Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 3. 2015 13:15

Mynář, chodící antireklama na Zemanova majetková přiznání

Zákon o střetu zájmů se už teď týká daleko méně vlivných lidí, než je pobočník prezidenta republiky. Ten na něj ovšem nehraje.
Šéf chce co nepřísnější zákon o majetkových přiznáních. Tak určitě!
Šéf chce co nepřísnější zákon o majetkových přiznáních. Tak určitě! | Foto: ČTK

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář nemá nejen bezpečnostní prověrku, ale ani majetkové přiznání. Přesněji, nepodává oznámení o „jiných vykonávaných činnostech“, „majetku nabytém v průběhu výkonu funkce“ a „příjmech, darech a závazcích“, jak o nich mluví zákon číslo 159/2006 Sb. o střetu zájmů. Tím zákonem se musí řídit stovky, spíš tisíce politiků a úředníků, včetně těch komunálních, například vedoucí odboru na maloměstském úřadě. Mynář a Hrad tvrdí, že na kancléře se zákon nevztahuje. A žádné dobrovolné iniciativy jsme se v tomto směru nedočkali.

Jde zaprvé o politickou kulturu. Celkem nic Mynářovi nebrání, aby se sám od sebe choval transparentně a rozptyloval „spekulace“. Teoreticky by to mělo být i v jeho zájmu, pokud stojí o renomé důvěryhodného veřejného činitele (a tu slavnou bezpečnostní prověrku).

A pak je tu, Mynář má pravdu, právní otázka. Jestli kancléř spadá mezi funkce, ve kterých se majetek podle zákona přiznává, nebo nespadá. Z logiky věci by tam samozřejmě patřit měl, protože zákon o střetu zájmů se týká i daleko méně vlivných a pro stát méně důležitých lidí, než je nejbližší pobočník prezidenta. Na druhou stranu, výklad zákona není jednoznačný, stejně jako to, komu přesně by měl Mynář přiznání doručit. A je fakt, že majetek nepřiznával ani minulý kancléř Jiří Weigl.

Celý problém se ale octne v úplně jiném světle, když si uvědomíme, co takřka do omrzení opakuje Mynářův šéf Miloš Zeman. Člověk by čekal, že jeho kancléř bude chodící reklamou na majetková přiznání. Aby byl příkladem a nekompromitoval volební program svého šéfa. A on se chová přesně opačně – jako kdyby přiznávání příjmů a majetkových vazeb bylo něco neslušného, impertinentního, nepřístojné šťourání v soukromí státních zaměstnanců.

Vratislav Mynář například tvrdí, že majetek přiznávat nemůže, protože „pokud prodávám část svého podniku v rámci mezinárodních společností, každá smlouva obsahuje doložku o mlčenlivosti. Nejde o to, jestli by Mynář chtěl, nebo nechtěl, tady jde o velmi vysoké finanční sankce.“ Jakže? Když si politik do svých majetkových transakcí vetkne „mlčenlivost“, zákony České republiky mají rázem význam potištěného papíru? Svět podle Mynáře: když se vám to hodí, prostě se se státem nebavíte - zákon nezákon, úřad neúřad.

Mezitím prezident republiky zas a znova horuje pro přísný zákon o prokazování příjmů. Naposledy ve středu při cestě Plzeňskem pravil: "Ten zákon musí jít do hloubky. Musí postihnout nakradené majetky. A to není žádný útok proti poctivým, baťovským podnikatelům, to je útok proti koženým podnikatelům. A těch tady máme na regionální úrovni stále mnoho." Vratislav Mynář, podle dostupných informací zámožný muž, se sice už z regionální úrovně vypracoval výš, ale i tak je škoda, že to asi neslyšel. Po sté první.

Sečteno: Tohle všechno odkývat a tvářit se u toho vážně, to už se po nás žádá opravdu příliš.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy