Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 7. 2015 12:15

Na Floridě by polovina Čechů seděla za sex s nezletilými

Komentář Martina Fendrycha: Jiná země, jiný mrav. Na Floridě poslal soudce učitelku na 22 let za mříže, protože souložila se sedmnáctiletými. Jsme v šoku.

Často si stěžujeme na české soudy. Jak jsou pomalé, lhostejné, nespravedlivé, nekvalifikované. Někdy máme pocit, že jsou soudci prodaní, nechápeme jejich verdikty. Máme pocit, že „venku“ by se to nestalo. Míněno na Západě, v západní Evropě nebo ve Spojených státech. Ty si malujeme jako ráj práva.

Letos 2. července tam byla odsouzena třicetiletá učitelka Jennifer Fichterová k 22 letům kriminálu. Nikoho nezavraždila, nechystala atentát, ale dopustila se jiného „těžkého zločinu“. Měla nezákonné sexuální kontakty s nezletilými. Učila angličtinu na Central Florida Aerospace Academy, letecké akademii pro budoucí piloty. Od svých pětadvaceti let tam navázala poměr se třemi sedmnáctiletými studenty (postupně). Matka jednoho na to přišla, Fichterová se doznala. Soudce ji označil za „predátora“.

Dodejme, že učitelka studenty k sexu nijak nenutila, dělali to s ní dobrovolně a pravděpodobně rádi. A ještě dodejme, že s jedním z nich otěhotněla a šla na potrat. Takže její veselé počínání nebylo ani v našich očích tak docela bez následků.

Na Floridě je zákonná věková hranice pro legální sex (age of consent) velmi vysoká: 18 let. Pokud se se sedmnáctiletým či sedmnáctiletou miluje osoba pod 23 let, není to tak strašné. Nad 24 let to však už je „těžký zločin“. Fichterová tedy o nejméně dva roky překročila kritickou hranici. Měla smůlu. Ve většině států USA je limit pro zákonný sex 16 nebo 17 let. Florida se jeví jako vysoce prudérní.

Rozsudek vyvolal pohoršení v USA i ve světě. Existuje petice za osvobození sexuchtivé Jennifer Fichterové. Není se co divit. Pro Evropana, ale i amerického liberála, nebo spíš pro každého normálního člověka je verdikt z Floridy šílený. Soudce podle nás musel být úplně mimo. Jako by žil v jiné epoše, v jiném světě. Jako by nevnímal realitu. Považovat sex se sedmnáctiletými za těžký zločin, když to jinoši provozovali opakovaně a nebyli donuceni? Úchylné.

Zašít by měli spíš toho pomateného sudího, říkáme si. Do blázince. Malé srovnání: Anders Breivik, norský masový vrah, který v červenci 2011 na ostrově Utøya postřílel 69 mladých lidí, vyfasoval za vraždy a terorismus 21 let za mřížemi s tím, že trest může být prodloužen. Dostal tedy o rok méně než učitelka pilotů v Lakelandu.

Není ale nemožné, že za absurdní trest nemůže sudí, nýbrž "mandatory sentencing guidelines", tedy uzákoněné směrnice, které soudci diktují, na jak dlouho musí odsoudit obžalované za specifické zločiny. Tyto "guidelines" mají snížit kriminalitu a v podstatě soudcům znemožňují vzít v úvahu různé polehčující okolnosti.

Pro Evropana je sex sportík

Zákon na Floridě zjevně vychází z odlišného pojetí sexu. Pro Evropana je soulož něco úplně normálního, nesvatého, nevýjimečného. Dávno máme za sebou (Amerika rovněž) sexuální revoluci. Dávno si nic neodpíráme. Milování už není akt extra hluboký, spíš taková lehká intimitka, sportík ve dvou. Někdy ve třech i více osobách. Sex už dnes může být snadno chráněn před svým zásadním účelem, početím. Takže padl důvod, proč byl tabuizován.

Bible sex chápe jako poznání, při tělesném spojení toho druhého „poznám“ (skutečně poznám, kdo je, otevře se mi). Ani to ovšem v moderní době neplatí; sex může být naprosto náhodný, asi jako když jdu na kurty a s někým cizím, kdo má zrovna čas, si zahraju dvouhru nebo čtyřhru. To znamená, že poznat se musíme jinak. (Jak?)

U nás je hranice legálního sexu 15 let, o tři roky méně než na Floridě. V Itálii je to 14 let, a pokud spolu souloží dva, jejichž věkový rozdíl je nižší než tři roky, mohou to provádět od 13 let. V Angole je legální sex s dvanáctiletými. V Asii se legalita pohybuje od 12 do 21 let a někde mají jinou hranici muži a jinou (nižší) ženy.

V Česku se často mluví o snížení hranice o rok a o spojení s trestní odpovědností. Evidentně tedy jde taky o pojetí odpovědnosti a dospělosti. Florida je v tomhle zastaralá, dřív by se řeklo, že je zpátečnická. Zjevně ovlivněná křesťanskou morálkou, která sex vnímá jako nebezpečí, jako tělesný pud, který člověka může ovládat a svést na scestí. Tohle Evropa dávno neřeší. Tělo je dnes vnímáno úplně opačně, není potlačováno, ale naopak pěstováno, diktuje si.

Přesto se nedá říct, že by byl floridský verdikt nad Jennifer Fichterovou křesťanský. Přesně naopak, je nekřesťanský, nemilosrdný, krutý, nesmyslný. Pokud má potrestání vést ke změně, k nápravě, pokud má zabránit opakování trestné činnosti (kterou v tomto případě navíc velká část světa a velká část USA za trestnou, nebezpečnou, vůbec nepovažuje), pak je nesmysl tu ženu zavřít na 22 let.

To není trest, to je zničení života. Soudce zřejmě vycházel z představy, že Fichterová těm třem mladíkům taky zničila život. Tak se jí rozhodl zničit život taky. Jeho rozsudek vypadá jako pomsta.

Nabízí se i jiný pohled na věc. Evropané se hojně rozhořčují nad tím, že muslimky i na starém kontinentu nosí závoje či šátky, že se zahalují. Říkají, ať si tak chodí v muslimských zemích, ale u nás že platí jiná pravidla, jiná morálka, jiné uzance.

Na Floridě ovšem taky platí jiná pravidla. Soudce použil platnou legislativu. V tomto případě však neříkáme „ať si doma dělají, co chtějí“. Protože sex je náš, sex přejeme každému (kromě katarského prince Hámida bin Abdala Sáního, který měl podle soudu u nás sex se šestnácti dívkami pod 15 let, tedy také o rok mladšími, než povoluje zákon).

Co dodat? Buďme rádi, že nežijeme na Floridě, to by seděla půlka národa českého mnoho let za katrem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy