Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 3. 2018 12:55

Moskva se bojí, že Česko vydá Nikulina do USA. Nasadila Zemana a matku

Co řeší ministr Pelikán? Osud hackera i naše vazby se spojenci, jež byly vícekrát narušeny. Rusové spojenci nejsou, vedou proti EU hybridní válku.
Putin udělá všecko pro to, aby Jevgenije Nikulina dostal zpátky, aby nemohl vypovídat před FBI.
Putin udělá všecko pro to, aby Jevgenije Nikulina dostal zpátky, aby nemohl vypovídat před FBI. | Foto: Reuters

Tahačka o údajného hackera, Rusa Jevgenije Nikulina, který u nás česká ve vazební věznici na rozhodnutí o vydání do USA či Ruska, nabývá na obrátkách. Moskva velmi usiluje, aby mladého muže dostala zpátky do vlasti, Američané si od něj zase slibují, že jim pomůže osvětlit vliv ruských hackerů na prezidentské volby v roce 2016 a operace ruské kybernetické války.

Česká policie Nikulina zadržela v říjnu 2016, reagovala na americký zatykač. Mladík je podezřelý, že útočil na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Rusové Nikulina viní, že spáchal internetovou krádež v rozsahu několika desítek tisíc korun.

Pražský městský soud rozhodl, že Nikulin může být vydán jak do USA, tak do Ruska. Vrchní soud potvrdil, že může být vydán do Spojených států. Kam nakonec půjde, rozhodne ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Nikulin u nás nedostal humanitární azyl a jeho advokáti podali dvě ústavní stížnosti, bojují zuby nehty, aby nebyl vydán do USA. Kreml maká.

O vydání Nikulina do Ruska žádal Pelikána Miloš Zeman. Krok podle znalců zcela nepatřičný, vydání Nikulina do Moskvy by směřovalo proti českým národním zájmům. Američané jsou naši spojenci, ne Rusové. Zásadní fakt: Vrchní soud v Praze povolil vydání údajného hackera do USA.

Pro Česko je důležité, aby spojenci věděli, jak Rusové organizují kybernetickou válka, týká se i nás. Expremiér Sobotka by mohl vyprávět.

Ruský tlak se stupňuje. Pelikán přiznal, že na něj Zeman tlačí: "Je pravda, že tento rok proběhly dvě schůzky, kdy mě prezident žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska." - Premiér Babiš je pro Nikulinovo vydání do Spojených států: "Mluvil jsem o tom s Pelikánem a určitě preferuji vydání do USA. Ale nemám na to žádný vliv," řekl již dříve.

Rusové tlačí přes svého muže v Praze Zemana, používají také média, podle ruských novin se v české vazební věznici prudce zhoršil Nikulinův zdravotní stav kvůli špatné lékařské péči. Česká vězeňská služba to dementovala.

Lidové noviny ve středu napsaly, že Nikulinovi podle zdroje z tajných služeb v Česku hrozí i únos, tolik o něj Rusové stojí a dělají prý všecko pro to, aby ho dostali z přísného režimu střežení ve vazební věznici.

Jsem invalidní, pohybuji se na vozíku

Další způsob nátlaku, který známe z roku 1990, kdy z ruské okupační armády prchali dezertéři: Zemanův kancléř Mynář předal Pelikánovi dopis Nikulinovy matky, jež žádá českého prezidenta o pomoc a vydání syna do Ruska. Píše, že američtí vyšetřovatelé FBI prý Nikulinovi slíbili konec trestního stíhání, peníze a americké občanství.

Ljubov Sokirdonovová, matka, tvrdí, že vyšetřovatel FBI "synovi nabízel, aby souhlasil s vydáním do USA, kde by v médiích zkompromitoval prezidenta Donalda Trumpa, když by se nařkl z prolomení serverů Demokratické strany a CIA". FBI mu prý vyhrožuje, že pokud nebude spolupracovat, vyfasuje v USA 54 let vězení. "Jsem invalidní, pohybuji se na vozíku a je pro mě každým dnem těžší a těžší bojovat za život svého syna (toho staršího jsem pochovala před rokem)," napsala Zemanovi.

Rusové - tehdy ještě Sovětský svaz - matky použili i v roce 1990, když se vší mocí snažili získat zpět své dezertéry. Tenkrát uteklo několik vojáků a žádali v Československu o azyl. Rusové po nich šli, vojáci nejprve bydleli v zařízení pro uprchlíky, ale po dohodě s federálním ministrem vnitra Jánem Langošem byli ukryti jinde, jeden u dokumentaristy Ladislava Kvasničky, další na evangelických farách.

Minimálně jednoho Rusové unesli (Pjotra Abolenceva), objevil se až na tiskové konferenci na sovětské ambasádě se svými údajnými rodiči. Vypadal, že je zfetovaný, a oznámil návrat do Ruska. Ostatní dezertéři taky čelili citovému vydírání; Rusové dovezli jejich matky, vynutili si setkání žen se syny, po němž vojáci sdělili, že se vrací. Jen dva to nevzdali. Pokoušeli jsme se tehdy zjistit, jaký osud dezertéry potkal, ale slehla se po nich zem. Der Spiegel později napsal, že rodiče Abolenceva nemají o synovi žádné zprávy.

Matky "zafungovaly", zřejmě synům vysvětlily, co čeká rodiny, pokud se nevrátí. Hoši se obětovali. Podobně má zřejmě působit dopis Nikulinovy matky, jenže rozhodnutí nyní není na synovi, ale na Pelikánovi. (Záležet na Nikulinovi, mámu by sem už dávno dovezli.)

Co Pelikán řeší? Osud Nikulina. Může si být jist, že se mu v USA dostane zacházení podle práva, což v Rusku zaručeno není, viz zmizelí dezertéři. Pelikánovo rozhodnutí ovlivní naše vazby se spojenci, jež už byly vícekrát narušeny. Rusové nejsou spojenci, vedou proti EU hybridní válku, což dosvědčují české vojenské špičky. Pelikán ukáže, jestli je Česko právní stát, nebo Zemanova země.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy