Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
8. 4. 2019 15:55

Na vysoké škole jako milenky boháčů? Proč ne, nic na tom není. Ale co studenti?

Škole přijde skandální, že by si studentky měly vydělat řekněme oboustranně výhodnou výměnou statků. Mně asi přijde skandálnější, že existují země, ve kterých se člověk musí zadlužit na několik let dopředu jenom proto, že chce mít vysokoškolské vzdělání.
Foto: Syda Productions / Shutterstock.com

Internetové seznamky a chatovací fóra. Využívání moderních technologií pro poznávaní nových neznámých lidí za nejrůznějšími účely a s nejrůznějšími pohnutkami. Mnohdy konvenčními i těmi méně konvenčními.

Pravděpodobně mezi ty méně konvenční patří i norská internetová seznamka (byť ne nijak revoluční nebo nová) Rich Meet Beautiful (volně přeloženo jako Bohatí potkávají Krásné, která spojuje studentky (Sugar Babe) toužící po vztahu se zámožným starším mužem (Sugar Daddy). To není nic neobvyklého, u nás funguje česky přeložená mutace celosvětové seznamky Sugar Daters.

Seznamka Rich Meet Beautiful ale v Belgii narazila na problém. The Guardian informoval o tom, že loni tam na obřích plakátech na kamionech inzerovala své služby po studentském kampusu jako "Zážitek jako z Padesáti odstínů šedi" nebo "Zlepši svůj život se Sugar Daddym", což se nelíbilo tamní Svobodné univerzitě Brusel. Vysoká škola seznamku zažalovala za zhýralost, majiteli Noru Sigurdu Vedalovi hrozí půlroční podmínka i mnohamilionové pokuty.

Přístup vysoké školy je v první řadě zbytečně konzervativní a pokrytecký. Nevidím jediný důvod, proč by měli akademici hodnotit, jakým způsobem si mají dívky vydělávat na svá drahá studia. Vysoká škola na svých stránkách propočítává roční náklady zahraničního studenta na 11 552 eur. Docela balík!

Škole přijde skandální, že by si na to studentky měly vydělat řekněme oboustranně výhodnou výměnou statků. Mně asi přijde skandálnější, že existují země, ve kterých se člověk musí zadlužit na několik let dopředu jenom proto, že chce mít vysokoškolské vzdělání. A vůbec, kdo si akademici myslí, že jsou, když povídají do toho, jakým způsobem si má kdo vydělávat? Neměli by se spíš soustředit na akademický aspekt života studenstva?

Jediné, co mi na seznamce Rich Meet Beautiful není sympatické, je skutečnost, že cílí pouze na dívky. To není fér! Naopak na seznamce Sugar Daters je možné se registrovat i jako Toy Boy, který hledá Sugar Mamma. Čili mladý muž bude chtít poznat starší zámožnou ženu, a naopak.

Rich Meet Beautiful by měl někdo zažalovat za diskriminaci na základě pohlaví, ne za zhýralost! Ale to je nereálné. A vlastně bych to ani sám nechtěl, je to soukromý byznys, se kterým si majitel může dělat, co sám uzná za vhodné; každopádně je škoda si zbytečně zavírat dveře před další velkou potenciální cílovou skupinou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy