Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 2. 2014 12:17

Nečas obviněn. Nechutný a nesrozumitelný právní guláš

Je nesnesitelné, odpudivé, jak u nás právo neplatí pro občany "lepší" kategorie.
Foto: ČTK

V úterý policie obvinila bývalého českého premiéra za ODS Petra Nečase z podplácení. Korumpovat měl své vlastní, modré poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Ti se vzdali poslaneckého mandátu, aby Nečasův kabinet mohl dál vládnout. Podle olomouckých žalobců, které vede vrchní státní zástupce Ivo Ištvan (pro pravici zloduch), jde o toto: od října 2012 do ledna 2013 se měl Nečas, jehož ovšem zatím přímo nejmenují, „účastnit na nabídnutí i poskytnutí neoprávněné osobní výhody".

Případ zvaný kauza Nagyová se táhne osm měsíců. Kromě poslanců se týká také premiéra, jeho milenky (dnes manželky) a kmotrů. Pokud jde o uplácení, obviněn byl Nečas, bývalá ředitelka vládního kabinetu Jana Nagyová, dnes Nečasová, a bývalý náměstek Fuksy Roman Boček. Nagyová a Boček podle státních zástupců společně navedli premiéra Nečase, aby rebelujícím poslancům slíbil úplatek.

Dále dodejme, že policie za osm měsíců nepředala obvinění žádnému kmotrovi. Kmotři zůstávají vysmátí. Ivo Rittig dokonce „vyhrožuje" České republice, že se odtud odstěhuje. Neuvěřitelná kočičina.

Policajti jsou před veřejností za hlupáky. Postaral se o to Nejvyšší soud. Loni rozhodl, že tři exposlance nelze stíhat, protože se na ně vztahuje imunita. Šíleně široce pojatá imunita. (Podobně se u nás vztahovala imunita na Víta Bártu, který strkal kolegům poslancům statisíce, aby ho poslouchali. Uplácení to podle soudu nebylo.)

Olomoučtí státní zástupci ale v případu tvrdohlavě pokračují. Když jim vzali poslance, stíhají aspoň uplácející. Jejich vyjádření zní takto: „V této trestní věci jde o zodpovězení zásadní otázky celospolečenského významu, zda v procesu projednávání a schvalování zákonů, které ovlivňují život všech občanů, se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím a mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování mohlo být ovlivňováno slibem nebo poskytnutím osobních výhod."

Poslanec plus úřední osoba

Toto každý občan chápe. Poslanci se nechali uplatit, takže nevykonávali mandát v zájmu všeho lidu (ani svých voličů, dodejme). Vztahovala se však na ně imunita, kterou Nejvyšší soud vykládá naprosto absurdně. Proti jeho verdiktu nebylo odvolání, policie tedy musela nechat všecky tři exposlance se zaťatými zuby běžet. A to na věky věků.

Nečas byl ovšem taky poslanec. Proč se na něj nevztahuje rovněž imunita? Sám uplácení poslanců vydává za „politické jednání". Ištvanovi státní zástupci mají jasný právní důvod: Nečas nebyl jen poslanec, ale měl „postavení úřední osoby". Proto se na něj imunita nevztahuje. Zároveň platí, že se při onom politickém obchodu nejednalo o jeho mandát; on se mandátu nevzdával. Proto to zřejmě může odskákat.

Nečasův obhájce Josef Lžičař bude žádat, aby se k obvinění jeho klienta vyjádřil Nejvyšší soud. „Činnost, kterou provádějí běžně poslanci, to znamená ta politika, nemůže být kriminalizovaná," sdělil České televizi. - Nejvyšší soud sice loni v červenci rozhodl, že tři exposlance chrání poslanecká imunita a indemnita, ale taky řekl, že Nečase stíhat lze - chránila ho pouze „procesní imunita", která se vztahuje jen na projevy ve sněmovně.

Sledujeme nechutný a nesrozumitelný právní guláš, který se zdravým rozumem nedá chápat. Policajti mají odposlechy, z nichž plyne, že se poslanci nechali uplatit posty ve státních firmách. Proto položili mandát. Detektivové a žalobci chtěli stíhat jak uplacené (můžeme jim říkat také vyděrači), tak také chtějí stíhat uplácející. To se zdá logické. Ostatně řečičky o potírání korupce jsme slýchali i z Nečasových slušňáckých úst. Samozřejmě by velice záleželo na důkazech, kterými policie disponuje.

U uplácených na dokazování nakonec vůbec nedošlo. Zasáhl - naprosto skandálně - Nejvyšší soud. Pokud by však policie a žaloba Petra Nečase nestíhala, porušila by zákon; nechala by údajný vážný trestný čin plavat.

Je smutné, jak rozhodl Nejvyšší soud. Je smutné, že poslanci kšeftovali se svými mandáty. Je smutné, že se té odpornosti zjevně účastnil premiér, jeho milenka a další kumpáni. Je smutné, že je to u nás úplně normální. Ale nejhorší na tom všem je, jak v Česku pro jedny právo platí, zatímco jiných se za úplně stejný skutek vůbec netýká.

Nejsme právní stát.

 

Právě se děje

Další zprávy