvětovým problémem i otázkou, zejména u takzvaných škodlivých obsahů, týkajících se možného ohrožení dětí a mládeže," říká. "Stojí zde proti sobě právo na informace, právo svobodně je shromažďovat a šířit a svoboda projevu versus ochrana osobnosti a soukromí. Tak jako u klasických médií se tedy spíše nabízejí etické kodexy, oborové či jednotlivých médií - čili autoregulační princip namísto zásahů státu," myslí si specialistka na oblast médií.

 

Právě se děje

Další zprávy