Libor Stejskal Zdeněk Mihalco, Libor Stejskal, mih. stk | Komentáře
19. 11. 2009 11:15

Na koho Havel zapomněl? Vaše jména bojovníků za svobodu

Čtenářům chybí jména mnohých umělců, spisovatelů i odpůrců totality z regionů
Foto: Aktuálně.cz

Milada Horáková, kardinál Josef Beran a Augustin Navrátil, autor předlistopadové Petice moravských katolíků. To jsou jména, na něž především neměl 17. listopadu Václav Havel podle čtenářů Aktuálně.cz zapomenut při své vzpomínce na dnes již nežijící bojovníky s totalitou.

V několika mejlech, které jste nám zaslali, také zaznělo jméno herce Miloše Kopeckého (pravděpodobně kvůli projevu na sjezdu svazu českých dramatických umělců v květnu 1987, v němž režim na svojí dobu vcelku odvážně kritizoval). 

Projděte si Havlův seznam: Lidé, kteří se zasloužili o svobodu

Infobox

Milada Horáková
Jediná žena popravená během politických procečsů v 50. letech. Díky své neústupnosti před soudem se stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Josef Beran
33. arcibiskup pražský a primas český v letech 1946-1969. Politický vězeň za nacismu i komunismu. Po jmenování kardinálem prožil poslední roky svého života jako vyhnanec v Římě.

Augustin Navrátil
Autor Petice moravských katolíků, která byla nejmasovějším vystoupením proti režimu před listopadem vůbec. Podepsalo jí na 600 tisic signatářů.

Bývalý prezident jmenoval více než více 150 "nenápadných dělníků opozice" při slavnostním shromáždění v Senátu, během něhož si jedenáct hlav evropských parlamentů, senátoři i politici připomněli dvacáté výročí pádu komunistického režimu u nás. Aktuálně.cz pak vyzvalo čtenáře, aby Havlův seznam "doplnili", popřípadě napsali, kdo by na něj patřil, pokud by se Havel rozhodl jmenovat i ty, kteří se dnešního výročí dožili.

Mezi jmenovanými chyběl též Alexander Dubček, symbol Pražského jara 1968. Toto "opomenutí" však řada čtenářů přijala s pochopením. "Dubček si moc vzpomínání nezaslouží. On ty ideály svobody a demokracie vlastně zradil  jako  jeden  z  prvních již v roce 1969. Ba ještě před srpnem 1968. Věděl  moc  dobře, co Brežněv peče a kdyby řekl slovo, mohlo být mnohé jinak," napsal například Petr Gabriel st. z Jedovnice..

Mezi čtenářskými tipy na další významné bojovníky proti totalitě se objevila například jména spisovatelů a básníků Jana Čepa, Jana Skácela a Jana Zahradníčka, filosofa Ivana Svitáka, dirigentů Václava Neumanna a Rafaela Kubelíka, herce Jiřího Kodeta či novinářů Miroslava Jelínka, Josefa Jedličky a Karla Kašpárka.

Tomáš Bursík pak připomněl i fakt, že mezi jmenovanými je spíše méně těch, kdo proti totalitě vystupovali již v 50. letech. "Pan prezident, především z důvodu časových, nemohl zmínit odpůrce a odbojáře z let padesátých a šedesátých, kteří byli popraveni, nebo se listopadu 1989 nedožili či zemřeli v letech devadesátých... Jen velmi zkratkovitě: Jaroslav Brodský, Vilém Hejl, Vladimír Krajina, Františka Zeminová... a desítky či stovky dalších."

Mnozí čtenáři by rádi slyšeli z úst Václava Havla i jména lidí, kteří se 20. výročí pádu totality dožili: nejčastěji mezi nimi byli Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, Ladislav Hejdánek, Jan Sokol, Rudolf Battěk, Jaroslav Šabata, Ludvík Vaculík, Ivan Medek, Ivan Martin Jirous, Tomáš Halík, Petr Pithart, Dana Němcová, Věra Čáslavská, Jaroslav Hutka či Jiří Suchý.

Čtenář Jan Schneider připomíná šansoniérku Zuzanu Talpovou, která zpívala, jak sám píše, „naprosto neopakovatelným způsobem songy Vysockého, Okudžavy, Rozenbauma a dalších".

"Na seznamu jsem nenašel pana Oldřicha Dubinu, který se svou ženou významně finančně a logisticky podporoval Chartu z pařížské emigrace spolu s panem Pavlem Tigridem," píše čtenář Jan Hrubant.

 

Řada čtenářů zmiňuje další, často veřejnosti nepříliš známé postavy z regionů - třeba aktivistu Bohumíra Kubu z Nového Jičína, Stanislave Pitaše, politického vězně z 80. let, kněze Josefa Heřmana Tyla, opata kláštera v Teplé, Josefa Adámka, aktivistu moravského katolického disentu).

Jaký je váš názor? Měl Dubčeka Havel jmenovat? Diskutujte ve čtenářské debatě moderované editory Aktuálně.cz pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 4 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 4 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy