Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 2. 2016 19:10

Na cestě do pekel: Spořádaní taťkové a mamky podpořili nácky, násilí, vypalování

Pegida v Praze: najednou žijeme v jiné zemi. Realita je vedlejší, nedůležitá. Slušní občané se spojují s hnědou ligou. Taky díky prezidentovi.
Pegida dorazila do Prahy. Internacionální nacionalismus. To už tady bylo. Čeká nás to znovu?
Pegida dorazila do Prahy. Internacionální nacionalismus. To už tady bylo. Čeká nás to znovu? | Foto: Martin Fendrych

V sobotu byl v Praze vidět posun v české společnosti. Byl vidět základní rozpor, ve kterém nyní žijeme. Jsme relativně bohatá, demokratická, klidná země s rostoucí ekonomikou. Nízká nezaměstnanost, slušná životní úroveň, stabilní vláda. V pražských ulicích to však vypadalo, jako by nám něco zásadního hrozilo, jako by šlo o život, jako by lidé museli cosi před kýmsi hájit.

Svou nespokojenost přijeli do hlavního města vyjádřit lidé z celé republiky. Probíhalo zde několik různých protestních akcí, částečně šlo o akci mezinárodní. V několika evropských městech ji svolala německá extremistická Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu).

Menší část demonstrantů se přišla zastat uprchlíků. Větší část však měla jasně vytyčené nepřátele: Evropská unie (tedy my sami), Angela Merkelová, Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, na Hradčanském náměstí i Andrej Babiš, protože „kvůli dotacím podporuje EU“. Jako nepřátelé byli na různých akcích určeni „akademici“, „média“, „sluníčkáři“ atd. Podporují uprchlíky, prý chtějí, aby Evropu ovládl islám. (Cože?)

Podivuhodně nízká je informovanost protestujících (v době dokonalých informačních technologií, ale díky tomu také snadno šířené propagandy); snadno přejímají vize typu: „Islám ovládne Evropu“. Bez přemýšlení. Jejich vůdci opakují stále dokola ty samé nesmysly: „přicházejí zdrcující většinou mladí muži“, jde o „invazi“, mezi uprchlíky jsou „tisíce bojovníků Islámského státu“.

Byl jsem pozorovat demonstraci, již organizovala Pegida, Blok proti islámu Martina Konvičky a kdovíkdo ještě na Hradčanském náměstí. Zpočátku byla jakž takž pokojná (že na vás volají „hele, to je ten vlastizrádce“, je dnes už normální). Zarážející bylo složení přítomných. Samozřejmě neonacisté, tedy ta složka, kterou po celé západní Evropě podporuje, částečně zřejmě i platí, Moskva.

Samozřejmě Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Samozřejmě vyholené lebky, kluci i holky v bombrech a kanadách. To nepřekvapí. Ale s touto jasně hnědou sekcí demonstrovali spořádaní občané, slušní taťkové a mamky, některé s kočárky. Ochotně, vděčně tleskali Konvičkovi, když říkal: „Je to invaze statisíců mladých mužů, o kterých nic nevíme a kteří samozřejmě nepocházejí ze Sýrie.“

Havel vlastizrádce? Věděti nic

Spořádaní Češi demonstrují s nácky, nepřijde jim to divné, dokonce si myslí, že konají záslužný čin. Volají fuj na Brusel, na vládu, na premiéra, na německou kancléřku, na muslimy. Říkáte si: Nechápou, že bez EU jsme namydlení? Bez Schengenu náš ekonomický růst půjde do kopru? Nevědí, že tu skoro žádní uprchlíci nejsou a ani sem nemíří?

Ale hlavně se tážete: Opravdu jim je šum a fuk, že někdo trpí, je o hladu, nemá nic a prchá před smrtí? Kašlou na to? Proč? Aby sami nemuseli něco málo obětovat?

Kousek za Hradčanským náměstím jsem viděl, jak skupina pěti neonacistů napadla kluka, který šel proti nim a měl na tričku přeškrtnutý hakenkreuz. Křičeli na něj, jestli chce do držky, že se zbláznil, že provokuje a ať jde do pr... Kluk, Slovák, se jich nebál. Křičel, že se zbláznili oni.

Šel jsem k náckům a ptal se jich, proč jim vadí přeškrtnutý hákový kříž, jestli jsou zastánci Hitlera. Jeden mi řekl: „Hitler už je mrtvej, ty čů...“ Ptal jsem se, jestli jim nevadí, že nacisté zotročili Čechy, že vyvraždili miliony lidí. Jeden mi řekl: „Jo? To by moh mít ten teplouš na triku rovnou Havla.“

Ptal jsem se, co má proti Havlovi. Řekl: „Havel je vlastizrádce a zaprodal nás NATO a EU.“ Ptal jsem se, jestli tedy berou komunisty. „Komunisti jsou svině,“ řekl jiný. Popsal jsem, že Havel byl zavřený za odpor proti komunistům. „Blbost,“ odsekl další a doplnil, že je u nás „hovno demokracie“.

Nemá smysl popisovat celý ten rozhovor. Jasné bylo: nevědí nic, opakují, co kde zaslechli, bohatě jim to stačí. Jejich postoj je „být proti“ a dělat bordel. Argumentovat nemá smysl, stále zopakují to svoje. Ale znovu: s těmihle nácky demonstrují spořádaní taťkové a mamky. To vidím jako velmi zlé, riskantní. Když se jich zeptáte, proč demonstrují s extremisty, brání se: „Já ale nejsem extremista!“

Prezident nácků

Nejsou extremisté, jen s nimi stojí v davu, jen jim dávají pocit síly a významu. Stejně jako s nimi na jednom pódiu stojí prezident Zeman a další politici. To pak vede k tomu, že (zřejmě) neonacisté pobodají muslima, který pomáhá křesťanským uprchlíkům.

V sobotu tato spořádaná posila vedla k tomu, že na Václavském náměstí lidé skandovali „kalašnikov, kalašnikov“, jako že nechtějí žít v jedné zemi s premiérem Sobotkou. Spojit se s neonacisty, vydávat kalašnikov za řešení, to je ten strašlivý, hnědý posun v české společnosti. Je čím dál hmatatelnější a vede k násilí.

V centru Prahy, v Thunově a Zámecké ulici, v sobotu létaly vzduchem kameny a skleněné lahve. Setkali se tam odpůrci utečenců s jejich zastánci. Musela zasahovat policie. Protože od slov k činům je jen kousek, když je atmosféra správně vybuzená.

Nejhorší hnus se odehrál v sobotu večer. Skupina asi dvaceti maskovaných útočníků napadla sociální centrum Klinika na Žižkově. Rozbíjeli okna, hodili dovnitř několik zápalných lahví, jeden člověk byl zraněn. Policie dosud nepotvrdila, že útok souvisel se sobotními akcemi proti migraci. Útočníky nemá.

Lidé z autonomního centra ovšem tvrdí, že na dům zaútočila ta samá skupina, která ten den napadla dlažebními kostkami a tyčemi demonstraci Solidarita bez hranic na Malé Straně a později lidi na Hlavním nádraží; což byly další násilné incidenty.

Napadení aktivisté napsali: „Vnímáme jednoznačnou spojitost mezi tímto násilím a agresivními náladami, které již dlouhou dobu probouzejí ve společnosti islamofobové a xenofobní politici.“ Dál: „K útoku došlo zhruba půl hodiny poté, co tato skupina u Hlavního nádraží nasedla na tramvaj směr Žižkov. Na žižkovského souseda, který si všiml jejich útoku, křičeli: Drž hubu, ty Arabe.“

Po sobotní mezinárodní akci Pegidy a jejích soukmenovců v Praze, tedy po akci, kterou podpořili spořádaní čeští občané, najednou žijeme v jiné zemi. Už tu není bezpečno. Nezavinili to muslimové. (Zřejmě) naši občané tu lidi mlátí za jiný názor, pobodali muslima, zapálili dům.

Co s tím? Některé kroky jsou jasné: policie musí tyhle české teroristy chytit. Je to její jednoznačná priorita. (Ví to?) Musí pochytat dvacítku útočníků na Kliniku i muže, kteří pobodali muslima. Vláda nesmí dovolit, aby se násilí šířilo. A ono se šířit začalo.

Prezident by si měl se vší vážností uvědomit, že stojí na straně nácků. S ním někteří další politici. Díky Zemanovi pak oni spořádaní občané demonstrují spolu s neonacisty, s DSSS atd. Dávají jim ten osudově, tragicky mylný pocit, že „hájí národ, nic než národ“. - Ale nic tomuto národu neškodí víc.

Jsme najednou jiná země, kde se za zjevné podpory části občanů (na Hradčanském náměstí při akci Pegidy a Konvičky demonstrovalo asi tři tisíce lidí) začíná používat násilí. Vyšli jsme na cestu do pekel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy