David Klimeš David Klimeš | Komentáře
Aktualizováno 21. 7. 2021 16:15

Řekněte neočkovaným pravdu. Přiznejte, co je čeká

Vláda chce před volbami prohlásit koronavirus za poražený. Pokud ale očkování seniorů a ohrožených lidí rapidně nezrychlí, bude to jen žvást. Na řadu pak přijde povinná vakcinace, o kterou nikdo nestojí.
Tak řekneme jim to, nebo jim to radši neřekneme?
Tak řekneme jim to, nebo jim to radši neřekneme? | Foto: Jakub Plíhal

Vše nasvědčuje tomu, že se v horkém předvolebním létě chystáme znovu vstoupit do loňské řeky - a podcenit koronavirus úplně stejně jako minulý rok. Tehdy Andrej Babiš potřeboval vyhrát krajské volby, které se konaly 2. a 3. října. Takže ač minimálně od konce srpna bylo jasné, že se situace dramaticky horší, premiér odmítal jakékoliv zpřísňování a ve sněmovně chtěl řešit jen zahrádkářský zákon. Když hazardně uklidnění lidé naházeli do uren své hlasy, nastoupila uzávěra a spolu s ní bohužel i urny úplně jiné.

Nyní to vypadá, jako bychom se vůbec nepoučili. Rozdílovým faktorem mělo být očkování, jenže to zdaleka nepostupuje tak rychle, jak bychom potřebovali. Přesto vláda směřuje k tomu, aby v září prohlásila pandemii za zvládnutou a těšila se 8. a 9. října na hlasy vděčných voličů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už láká k očkování jen mladé, pro něž připravil loterii, díky které mohou vyhrát tenisky či iPhony. A od září chce ukončit plošné testování zdarma, protože "kdo se mohl naočkovat, ten se naočkoval".

Není to pravda. Vakcínu stále nemá ani dostatečný počet těch nejzranitelnějších - seniorů a chroniků. Těžko se tak vyhnout dojmu, že tady politici zase chtějí nechat až do voleb svítit slunce nad spokojenou zemí. A pak, až dostanou hlasy, prudce zatáhnout oblohu. Zatímco minulý rok to kvůli absenci vakcíny znamenalo uzávěru, nyní bude podle všeho na řadě buď povinné očkování, nebo opravdu výrazné omezení neočkovaných v pracovním i osobním životě.

Ti, kteří vakcínu odmítají, si zaslouží vědět, co na ně stát chystá, aby měli dost času se podle toho zařídit. Premiér jim ale zjevně hodlá naordinovat blaženou nevědomost, aby nepřišel ani o jeden jediný hlas.

Senioři v zapomnění 

V Česku přitom opravdu není proočkovaný každý, kdo už být mohl. Pětina osmdesátníků, tedy těch nejohroženějších, zatím nemá ani jednu dávku. Sedmdesátníků je očkováno jen 85 procent. A šedesátníků 72 procent. Ta čísla nestačí.

Dánsko proočkovalo rovných sto procent osmdesátníků a sedmdesátníků, k tomu navrch i více než 90 procent šedesátníků a padesátníků. Od Belgie po Portugalsko jsou na tom podobně i další země, pro něž se stala ochrana nejzranitelnějších prioritou.

U nás se ale stát zjevně chystá postarat jen o ty, kdo byli schopni dorazit do velkokapacitních center. To ovšem není kategorie, do níž spadají statisíce často hůře pohyblivých, osaměle žijících či podezřívavých a nedůvěřivých seniorů - lidí, k nimž by se snad mohli dostat praktičtí lékaři, promluvit s nimi o jejich pochybnostech, případně jim zajistit očkování doma. Spolupráce státu s praktiky je ale v této věci zatím ostudně tristní a vystavuje nám velmi nelichotivou vizitku.

Pravda a iPhone

Místo toho kabinet nyní cílí na mladší ročníky. Slibuje iPhony, vymýšlí soutěže a otevírá očkovací centra v obchodních domech. K cukru přitom opatrně přibaluje i bič - zatím jsme se dozvěděli, že stát už od září nebude proplácet testy, nejrůznějších omezení se ale zjevně chystá mnohem víc.

Dokud bylo Čechů očkovaných jen málo, platila pro většinu národa celkem přirozeně podobná pravidla. Situace se ale rapidně mění. Alespoň jednu dávku už dostala víc než polovina obyvatel a z kdysi nedostatkových vakcín se stává odmítané zboží.

Stát by měl proto neočkovaným jasně říci, co přesně je od podzimu čeká. Pravděpodobně pro ně bude velmi drahé pracovat, protože testy budou zaměstnavatelé stále vyžadovat, nikdo už je ale nebude proplácet. Podobné to bude při návštěvě kulturních akcí či restaurací: Odmítači očkování ponesou náklady na bezpečný vstup do společenského prostoru na svých bedrech.

Specifickou kategorii pak představují děti, které vůbec netuší, za jakých podmínek budou smět do škol, jakou roli v tom bude hrát právě očkování a od jakého věku.

Rozmarné léto

Stejně jako před rokem tak stát promarňuje léto, během něhož se mohl lépe připravit na podzimní měsíce. Mobilních očkovacích týmů jezdí po republice minimum, praktici skoro vůbec nežhaví drát, aby se dovolali neočkovaným seniorům. A mladší si naivně myslí, že i v říjnu zůstanou všem bez rozdílu stejná práva.

Andrej Babiš možná díky zlehčování situace znovu vyhraje volby, už teď je ale jasné, co po nich bude muset následovat, pokud se situace zhorší. Zatímco v Dánsku, Belgii či Portugalsku případné opětovné šíření viru seniory příliš neohrozí, u nás stále zůstanou stovky tisíc lidí, kteří mohou snadno přetížit jednotky intenzivní péče.

Pokud něco takového nastane a zároveň stát bude mít ve skladech nepoptávanou vakcínu, je nasnadě, že se ocitneme jen krok od povinného očkování vybraných skupin. Což si nikdo nepřeje a mnohé unijní státy budou chytrou očkovací strategií schopné se takovému autoritářskému kroku vyhnout.

Ale my v Česku si to děláme vždy po svém.

Fronta na očkování v obchodním domě na Chodově (video z 12. července 2021)

Podívejte se, jak se vinula fronta na očkování v obchodním domě na Chodově | Video: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy