Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
30. 12. 2008 6:39

Neplatíme za elektřinu moc, "neždíme" nás ČEZ?

Paroubek, Pačes, Beránek a Veselá Samková o tom, jak je to u nás elektřinou
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Proč u nás neustále roste cena elektřiny?

Jsou zisky energetických společností přiměřené?

Jak je možné, že klesá cena ropy (která do jisté míry určuje světové ceny všech energií), ale ČEZ očekává, že příští rok bude elektřinu prodávat dráž než letos?

Čtěte více: Jsou ceny elektřiny férové? Posoudí to komise

Na tyto otázky hledají ve svých textech odpovědi i blogeři na Aktuálně.cz.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek míní, že by stát, který má v elektrárenském gigantu ČEZ většinový podíl, by měl dohlédnout na to, aby cena elektřiny bylya přiměřená.

"Řeklo by se, že ČEZ nedělá nic jiného než kterákoliv obchodní společnost - vznikla pro to, aby vydělávala. To je však jen část pravdy. Stačí se rozhlédnout po Evropě a vidíme, že velké národní energetické firmy i přes všechny úvahy o liberalizaci energetického trhu zůstávají pod státní kontrolou. Mají pro své vlády větší hodnotu než zdroj zisku. Jsou nezbytnou součástí celkových podmínek, které rozhodují o přežití národní ekonomiky," píše Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Proč česká cena elektřiny roste, když světové ceny ropy klesají?

Ekologický aktivista působící v amsterodamské centrále Greenpeace Jan Beránek upozorňuje, že ČEZ vyrobil a prodal v letošních třech kvartálech o pět procent méně elektřiny než v předchozím roce, ale čistý zisk zvýšil ve stejném období téměř o polovinu.

"Problém je dlouhodobý, strukturální a jeho příčiny se táhnou nejméně od počátku devadesátých let. Kolikrát jsme se již nechali společností ČEZ a s ní spojenými politiky napálit! Přitom jejich tvrzením o potřebách české energetiky stále znovu a znovu věříme - v poslední době například tomu, že je nutné stavět další jaderné bloky," začíná svojí úvahu Beránek.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Beránek:
Sedm podvodů aneb proč nás ČEZ tolik ždíme

Předseda Nezávislé energetické komise (NEK) Václav Pačes shrnuje ve svém blogu zprávu, kterou spolu s kolegy předložil politikům i veřejnosti k diskusi.

"... další riziko spočívá v apriorním omezení využití některých zdrojů. NEK pracovala se scénářem, kde se nepočítá s prolomením současných platných územních a ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Plynou z toho však konkrétní rizika v zásobování teplem. Mělo by dojít k hluboké restrukturalizaci výrobní základny a stávající poznatky vedou k závěru, že by se mělo využít hnědé uhlí ze současně otevřených lomů pro teplo na úkor výroby elektřiny, případně posílit kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla," píše Pačes.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Pačes:
Jak dál s českou energetikou?

Advokátka Klára Veselá Samková ve svém blogu přetiskla "lidovou tvořivost" s názvem "Skupina ČEZ: Už dnes se těšíme na Vaše peníze v roce 2009", která koluje na internetu.

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá Samková:
ČEZ k Novému roku s láskou
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy