Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 11. 2014 8:00

Nagyová, nebo Šlachta? Nesmysl. Spíš snaha zničit šéfa ÚOOZ

Komentář Martina Fendrycha: Snahy politiků, aby ovládli policii, loni v červnu rozhodně neskončily. Pokračují dál. Lidé jako Robert Šlachta, ředitel protimafiánské policie ÚOOZ, překážejí a překážejí.
Premiérský románek, který skončil před soudem.
Premiérský románek, který skončil před soudem. | Foto: Ludvík Hradilek

Ve čtvrtek ráno začal soud pro Prahu 1 projednávat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství. A rychle ji odročil na leden 2015. Na lavici obžalovaných sedí Jana Nečasová-Nagyová a bývalí důstojníci vojenské tajné služby Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. MF Dnes kauzu otevřela na titulní straně větami: „Buď Nagyová, nebo Šlachta. Je tu soud roku“. Zavádějící titulek. Čtenář by si snadno mohl myslet, že je to skutečně souboj těch dvou, Nagyové a Šlachty, tedy muže, který sedm let řídí protimafiánský útvar policie, a bývalé milenky premiéra, dnes ženy Petra Nečase.

V čem je titulek zavádějící? Nejde o souboj Jany Nečasové s šéfem ÚOOZ. Protimafiánský útvar sice několik let sledoval dění kolem kmotrů i Úřadu vlády, ale celou dobu byl dozorován státními zástupci. Ti řídili vyšetřování, ti dozorovali postup policie, ti ji do jisté míry i úkolovali. Takže by bylo mnohem přesnější napsat „Buď Nagyová, nebo Ištvan“. Ivo Ištvan je ve věci Nagyová klíčový olomoucký vrchní státní zástupce.

Pravdou je, že jestli dnes politikům někdo překáží, vyvolává v nich obavy, je to Robert Šlachta. Před ním se nehodil muž s mimořádně dobrou pověstí, bývalý ředitel protikorupční policie plukovník Milan Komárek. Vystřídal Tomáše Martince, který neměl dobré jméno a dostal se do ostrého střetu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Komárek byl podle policejních a politických zdrojů vytlačen z místa, protože byl slušný. „Nedalo se s ním pracovat,“ řekl o něm jeden ze zdrojů.

Robert Šlachta, policajt, který překáží.
Robert Šlachta, policajt, který překáží. | Foto: Ondřej Besperát

Se Šlachtou je to podobné. Překáží. Je považován za „neřízenou střelu“. Pro politiky je vždy výhodná řízená střela. S tím, že ji neřídí dozorující státní zástupce, ale vlivný politik nebo jeho tykadla. Šlachta má plno chyb, není to žádná velká osobnost s přehledem a nadhledem, ale nenechá se řídit odněkud ze stranického kabinetu nebo z kanceláře kmotra. Navíc se nedá čekat, že by detektivové z ÚOOZ na svého šéfa práskali. Že by vynášeli citlivé informace. Proto se už delší dobu mluví o tom, že Šlachta musí z kola ven. A údajně si ho na postu šéfa antimafiánů nepřeje jak Milan Chovanec, tak Andrej Babiš.

Šlachtovci si mohou přijít i pro mě!

Titulek „Buď Nagyová, nebo Šlachta“ vlastně znamená, že buď u nás bude policie aspoň jakž takž nezávislá, nebo se vše vrátí do období před 13. červnem 2013, tedy před zátahem antimafiánů na Úřadu vlády a na dalších místech.

Nejde o obhajobu Šlachty. Dělá chyby, reaguje až příliš na média, nedrží si odstup. Předvedl to třeba tehdy, když zveřejnil video ze zatýkání Jany Nagyové. Vysvětluje to takto: „...v té době jsem považoval za nutné ohradit se. Vždyť nás někdo nazýval gestapem.“ Reagoval výslovně na tlak zvenčí, což je chyba, za kterou zřejmě zaplatí šedesát tisíc korun pokuty. Podstatné je však něco jiného: šetření ÚOOZ za dozoru olomouckých státních zástupců „nevyteklo“, neprosáklo za zhruba rok a půl na veřejnost. To je u nás cosi nevídaného, naprosto neobyčejného. A přesně v tom tkví pro politiky obrovské riziko. Věc se může opakovat. „Šlachtovci“ si klidně mohou přijít pro ně...

Sledovali jsme pád Milana Komárka. Sledovali jsme snahu odstavit šéfa policejního útvaru pro odposlechy Vladimíra Šibora, tedy dalšího ze slušných policejních mohykánů. A teď můžeme sledovat, jak dlouho vydrží Robert Šlachta.

Onen pseudosouboj „Nagyové a Šlachty“, nebo spíš malé části policie a justice se zbytkem tehdejšího českého světa, je dosti nerovný. Proč? Každý to dnes přece ví. Část státních zástupců pracovala pro druhou stranu (podezřelý z toho je třeba špičkový pražský žalobce Libor Grygárek). Značná nejistota panovala i okolo již zmíněného šéfa protikorupčníků Martince. Byznysmeni a politici (šéf ČEZ kupříkladu a premiér a jeho milenka) se snažili obsadit klíčový post ředitele Útvaru zvláštních činností, který má na starosti odposlechy atd., svým člověkem. Na něm přitom pracovala inspekce a byl krajně nedůvěryhodný (dodnes se drží v policii). Na odpor, neochotu, házení klacků pod nohy naráželi slušní policajti nejen u žalobců, ale i na soudech.

Modlí se, aby byl Ištvan vyštván

Jakýpak souboj? Proti těm, kteří chtěli odhalovat zločiny, stál skoro celý systém. Takřka nikde neměli jistotu. A podle toho to taky vypadalo. Prakticky nic nebylo vyšetřováno. A když už, státní zástupci to brzdili, soudci odmítali povolit nutné úkony. Slušní policajti se změnili pomalu v partyzány. Další znechuceně odcházeli do civilu. Vůbec se nedivme, že se vyšetřování kmotrů vleče. Vždyť měli (a dodnes částečně mají) na své straně systém, část justice a policie. Zkaženost českého prostředí je a byla mnohem hlubší, než si lidé představují.

Jistě, vláda dnes zase volá, že jde proti korupci. To samé volala vláda Rusnokova a před ní Nečasova. Nic si nenalhávejme, ten křik houby znamená. Díky snaze Ivo Ištvana, jemuž politici přezdívají jakobín, politiky neřízené střely Roberta Šlachty a dalších se kmotři maličko stáhli. Ale nedělejme si iluze. Jejich firmy potřebují dál zakázky. Spojky mezi kmotry a politiky dál fungují a napjatě čekají, jak soud v lednu dopadne. A jak dopadnou jiné větve celé kauzy. Modlí se, aby Ištvan byl vyštván.

Šlachta v rozhovoru pro MF Dnes prostoduše vysvětluje, co ho na kauze překvapilo. Nikoli ta pro mnohé šokující, zdrcující propojenost mafie s politiky, policií a justicí, ale: „Ten mediální tlak. Neočekávali jsme, že bude takový.“ Šéf ÚOOZ si může být jist, že ten tlak potrvá dál. Dokud neodstoupí. Protože dnešní protimafiánský útvar nevyhovuje ani levici, ani pravici, ani ANO. Pro všechny je nebezpečný.

Pro nás, diváky-občany, je to naopak. Sledovali jsme nesmyslný pád Milana Komárka. Sledovali jsme snahu odstavit šéfa policejního útvaru pro odposlechy Vladimíra Šibora, tedy dalšího ze slušných policejních mohykánů. Zatím se udržel. A teď můžeme sledovat, jak dlouho vydrží Robert Šlachta. Až padne, odejde nebo ho odvolají, osamělá pevnůstka protimafiánské policie bude dobyta. Pak se bude čekat, až to v Olomouci zabalí Ivo Ištvan. Podle hesla Zatočíme s korupcí!

 

Právě se děje

před 24 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy