Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 3. 2016 12:45

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú: Pokud chtějí Slováci ožít, nemohou volit Fica

Slováci jdou k urnám. Volit budou nejen mezi Ficem (Smer) a opozicí, ale taky mezi evropanstvím a příklonem k Rusku.
Potáhne Robert Fico po volbách Slováky dál směrem na Východ?
Potáhne Robert Fico po volbách Slováky dál směrem na Východ? | Foto: Petr Vyoral

Slováci si zvolí nový parlament. Země nám velmi blízká, i když se stále víc vzdalujeme. Výraznou vazbou na Slováky je dnes v Česku Andrej Babiš a v Praze Adriana Krnáčová. Což je dosti výmluvné, že.

Celá Evropská unie se ocitá ve velmi nerovnovážném stavu. Nepochybujme, že EU hrozí rozpad, smrsknutí na méně členů, krach myšlenky velkého, integrovaného, "happy soustátí". Dění v každé členské zemi, nejen v Británii, je nyní důležité. Tendence každé jednotlivé vlády může budoucnost EU silně ovlivnit.

Platí to i o Slovensku. Premiér Robert Fico už měsíce razí ostře protievropskou, antibruselskou, národoveckou politiku. On je slovenský Zeman: odklon od Evropy, příklon k Rusku. O Smeru, který vznikl před sedmnácti lety, se mluví jako o jakémsi pokračovateli mečiarismu bez Mečiara. Se všemi těmi estébáky a komunisty v zádech.

Fico "brání" Slováky před uprchlíky. Žádní tam nechodí a skoro žádní nejsou. Jeho vláda podala žalobu proti kvótám (Miloš Zeman marně žádal totéž po Sobotkovi). Před volbami Fico staví Slovensko proti Merkelové, Německu i dalším zemím Unie. Pracuje na rozkolu, na příkopu, který Slovensko oddělí.

Jeho rétorika zní brutálně neevropsky. Tři dny před volbami se zjevil na řecko-makedonské hranici. Krátce poté na mítinku v Bratislavě pravil, že Slovensko na základě kvót nepřevezme "ani jednoho muslima". Náckové zaplesali.

Heslo Smeru "Chráníme Slováky", rozuměj před muslimy, počítá s nedospělou společností, která potřebuje vůdce - protektora. Platí stoprocentně, že vláda je Smer a Smer je Fico, takže ono "my chráníme" je opět Fico. To heslo správně zní: "My, Fico, chráníme Slováky". Že je to pro Slovensko velmi nebezpečné, to snad není třeba dokládat.

Chromá justice, čilá korupce

"My Fico" má jednu výhodu, kterou mu kupříkladu Andrej Babiš pravděpodobně ze srdce závidí. Vládne si sám, sestavil jednobarevný kabinet. Smer v minulých volbách získal neuvěřitelných 44 procent hlasů. Poté, co vláda premiérky Radičové ztratila na konci roku 2011 důvěru a padla.

I na Slovensku voliči "vyvažují", stejně jako u nás. Takže tenhle "mladokomunista", jak mu někteří komentátoři říkají, v roce 2014 prohrál soutěž o Děvín a nestal se prezidentem. Porazil ho Andrej Kiska, který zastává úplně opačné názory.

Fico si bezostyšně kupuje určitý typ voliče. Nejznámější kroky: nižší daň z přidané hodnoty na základní potraviny, příspěvky na lyžařský výcvik pro děti, vlaky zadarmo pro důchodce a studenty, vracení peněz domácnostem za plyn a podobné oblíbené soc-kousky.

Zároveň však jako správný Mečiarův nástupce nedbá na některé naprosto zásadní sféry slovenské státnosti. Je to podobné jako u nás za dob Václava Klause: justice slabá jak čaj z kopřiv. Korupce v rozkvětu. Evropská komise označila Slovensko za zemi s druhým nejvyšším počtem pochybení a podvodů při čerpání peněz z unijních fondů.

Logicky by tam tedy mělo běžet mnoho vyšetřování. Neběží. Korupce se na Slovensku trestá málo. Tamní soudy za úplatkářství neposlaly do vězení za poslední roky žádného předního politika ani představitele ministerstev.

Pokud už něco vybublá na povrch, pak se Fico potrefené husy nemilosrdně zbaví. Viz kauzu s předraženým nákupem počítačového tomografu pro piešťanskou nemocnici. Stála místo předsedu parlamentu Pavla Pašku, jednoho z nejmocnějších lidí Smeru na východním Slovensku.

Tá istá čvarga

Za korupci a související trestné činy slovenské soudy od roku 2012 do konce roku 2015 potrestaly 663 lidí. Jen 33, včetně čtyř policistů, dvou prokurátorů a jednoho starosty, skončilo ve vězení. Podle Transparency International devět z deseti vyměřených trestů tvořily podmínky nebo finanční pokuty. Ty čítaly zhruba 32 milionů korun. Korupční škody jsou však na Slovensku odhadovány na 13 miliard korun ročně!

Důchodci a studenti sice jezdí vlakem zadarmo, justice se ovšem nachází v zoufalém stavu. Taky zdravotnictví, školství a věda. Slováci to poslední dobou začínají vnímat, bouří se. Pokud by je Robert Fico odvedl od EU, nebo pokud by ze Slovenska vytvořil periferii Unie, dařilo by se jim hůř. Dnes jim roste ekonomika a klesá nezaměstnanost.

Jak ve volbách antimuslim Fico skončí? Je takřka jisté, že 44 procent hlasů nezopakuje. Nehrozí příliš, že by sestavil znovu jednobarevnou vládu. Stejně zřejmě nelze doufat, že by kabinet skládala slovenská opozice, jež připomíná klubko hadů.

Nemálo pravděpodobná varianta: Smer se spojí s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). Tu od konce roku 2012 nevede Ján Slota, nahradil ho Andrej Danko, ale, jak mi nedávno řekl jeden Slovák "Je to tá istá čvarga, ako bola." (Čvargou rozuměj bandu, chamraď.)

Pokud se Fico spojí se SNS, odklon od Unie bude nejen pokračovat, ale nabere ještě na síle. Nebezpečné i pro nás. Jak by kupříkladu Česko komunikovalo ve visegrádské čtyřce s takovou vládou? Ono už dnes je to dost šílené společenství.

Opak by znamenalo spojení s maďarsko-slovenskou stranou Bély Bugára, jež nese jméno Most-Híd. To je uskupení proevropské. Podobně příznivé by pro nás a EU bylo spojení s křesťanskými demokraty nebo s novou stranou Sieť.

Pokud chce Slovensko ožít, jak se zpívá v jejich hymně, mělo by se proruského Fica zbavit. Jinak bude dál platit: "To Slovensko naše/ posiaľ tvrdo spalo.

 

Právě se děje

Další zprávy