Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
16. 11. 2009 8:10

Nemít mobil. Omezit facebook. K čemu vás v práci nutí?

Co může všechno zaměstnavatel zakázat a co si nemusí zaměstnanec nechat líbit?
Foto: Aktuálně.cz

Zaměstnancům mladoboleslavské Škodovky se dosud příliš nevyplatilo kupovat si mobilní telefon s fotoaparátem. Vedení Volkswagenu totiž kvůli obavám ze špionáže zakázalo před pěti lety nosit do práce jakékoliv fotoaparáty včetně těch v mobilu a o zrušení tohoto zákazu začalo uvažovat teprve nyní (za jeho opakované porušení přitom stále ještě hrozí až výpověď).

Čtete více: Zlaté časy špionů. Škoda povolí mobily s foťákem

Vedení zpravodajství České televize zase důrazně doporučilo svým podřízeným, aby se zdrželi politických komentářů na facebooku, tedy webové sociální síti, kam si lidé chodí povídat. Ten je totiž podle ředitele zpravodajství Milana Fridricha do značné míry veřejným prostorem, a pokud v něm redaktor vystupuje pod svým jménem, musí se chovat v souladu s kodexem a redakčními pravidly ČT (Fridrich tak reagoval na stížnost, že jeden z redaktorů nazval na facebooku čínskou velvyslankyni v Praze „arogantní bábou").

 

Z hlediska zaměstnavatele jde o kroky možná pochopitelné, zaměstnanec je ale může považovat za zasahování do svých soukromých věcí. Kam až tedy podle vás smí ten první zajít? Co si naopak ten druhý musí nechat líbit?

A jaké máte vy zkušenosti s nejrůznějšími pracovními řády a kodexy? Podělte se o své názory a postřehy s ostatními. Níže se zapojte do diskuse moderované editory Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy