Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 9. 2020 7:30

Navalného otrávili "státním" jedem novičok. Jednoznačná nejednoznačnost té akce děsí

Snad si u nás víc lidí uvědomí, jak totálně nepřijatelný je ruský režim. Nejlepší odpovědí by bylo upevnění klížící se české demokracie, oslabení stran a hnutí, které Rusko veřejně podporují.
Opozičník Alexej Navalnyj ještě před otravou novičokem, v laskavé péči ruské policie.
Opozičník Alexej Navalnyj ještě před otravou novičokem, v laskavé péči ruské policie. | Foto: Jevgenij Feldman

Strašná, ač nepřekvapivá zpráva: ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven jedem novičok. Potvrdila to berlínská nemocnice Charité, kde Navalnyj leží v kómatu. Německá vláda sdělila toto: "Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vši pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok." Útok co nejostřeji odsuzuje. "Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události." Žádá, aby Rusko vysvětlilo své případné zapojení do atentátu. Spolková vláda se také obrátí na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a další kroky projedná s partnery v Evropské unii a NATO. Bude hledat "odpovídající společnou reakci".

To všecko jistě musí zaznít, nikdo ale neočekává, že by Putinovi policisté skutečně vyšetřili, kdo Navalného otrávil, natožpak kdo to objednal. Za zmínku stojí, co řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov: když byl Navalnyj v Rusku, žádné jedy v organismu neměl. A poslanec Andrej Lugovoj, bývalý pracovník KGB, muž, který otrávil Alexandra Litviněnka a dostal od Putina medaili "za služby vlasti", řekl, že Navalného otrávili Němci. - Strašné a zároveň jasné. 

Šéf ruské rozvědky Sergej Naryškin se zase nechal slyšet: nelze vyloučit, že situace s Navalným byla provokací západních tajných služeb. Mluvčí Peskov později dodal, že by otrava Navalného nikomu nepomohla. Skutečně? Pojďme si to rozebrat.

Nejprve k logice celé operace. Alexej Navalnyj byl otráven poté, co podpořil několikatýdenní protivládní demonstrace v ruském Chabarovsku, šest tisíc kilometrů daleko od Moskvy. A přece ne dost daleko, aby to Putinovi nevadilo.

Otráven byl novičokem, tedy čímsi, co lze nazvat ruským "státním" jedem. (A jistě, kromě státu ho asi umí vyrobit ještě pár lidí.) Novičok ruští tajní agenti použili v britském Salisbury proti exagentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři. To bylo venku a zaměřeno proti "přeběhlíkovi", proti muži, o kterém Putin v říjnu 2018 řekl: "Byl to jen zrádce. Zrádce své vlasti. To je takový koncept: zrádce vlasti. A on byl jedním z nich. Je to jenom šmejd, to je celé." - Teď novičok použili doma, v Rusku, proti odpůrci Vladimira Putina, jeho režimu a jeho oligarchům.

Taktika akce je složitá. Lidé se budou (zdánlivě logicky) ptát: Proč by ho Putin nechal zabít novičokem? To je, jako by se rovnou přiznal. A proč by ho dovolil převézt do Německa? Musel přece vědět, že v jeho těle najdou jed (lékaři mohli novičok přece najít už v Omsku).

Nepřiznat vinu Putin považuje za sílu, ne za slabost

Zároveň však platí to druhé - novičok je jako razítko na bumážce, jež říká: Státní akce, kterou provedli buď civilní, nebo vojenští agenti. (Ano, možná to byli lidé, kteří momentálně nejsou přímo členy FSB či GRU, čekejme však, že budou vbrzku Putinem vyznamenáni.)

Putinovi podřízení dávají světu najevo, že si dělají a budou dělat, co chtějí, a ještě se budou Západu smát do ksichtu. Přesně to přece znamená vyjádření Peskova, že Navalnyj v Rusku v těle žádné jedy neměl, Lugového, že ho otrávili Němci (logiku nehledejte, proč by to Němci dělali, snaží se roky o dobré vztahy s Ruskem) a Naryškina, že může jít o akci západních tajných služeb. Těchto fabulací bude přibývat.

Moskvě jde o cosi, co bychom mohli nazvat "jednoznačná nejednoznačnost". Čili: celé je to sice naprosto jasné, běžní Rusové si mohou velmi dobře spočítat, kdo nechal Navalného otrávit, navíc viděli to bolestné video z letadla, kde otrávený muž úpí, dokonalé zastrašení. A zároveň to nikdy nebude oficiálně jasné, nebo alespoň dokud se Putin udrží u moci, což vypadá na ještě hodně dlouho.

Proč Navalného Rusové dovolili transportovat do Berlína, je najednou úděsně srozumitelné. Doma jedy údajně nenašli. Kdyby ho nenechali převézt do Charité, přiznali by vinu, zároveň by se však svět nedozvěděl o té strašné, vražedné látce, kterou byl otráven. Takhle se novičok dostal na scénu, přesně jak chtěli. Použili stejný scénář jako s exagentem Skripalem. Varování plus lhostejnost a výsměch Západu. - Je to však jiný scénář než se sestřeleným letem MH17, kdy je dnes sice jasné, že to udělal ruský Buk s ruskou vojenskou posádkou, ale zřejmě šlo o omyl. Přesto Rusové ani zde nikdy nepřiznají vinu. Protože nepřiznat vinu považují za sílu, nikoli za slabost.

Co na to my? Upevnit klížící se demokracii by stačilo

Moskva nikdy nepřiznala, že si objednala vraždu Litviněnka (zemřel roku 2006 na otravu poloniem). Ale takřka jistý vrah (jeden ze dvou) Lugovoj dostal metál. Kremlu nevadí, že jedním ze závěrů britského soudního vyšetřování v roce 2016 bylo: ruský prezident pravděpodobně odsouhlasil operaci FSB, jejímž cílem bylo Litviněnka zabít. Naopak.

Co udělá Evropská unie a NATO, Spojené státy a další země? Rozšíří sankční seznam o jména několika Rusů? Nic se nestalo po Gruzii, po Litviněnkovi, strašně málo po Ukrajině, nic po sestřelení MH17, málo po pokusu o vraždu Skripala (vyhošťování agentů), EU i USA se horko těžko brání ruskému vměšování do voleb, kyberútokům a hybridní válce. Odtud plyne: to všecko bude pokračovat. Putin se nedá zastavit nějakými prohlášeními, směje se jim.

Minimálně by měly hodně přitvrdit ekonomické sankce Západu proti Rusku, ale ani to se nejspíš nestane. Rusové perfektně rozkládají západní státy včetně nás, podporují neonacisty, "exitáře" (brexit, czexit), rozbíjejí demokracii, pěstují si svoje lidi (u nás mají na své straně dokonce prezidenta a vysoko postavené poslance ve sněmovně).

Počkejme, jak zareaguje Evropská unie, případ otravy Navalného je totiž jiný než likvidace přeběhlých agentů (jakkoli je tato naprosto nelidská, nepřijatelná a odporná). Navalnyj je lídr opozice, představuje podstatu demokracie, otrava takového člověka je atentátem na demokracii. Putin tím světu i své domácí scéně ukazuje (nebo otravy využívá, aby ukázal): Takhle zatočím s demokraty já, doživotní vůdce Ruska.

Česká odpověď na otravu Navalného? Bude opatrná, ponese se v duchu kroků EU (aspoň to). Snad si u nás víc lidí uvědomí, jak totálně nepřijatelný je ruský režim. Nejlepší odpovědí by bylo upevnění klížící se české demokracie, oslabení stran a hnutí, které Rusko veřejně podporují. Podpora ruské opozice. Azyl pro Putinem pronásledované Rusy. (O prezidentovi Zemanovi, vyznavači Putina, nemá smysl ani mluvit.)

Záběry ze zadržení Alexeje Navalného. Ruští policisté ho zadrželi na demonstraci k bojkotu voleb | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy