Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 5. 2016 16:35

Nazývat věci pravými jmény - a která to jsou? Zaplaťpánbůh za politickou korektnost

Žádná přepjatá politická korektnost u nás ve skutečnosti nikdy nepanovala. Takže ani nemohla nikoho, kromě hulvátů a sociálních analfabetů, nějak limitovat.
Politická nekorektnost frčí. Můžeme říct, že je blbá, a myslet si, jak jsme in. (Ilustrační foto.)
Politická nekorektnost frčí. Můžeme říct, že je blbá, a myslet si, jak jsme in. (Ilustrační foto.) | Foto: Thinkstock

Podle toho, co tvrdí někteří známí intelektuálové, u nás například Cyril Höschl nebo Petr Robejšek, to vypadá, že prominentní místo mezi aktuálními zly zaujímá politická korektnost. "Je třeba odbourat zhůvěřilost zvanou politická korektnost a začít pro jevy, lidi a věci používat pravá jména," píše profesor Höschl v časopise Echo24.

Proč ne. O jazyk, o pojmosloví, o klíč k myšlení se ve veřejné řeči vede nepřetržitý boj, který dokážou svými metodami vyhrávat jen totalitní diktatury. Mimo ně jsme - naštěstí - odsouzeni k permanentnímu posuzování, jaká tedy jsou ta "pravá jména", po kterých Cyril Höschl a další volají. Konsensus nikdy nebude pevný a neměnný. Vždycky se bude něco zdát moc nebo málo korektní, eufemistické, respektive moc nebo málo ryzí, pravdivé.

Ovšem kruciální požadavek rozbití okovů politické korektnosti je v dnešní české realitě, politicky nekorektně řečeno, mimo mísu.

Jako bychom usrkávali polévku, do které někdo nakapal petrolej - a stěžovali si na to, že je moc studená.

Hlavním problémem společenské diskuse přece není politická korektnost, ale obyčejná nekorektnost, nebo rovnou zášť. Abychom se nemotali v kruhu: dialog hluchých, předpojatost a nenávist nejsou následkem toho, že se údajně nesměla nebo nesmí "říkat pravda", protože je to společensky nevhodné. Žádná přepjatá "politická korektnost" u nás ve skutečnosti nikdy nepanovala, takže ani nemohla prakticky nikoho, kromě hulvátů a sociálních analfabetů, nějak limitovat. Dopracovali jsme se maximálně k tomu, že se nesluší říkat cikán, nýbrž Rom (ano, zobrazení rodiny Fazekašů ve filmu Kulový blesk je z dnešního pohledu politicky nekorektní). Že místo homosexuál je ohleduplnější gay a že invalida, nebo dokonce mrzák nejsou úplně košer slova. Ale v drtivé většině případů se věci nazývají tzv. pravými jmény hlava nehlava. I veřejně. ("Politicky nekorektní" humor může být samozřejmě i velmi vtipný, ale o tom teď řeč není.) 

Už pohled do útrob internetu potvrzuje, že padělání pojmů ve jménu "řekněme to natvrdo" je hrubší než okolky podložené tou špetkou politické korektnosti, kterou tu pěstujeme. Politická nekorektnost prezentovaná jako visačka kvality je za této situace riskantní. Höschl nebo Robejšek jsou vzdělaní lidé s mezinárodním rozhledem - ale někteří jiní, bohužel, pobídku k politické nekorektnosti chápou jako amnestii nestydatosti. Jsem křupanem, tedy jsem, a je možné si na tom zakládat před spoustou lidí. Takže vzhůru za zadostiučiněním.

Kultura dialogu u nás nemrzne kvůli diktátu korektního newspeaku, který by si vydupal zmatení pojmů. Může za to neschopnost jedinců kriticky a hlavně sebevědomě uvažovat. Možná většina z nás se to nikdy dobře nenaučila, řada z nás k tomu za komunistů de facto neměla příležitost. A tenhle stav se teď propojuje s hypertrofovanými možnostmi soudit kdykoli cokoli a kohokoli, na Facebooku i jinde.

Mnoho lidí vlastně pořádně neví, co to politická korektnost je, zaměňují ji se zdrženlivostí a konvencemi. O to srozumitelnější jsou jim signály, že na ni mohou zapomenout. Obrazně řečeno - proč se vlastně žinýrovat a chodit do společnosti v politicky korektním saku, a ne si svobodně natáhnout svou autentickou mikinu? Proč držet příbor slušně, a ne jako prase kost, proč jednoduše nedlabat lžící?

Když poslanec Ondráček (KSČM) veřejně nazve jistý typ spoluobčanů "bukvicemi", nejde jen o vymoženost politické nekorektnosti, ale i ukázku, jak dnešní atmosféra "pojďme nazývat věci pravými jmény" konvenuje post-bolševickému, zupáckému myšlení. Tomu zdrženlivost, ale i politická korektnost překáží nejvíc.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy