Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 3. 2015 13:15

Mynář, chodící antireklama na Zemanova majetková přiznání

Zákon o střetu zájmů se už teď týká daleko méně vlivných lidí, než je pobočník prezidenta republiky. Ten na něj ovšem nehraje.
Šéf chce co nepřísnější zákon o majetkových přiznáních. Tak určitě!
Šéf chce co nepřísnější zákon o majetkových přiznáních. Tak určitě! | Foto: ČTK

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář nemá nejen bezpečnostní prověrku, ale ani majetkové přiznání. Přesněji, nepodává oznámení o „jiných vykonávaných činnostech“, „majetku nabytém v průběhu výkonu funkce“ a „příjmech, darech a závazcích“, jak o nich mluví zákon číslo 159/2006 Sb. o střetu zájmů. Tím zákonem se musí řídit stovky, spíš tisíce politiků a úředníků, včetně těch komunálních, například vedoucí odboru na maloměstském úřadě. Mynář a Hrad tvrdí, že na kancléře se zákon nevztahuje. A žádné dobrovolné iniciativy jsme se v tomto směru nedočkali.

Jde zaprvé o politickou kulturu. Celkem nic Mynářovi nebrání, aby se sám od sebe choval transparentně a rozptyloval „spekulace“. Teoreticky by to mělo být i v jeho zájmu, pokud stojí o renomé důvěryhodného veřejného činitele (a tu slavnou bezpečnostní prověrku).

A pak je tu, Mynář má pravdu, právní otázka. Jestli kancléř spadá mezi funkce, ve kterých se majetek podle zákona přiznává, nebo nespadá. Z logiky věci by tam samozřejmě patřit měl, protože zákon o střetu zájmů se týká i daleko méně vlivných a pro stát méně důležitých lidí, než je nejbližší pobočník prezidenta. Na druhou stranu, výklad zákona není jednoznačný, stejně jako to, komu přesně by měl Mynář přiznání doručit. A je fakt, že majetek nepřiznával ani minulý kancléř Jiří Weigl.

Celý problém se ale octne v úplně jiném světle, když si uvědomíme, co takřka do omrzení opakuje Mynářův šéf Miloš Zeman. Člověk by čekal, že jeho kancléř bude chodící reklamou na majetková přiznání. Aby byl příkladem a nekompromitoval volební program svého šéfa. A on se chová přesně opačně – jako kdyby přiznávání příjmů a majetkových vazeb bylo něco neslušného, impertinentního, nepřístojné šťourání v soukromí státních zaměstnanců.

Vratislav Mynář například tvrdí, že majetek přiznávat nemůže, protože „pokud prodávám část svého podniku v rámci mezinárodních společností, každá smlouva obsahuje doložku o mlčenlivosti. Nejde o to, jestli by Mynář chtěl, nebo nechtěl, tady jde o velmi vysoké finanční sankce.“ Jakže? Když si politik do svých majetkových transakcí vetkne „mlčenlivost“, zákony České republiky mají rázem význam potištěného papíru? Svět podle Mynáře: když se vám to hodí, prostě se se státem nebavíte - zákon nezákon, úřad neúřad.

Mezitím prezident republiky zas a znova horuje pro přísný zákon o prokazování příjmů. Naposledy ve středu při cestě Plzeňskem pravil: "Ten zákon musí jít do hloubky. Musí postihnout nakradené majetky. A to není žádný útok proti poctivým, baťovským podnikatelům, to je útok proti koženým podnikatelům. A těch tady máme na regionální úrovni stále mnoho." Vratislav Mynář, podle dostupných informací zámožný muž, se sice už z regionální úrovně vypracoval výš, ale i tak je škoda, že to asi neslyšel. Po sté první.

Sečteno: Tohle všechno odkývat a tvářit se u toho vážně, to už se po nás žádá opravdu příliš.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy