Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 8. 2017 8:00

Nechal Babiš coby ministr zlikvidovat firmu, jež vadila Agrofertu? To by byl megamalér

Pokud by byl hlas na nahrávce skutečně Babišův a nebyl uměle sestříhán, pak by slogan "řídit stát jako firmu" nabyl dalšího pekelného rozměru.
Likvidace opavské firmy FAU: Nebyl to také jeden ze snů Andreje Babiše? A neuskutečnil se čirou náhodou?
Likvidace opavské firmy FAU: Nebyl to také jeden ze snů Andreje Babiše? A neuskutečnil se čirou náhodou? | Foto: ČTK

Předseda hnutí ANO a bývalý majitel Agrofertu Andrej Babiš (dnes má holding "zaparkován" ve svěřenském fondu, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů) je krátce před volbami vystaven dalšímu vážnému podezření. Týká se zlikvidované opavské firmy FAU a už nejde "jen" o dotace jako u Čapího hnízda.

Podle zatím dostupných informací se nemůžeme vyhnout dojmu, že Babiš mohl v době, kdy vedl ministerstvo financí, zneužít státní správu k odstranění firmy, která odmítla s Agrofertem spolupracovat, vyhovět mu.

Hospodářské noviny i Aktuálně.cz případ popsaly minulý týden. FAU zničil neoprávněný zásah finanční správy. Společnost vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské chemičky z holdingu Agrofert, ten chtěl areál od firmy koupit, ale marně. Dva měsíce po nástupu Babiše na ministerstvo financí celní správa firmě FAU zpětně doměřila spotřební daň za oleje prodané z Rakouska. Firma však neuváděla oleje do volného oběhu, takže se na ně daň nevztahovala.

Nedávno tak rozhodl Krajský soud v Ostravě a dal žalující firmě FAU za pravdu. Potvrdil, že obchodník neuváděl zboží do oběhu, tudíž spotřební daň nemusel platit. Transakce navíc proběhly pod dohledem celníků, ne za jejich zády. Výklad, kterým se daňové orgány snažily obhájit vymáhání spotřební daně, označil ostravský soud dokonce za absurdní.

Zároveň napadl finanční správu za nezákonné zajišťovací příkazy. Úředníci jimi po FAU vymáhali daň z přidané hodnoty za jeden obchod dvakrát. Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami, podruhé (ve stejný den) vydali finanční úředníci příkazy na dalších 218 milionů. Nabyli dojmu, že FAU, již podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala exekuce, firma skončila v konkurzu.

Další nahrávka "soukromé StB"

Agrofert tvrdil, že s akcí "finančáků" nemá nic společného. Ještě minulý pátek sdělil jeho mluvčí Karel Hanzelka: "Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali." Neexistoval žádný přímý náznak (jen domněnky), že by likvidace firmy s dvacetiletou tradicí, která státu za dobu svého působení odvedla více než 17 miliard korun na daních, skončila díky nástupu Andreje Babiše na finance.

Jenomže v neděli se situace změnila. Na Twitteru se objevila nahrávka, na které údajně (není to potvrzeno) mluví bývalý ministr financí Babiš a říká drsné věci. Pokud je nahrávka autentická, vyplývá z ní, že na firmu FAU vyvíjel s podřízenými tlak.

Nahrávku zveřejnil twitterový účet Skupina Šuman, o němž už jsme vícekrát psali. Jde o jakousi "soukromou StB", partu lidí, kteří anonymně házejí špínu na Babiše, nevystupují z anonymity a neuvádějí, odkud svoje nahrávky mají, jaký je jejich původ. Jak známo, kvůli jedné z nahrávek Skupiny Šuman dokonce vznikla poslanecká vyšetřovací komise, která intenzivně pátrá po původcích úniků z policejních spisů.

Bylo by pěkné se "šumanovskými" nahrávkami vůbec nezabývat. A je mimochodem s podivem, že bezpečnostní složky nejsou schopny zjistit, kdo nahrával místopředsedu vlády, kdo za skupinou stojí. Zatím máme zprávy pouze od investigativních žurnalistů a ty nejsou pěkné. Za skupinou má stát bývalý policista spojený s šéfem ČEZ Danielem Benešem, lobbistou Ivo Rittigem a ženou, jež dříve řídila kabinet premiéra Nečase, Janou Nagyovou, nyní Nečasovou.

Jenomže do zpráv o likvidaci opavské firmy FAU poslední zveřejněná nahrávka bohužel velmi nepříjemně zapadá. "Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," sděluje hlas, který zní jako hlas Andreje Babiše. Nevíme, kde a kdy byl záznam pořízen, ani jestli byl nějak manipulován.

Kéž by to byl podvrh, ne realita!

Hlas na nahrávce pokračuje dál: "Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zm**ům." Mluví tam také o pravomocně odsouzeném podnikateli Tomáši Pitrovi, jehož média uváděla do souvislosti s obchody FAU: "Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 milionů korun."

Pokud by na nahrávce skutečně mluvil Babiš, pokud by to nebyla montáž, podvod, pak by bylo velmi pravděpodobné, že finanční správa jednala na přání bývalého ministra financí a bývalého přímého vlastníka Agrofertu Babiše. To by byl jeden z největších malérů za mnoho posledních let. Znamenalo by to, že státní úřad na přání ministra nezákonně (to již potvrdil krajský soud) zlikvidoval nepohodlnou firmu.

Tohle je tak vážné podezření, že není možné, aby k němu státní zástupci a policie mlčeli. Stát, který má podnikání podporovat, je nemůže svévolně likvidovat. Pokud by byl hlas skutečně Babišův a nebyl uměle sestříhán (to lze celkem dobře ověřit, bezpečnostní složky toto musí umět), pak by jeho slogan "řídit stát jako firmu" nabyl dalšího pekelného rozměru. Je v našem nejhlubším zájmu vědět, jestli je toto podezření pravdivé, nebo ne.

Server iRozhlas.cz Babiše požádal, aby ověřil pravost nahrávky. Jeho reakce byla následující: "Nezlobte se, ale já už opravdu nebudu neustále komentovat nelegálně pořízené zvukové nahrávky, které mne mají za pomoci manipulace pouze poškodit," napsal do esemesky a na další otázky podle iRozhlas.cz nereagoval. Škoda, člověk by čekal, že ihned jejich pravost popře.

Přejme si, aby nahrávky byly podvržené, protože představa ministra financí a místopředsedy vlády, který ve prospěch svého holdingu nechá zlikvidovat po léta úspěšnou, miliardy na daních odvádějící firmu, je odporná a naprosto nepřijatelná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy