Red. Kom | Komentáře
12. 10. 2006 9:47

Nemluvte jako psychiatr, pane Paroubku

Dva psychiatři sepsali otevřený dopis politikům, v němž kritizují způsob, jakým expremiér Jiří Paroubek mluví o aktérech kauzy Doležel. Přinášíme jeho text.

Vážení čeští politici,

jsme zděšeni  a pobouřeni. Jsme zděšeni tím, jakým způsobem se chováte k početné skupině našich občanů, kteří trpí duševními poruchami a nemocemi. Jsme pobouřeni tím, jak neuváženým a hanebným používáním jazyka ubližujete těm, kteří potřebují pomoc a podporu.

Týden duševního zdraví

V těchto dnech probíhají po celé republice "Týdny pro duševní zdraví" a v úterý 10. října proběhl celosvětový "Den duševního zdraví".  Tyto akce mají za úkol upozornit na nutnost prevence psychických poruch a jedním z hlavních cílů je jejich "destigmatizace".

I Světová zdravotnická organizace vyhlásila na nejbližší roky stejný cíl - redukovat stigma duševní nemoci a zbourat bariéry mezi duševně nemocnými a takzvanou zdravou populací.

Hemžení amatérských psychiatrů

Zdá se, že naši politici mají cíl opačný - stigma duševní nemoci prohlubují. Své politické protivníky označují za duševně nemocné a posílají je k psychiatrovi. Různé negativní jevy nálepkují psychiatrickými diagnózami a jejich projevy se hemží psychiatrickou terminologií.

Dalo by se nad tím pousmát a hodnotit to jen jako hloupou nabubřelost, kdyby to ve společnosti nenechávalo negativní stopu. Stopu, která zahanbuje ty, kteří skutečnými psychickými poruchami trpí a kteří se v důsledku těchto označení stydí ke svým psychickým potížím přiznat. Stopu, která bariéru mezi zdravými a nemocnými zvětšuje a nemocné vytlačuje na okraj společnosti.

Psychotici nebývají blízko premiérů

Mistrem v této aktivitě jste Vy, pane předsedo Paroubku.

Slyšeli jsme Vás mnohokrát označovat Vaše protivníky za nenormální a posílat je k psychiatrům. Vrcholnou nehoráznost, která nás přiměla napsat tento dopis, jsme slyšeli z Vašich úst ve středu. Gaunera ze své strany jste označil za psychotika.

Vězte pane předsedo, že psychotici nebývají ani podvodníci, ani defraudanti, ani ředitelé kabinetu premiérů. Nevíme, odkud se bere Vaše pohrdání duševně nemocnými. Oba jsme za dobu naší odborné praxe potkali stovky či spíše tisíce duševně nemocných a nemyslíme si, že by kdokoliv z nich měl menší lidskou hodnotu než Vy nebo my.

Nechte toho, páni politici

Vyzýváme Vás, čeští politici, ke změně slovníku a ke změně postoje k duševně nemocným. Chyby, které jste udělali, můžete napravit. Učiňte téma psychiatrické péče a duševního zdraví v souladu se Světovou zdravotnickou organizací jedním z hlavních témat české zdravotní politiky.

PhDr. Blanka Rektorová, klinický psycholog
MUDr. Juraj Rektor, psychiatr

 

Právě se děje

před 31 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy