Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 5. 2016 7:30

Nadsamec Babiš hodil do debaty o kandidátech na Hrad Jourovou. Jako by navrhl muslima

Navrhovat v dnešní době na Hrad eurokomisařku? To pak taky můžete poslat zápasníka sumo, aby dělal jeskyňáře.
Eurokomisařka na Hrad? V současném Česku? I kdyby byla zlatá, nezabere to.
Eurokomisařka na Hrad? V současném Česku? I kdyby byla zlatá, nezabere to. | Foto: ČTK

Pokračuje hledání možných kandidátů na Hrad. Předseda ANO Andrej Babiš z klobouku vykouzlil další jméno, tentokrát ženu. Mít prezidentku, to by bylo v politicky těžce maskulinním Česku nóvum.

V Blesku jmenoval eurokomisařku Věru Jourovou. Nechme stranou její nesporné kvality i osobní příběh. V této fázi je důležitější, jak to Babiš udělal. Jako by lidé v hnutí byli jeho psi, které, když ho to napadne, nasadí do soutěže krásy. Aniž by se Jourové zeptal, řekl Blesku, že by za ANO mohla kandidovat ona nebo Martin Stropnický.

„Je to distingovaná dáma. A je to skvělý lidský příběh. Ona byla také předmětem negativní dezinformace, seděla ve vězení neprávem. Myslím si, že jako žena proč ne." Na (v případě Babiše nijak irelevantní) otázku, jestli Jourová o možnosti již ví, odvětil: „Myslím, že neví.“

Hnutí zjevně řídí jako Agrofert. Tenhle šéfík se teď pošle támhle, tamten se přeřadí semhle, další jinam. A ticho!

Babiš tím odhaluje základní potíž každého kandidáta, který by vzešel z ANO: budou to Babišovy loutky. Pokud by kandidoval sám (což není nemožné, mění názory jak papírové kapesníky), pak by to byla „přímá volba“ v tom smyslu, že by voliči vybírali jeho. Pokud by kandidoval někdo z ANO, lidi by volili nepřímo, tedy „kousek Babiše“. A je skoro jisté, že pokud by majitel Agrofertu nezaplatil mamutí prezidentskou kampaň, ten člověk by neprošel.

Voliči hlavy země nechtějí náhražku, něčí převodovou páku. Přímou volbu vnímají jako vyvážení „špinavé politiky“, jako svoji věc. V parlamentních volbách volí partaj, jenže jak to pak dopadne? Voliči ČSSD se dočkali vlády s lidovci (tak trochu s katolíky!) a voliči ANO vlády se socialisty, tedy se „starou, zkorumpovanou partají“.

Volba na Hrad, poslední vzrušení v politice

Při hradní volbě chtějí občané opravdu vybírat přímo. A ta přímost volby, to, že volí skutečnou osobu, ne něčí náhražku, něčí prodlouženou ruku, je poměrně dost bere. Je to dnes jedna z posledních věcí v politice, která voliče ještě vzrušuje.

Když Babiš jmenuje Jourovou, zní to až pohrdavě. Ukáže na ni prstem a zavelí: Ty! Politický macho. Pán situace. Vládce nad politickým životem a smrtí. Mimo jiné vady je to neslušné, neuctivé, nevychované.

V Blesku se Babiš těsně po „kandidování“ Jourové vyjádřil k tomu, co eurokomisařka řekla ke kauze Čapí hnízdo o údajné ztrátě listin, jež mají dokládat vlastníky farmy v době, kdy pobírala 50 milionů dotací: „On ji tam dneska někdo přepadl s otázkou k Čapímu hnízdu, k čemu se vyjadřovala a nic o tom neví, chudinka, takže neví.“

Jourová ČT ke hnízdu sdělila: „Jednoznačně to u mě vyvolává pocit, že něco není v pořádku, protože si neumím představit, že by se nedohledaly listiny. V momentu, kdy žádáte o dotaci, je tam minimálně jeden originál, jedna ověřená kopie, elektronické dokumenty. Byla jsem proto tím sdělením velmi překvapená a skoro se mi tomu nechce věřit.“

Mimochodem nikoli chudinkovské, ale docela profesionální, odborné vyjádření k věci. Mělo viditelně jedinou vadu: majiteli Čapího hnízda nevonělo.

Nadsamec Andrej

Říct o možné kandidátce na hlavu země a o eurokomisařce, že je „chudinka“, to je opět ukázka machistické nadřazenosti, pohledu sokola kroužícího vysoko, převysoko nad myškou v poli. Nadsamec Babiš hodnotí podsamici, chudinku, co nic neví.

Pomiňme nyní i všecky tyto příznačné prvky. Připomeňme, jak se vyvíjí Babišův pohled na hradního kandidáta za ANO. Loni v srpnu navrhl Stropnického. Muže prozápadního, který by byl na Hradě stonásobně lepší než dnešní vládce.

Ministr obrany za ANO vydržel jen tři měsíce, do prosince. Tehdy Babiš prohlásil: „V ANO nevidím žádného kandidáta na prezidenta... Pokud nenajdeme nějakou výraznou osobnost, tak nevím, jestli má smysl jít mermomocí do prohrané války jen proto, abychom měli kandidáta.“ Jasná podpora Zemana, se kterým začal hrát antimuslimskou notu.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Minulý týden vytasil nic netušící Jourovou, znovu hodil do hry Stropnického a popřel dohodu se Zemanem o jeho podpoře pro druhé volební období za to, aby se sám Babiš stal premiérem: „To je nesmysl. Vůbec to tak není.“

Skutečně ne? Věra Jourová v životě hodně dokázala, je proevropská, odmítá nenávist vůči muslimům, pěstuje v Evropské komisi spolupráci s USA a je eurokomisařka. Navrhovat v dnešní době na Hrad eurokomisařku? To je jako poslat zápasníka sumo, aby dělal jeskyňáře. Nebo jako navrhnout muslima. Nejsme Londýn. Jistá prohra.

Jaký by to tedy mělo smysl? Eurokomisařka Jourová by odčerpala nějaké to procento hlasů kandidátovi s větší šancí. Zemanovi by to teoreticky mohlo pomoci vyhrát v prvním kole. I toto může být skrytá úvaha firmy Andrej & Miloš.

 

Právě se děje

Další zprávy