David Klimeš David Klimeš | Komentáře
9. 10. 2021 20:19

Největší otázkou voleb je teď prezident. Bude respektovat touhu většiny po změně?

Pokud by si Miloš Zeman stál za svým, budou nás navzdory výsledkům hlasování čekat ještě měsíce vlády poraženého Andreje Babiše.
Vyhráli jsme! Ale kdy nás pustí prezident k vládě?
Vyhráli jsme! Ale kdy nás pustí prezident k vládě? | Foto: Lukáš Bíba

Pětikoalice zvítězila. Formace Spolu porazila hnutí ANO a spojenectví Pirátů se STAN dokázalo přidat dost na to, aby ve sněmovně mohla vzniknout jasná většina. Vše by tedy mělo za normálních okolností běžet hladce - Petr Fiala si vysloužil právo na pokus o sestavení vlády a na klíče od Strakovy akademie.

Otázkou je, zda takový scénář opravdu nastane. Dokud ještě prezident Miloš Zeman komunikoval s veřejností, dával jasně najevo, že šanci jako první nedostane lídr nové sněmovní většiny, nýbrž předseda nejúspěšnější strany.

V této logice, která odporuje ústavě, by tedy příležitost znovu dostal dosluhující premiér. Ačkoli je zjevné, že momentálně nemá šanci získat důvěru nově zvolené sněmovny, je třeba brát v úvahu fakt, že prezident se tímto limitem v minulosti nenechal příliš omezovat. Pokud by se v tom rozhodl pokračovat, může tu Andrej Babiš klidně vládnout v demisi až hluboko do roku 2022. Navzdory tomu, že centrum moci se v Česku podle konstituce nenachází u lůžka v Lánech, ale v lavicích Poslanecké sněmovny.

Vraťte nám Paroubka

Když v roce 2010 předseda ČSSD Jiří Paroubek vyhrál volby, leč ani s komunistickými mandáty nedosáhl na poslaneckou většinu, bez zaváhání pochopil, co to znamená - pokus o sestavení vlády postoupil druhému v pořadí, arcirivalovi z ODS: "Prohráli jsme jako strana, ale co je nejdůležitější, prohrály zájmy obyčejných lidí. Nicméně tak to v demokracii bývá, že si lidé vybrali směr, kterým má republika jít. Osobně to respektuji. Pro mě osobně z toho vyplývá závěr odejít z funkce předsedy." Toho ovšem nyní Andrej Babiš už není schopen a chce se pokusit o sestavování vlády, ač početně nemá šanci. Ví moc dobře, proč to dělá.

V letech imperiálního panování Miloše Zemana jsme se totiž bohužel posunuli mimo ústavní šachovnici. Když nastoupil na Pražský hrad, uvedl se úvahou, že může o své vůli odvolat premiéra. Pak po pádu Nečasova kabinetu ignoroval sněmovní většinu a předsedou vlády jmenoval svého přítele Jiřího Rusnoka. Následně celé měsíce držel v sedle Babišův menšinový kabinet, dokud se šéfovi hnutí ANO nepodařilo získat většinu.

Co přesně se bude dít tentokrát, nevíme, protože aktuální zdravotní stav Miloše Zemana nám ani neumožňuje se to dozvědět. Zkušenost ale radí připravit se na nejhorší, respektive pro stávajícího premiéra to nejlepší.

Babiš proti křehké pětici

Andrej Babiš tak nemá důvod hned položit celou povolební partii. Pokud mu prezident dopřeje další měsíce vlády, může zkusit vyjednávat nemožné. Do karet mu hraje programová roztříštěnost koaliční pětice. Ta nyní sice po zásluze slaví, ale nemáme jistotu, jak dlouho jí euforie vydrží. Už teď jsou viditelně zklamaní Piráti. Ještě před pár měsíci si mysleli na premiérské křeslo, nyní lze jejich poslanecké mandáty spočítat na prstech jedné ruky, protože voliči masivně vykroužkovali nahoru starosty…

Historicky je navíc tato země zvyklá na polistopadové trojkoalice, nikoliv prvorepublikové pětice. Přičemž je třeba počítat s tím, že je-li v něčem Babiš dobrý, pak právě ve schopnosti rozbíjet vratké pozice.

Má-li demokratická opozice dotáhnout své velké vítězství do konce, bude muset postupovat ve velkorysé shodě a usilovat o co nejrychlejší ustavení nové sněmovny, jejíž vedení by Hradu důrazně připomínalo, jak voliči rozdali karty.

Pětikoalice před sebou má přetěžké úkoly. Až povolební nadšení vyprchá, bude muset přeskákat všechny klacky i léčky, které jí Andrej Babiš a Miloš Zeman nyní nastraží pod nohy. Za své aktuální vítězství vděčí voličskému protestu proti minulým rokům a také shodě okolností, jejichž vlivem propadlo skoro 700 tisíc hlasů pro Přísahu, ČSSD a KSČM. Teď bude muset Česko přesvědčit, že mu dokáže krom konce něčeho starého nabídnout i počátek nové, úspěšné éry.

V tomto okamžiku po právní stránce prezident nezbytný není, říká ústavní právník Marek Antoš | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy