Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 4. 2020 7:30

Mynářovo prase nežere aneb Zabijačka lepšolidí v Osvětimanech

Pokud bychom měli na výraz lepšolidé přistoupit, perfektně se hodí na partu okolo prezidenta Zemana. Typičtí lepšolidé. Milionům dole se jen pošklebují.
Prase na fotografii není to z Osvětiman, které se Mynářovi a spol. "podařilo zachránit".
Prase na fotografii není to z Osvětiman, které se Mynářovi a spol. "podařilo zachránit". | Foto: Reuters

Jedna karanténová událost pěkně ilustruje českou realitu. V pátek, ve své hospodě Na Srubu, jež je součástí areálu s penzionem a lyžařskou sjezdovkou, uspořádal kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář zabijačku. V Česku platí stav nouze, přísná opatření, a přece na zabijačku dorazilo šest lidí, nikoli jen rodina. Pozván byl starosta obce Aleš Pfeffer, nestraník za Stranu práv občanů - Zemanovci (SPOZ). Zprávu o porážce prasete přinesl Blesk.cz.

Jak známo, lidé se podle nařízení vlády nemají setkávat, mimo domov se smějí vyskytovat jen po dvou. Pro Mynáře krytého prezidentem a starostou obce za Zemanovce to samozřejmě neplatí. Vendula Ševčíková z hygienické stanice Zlínského kraje Blesku sdělila, že v Osvětimanech nebyla akce nahlášena. "Za dodržení hygienických podmínek by zabijačka byla možná pouze pro členy domácnosti," řekla.

Mynář vysvětlil, že prase přestalo žrát. "To byla normálně zabijačka nutná, nedělalo se žádný hogo fogo, jenom se rychle zabilo prase, rozbouralo se na maso, rychle se to ukončilo. Já jsem k tomu přijel včera odpoledne, to už byl skoro konec tý zabijačky," řekl v sobotu Blesku. Je rád, že se zvíře "podařilo zachránit a nemuselo pojít".

A ještě jedna drobnost, v Česku naprostá, neproblematická samozřejmost: účastníci zabijačky zachráněného pašíka byli testováni na koronavirus. Lékařku (kterou?) o to požádal Mynář. Musel to být fofr. Údajně ve čtvrtek ráno se dozvěděl, že prase "zřejmě pojde nebo zdechne", takže nastala testová rychlovka. Jo, a všichni měli roušku.

Ministr zdravotnictví Vojtěch se šestičlenné zabijačce podivil: "Úplně se mi to nezdá, protože samozřejmě je pravdou, že v této době máme zakázány hromadné akce…" a dodal, "úplně v pořádku to není." (Jak tomu rozumět, trochu v pořádku to je?) K testům řekl: "Slyším poprvé, že byli otestováni lékařkou. Ale hodnotím to z toho hlediska, jestli byla možná taková hromadná akce, a to si myslím, že úplně ne. V tomto směru jsem už komunikoval s krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně a ta to prověřuje. A samozřejmě pokud nebyl dodržen zákon, tak to bude muset řešit, ale…" (Bude se to muset řešit úplně, nebo jen trošku?)

Zeman a dolních deset milionů

Jasně, to Vojtěchovo "ale" všichni a mnoho let známe. Znamená "ale je to Mynář od Zemana". A "ale Zemana se Babiš bojí jak čert kříže". Ještě jsme se dozvěděli, že "takovéto použití rychlotestů není úplně standardní". Vkrádá se otázka, co je u lidí okolo Zemana úplně standardní. Jeho poradce Martin Nejedlý přiletěl z Číny, nedodržoval čtrnáctidenní karanténu, a standardně se vůbec nic nedělo.

A Mynář? Kancléř nemá prověrku na přísně tajné, ač prezident materiály tohoto typu dostává. Kancléř si jel pohovořit s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem také o kauze Lesní správy Lány, v níž byl obviněn Mynářův podřízený, ředitel lánské obory Miloš Balák. Šlo o stamilionovou zakázku. Kancléř si v Osvětimanech nechal načerno vybudovat rybník, aby měl vodu na zasněžování sjezdovky. Černá stavba nebyla zničena.

V tomto duchu můžeme pokračovat poměrně dlouho, až se dostaneme do současnosti. Nejen k zabijačce v době koronaviru (jsem nesmírně zvědav, jak ji prověří krajská hygienická stanice ve Zlíně, jestli to dopadne jako s černým rybníkem, za který Mynář dostal pokutu 50 tisíc, ač je horní sazba milion). Pokračujme třeba k výhrůžnému dopisu čínské ambasády zemřelému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Jak se ukázalo, Hrad si vyhrožování objednal, Mynář dojednával.

Často se teď na sociálních sítích a v řetězových mailech objevuje slovo "lepšolidé". Používají ho někteří Zemanovi naklonění politici. Jak psí hlava je tento novotvar nasazován občanské společnosti. Těm, kteří chtějí přijímat uprchlíky prchající před terorem a smrtí, nepovažují homosexuály za jakkoli podřadnou skupinu občanů, kritizují Putinův ruský režim a komunistickou Čínu, shromažďují se na Letné, aby bránili českou demokracii.

Pokud bychom měli na výraz lepšolidé přistoupit, perfektně se hodí na partu okolo Zemana. Pražský hrad opevnila "před terorem", zatímco jiná kritická místa hlídána nebyla. Dělá si, co chce, a žádný zákaz, žádné omezení pro ni neplatí. Zeman rád vyprávěl, jak je prezidentem "dolních deseti milionů". Omyl. Zeman a jeho parta jsou typičtí lepšolidé a milionům pod sebou se jen pošklebují. Oni jsou taková pěkná, nepovolená zabijačka demokracie.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy