Zdeněk Mihalco | Komentáře
5. 4. 2010 10:00

Náměstek Šnajdr může za stamilionové škody, píše bloger

Novinář Jan Urban publikuje ve svém blogu na Aktuálně.cz souvislosti kauzy Diag Human
Marek Šnajdr
Marek Šnajdr | Foto: Ondřej Besperát

Kauza, ve které jde o miliardy korun daňových poplatníků. Kořeny sporu státu se společností Diag Human, které se týkají obchodu s krevní plazmou, sahají do počátku devadesátých let. Souvislosti této kauzy ve svém blogu na Aktuálně.cz dlouhodobě přináší novinář Jan Urban.

Ve svých posledních blogových textech se zabývá rolí náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra. 

„Náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr stál v srpnu 2008 za právně vadným způsobem podaným odvoláním státu v rozhodčím sporu České republiky se společností Diag Human. Toto potvrzuje hned několik nezávislých právních posudků. Nese proto plnou, a to i trestněprávní, zodpovědnost za způsobení škody velkého rozsahu," píše ve svém blogu.

Urban tvrdí, že Šnajdr způsobil státu škodu nejméně 800 milionů korun za zbytečné úroky, které od té doby ve sporu narostly. Bloger rovněž popisuje, jaká je role v kauze Milana Kindla známého z aféry na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

„Skupina osob, propojených s Markem Šnajdrem, (…) prakticky privatizovala vedení mnohamiliardového sporu. Vědomě neposkytovala Vládě ČR pravdivé informace, případně Vládu ČR informovala o stavu sporu vědomě nepravdivě. Tato skupina ve spolupráci s Markem Šnajdrem vybranými rozhodci pak postupně připravila nelegální konspiraci, s jejíž pomocí má být z České republiky vyvedeno několik set milionů až tři miliardy korun do dvou offshorových společností s neznámými vlastníky," tvrdí Urban.

Ve svém dalším textu bloger dodává, že se chtěl 30. března zúčastnit tiskové konference ministerstva zdravotnictví ke kauze Diag Human, ale úředníci ministerstva mu vstup na konferenci neumožnili. „Před bezpečnostním rámem ve vstupní hale mne zastavil mluvčí ministerstva pan Václav Šebor. Oslovil mne jménem, a oznámil mně, že se tiskové konference nemohu zúčastnit," napsal Urban.

Foto: Aktuálně.cz
2.dubna: Šachy pana Šnajdra
1. dubna.: Milá vládo, milé státní zastupitelství, milá policie
8. března: Diag Human - šachy s gorilou
16. února: Pomáhají státní úředníci megapodvodu?
6.února:
Chce česká vláda financovat Al Kajdu nebo podvodníky?
Další texty Jana Urbana najdete v jeho archivu ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy