Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 11. 2016 7:30

Nepovyšujte se nad Zemanovy voliče, protestujte takticky (nebo vůbec). Volební příručka pro Pražáky

Miloš Zeman není dobrým prezidentem. Ale nemá smysl spekulovat, jak tento názor dávat najevo, aby to pomohlo v příští prezidentské volbě.
Klíčový faktor voleb může být prostý: únava z nadbytku Miloše Zemana.
Klíčový faktor voleb může být prostý: únava z nadbytku Miloše Zemana. | Foto: ČTK

V souvislosti s horáčkovským shromážděním na Staroměstském náměstí nebo apelem umělců na občanský neklid se vyrojily úvahy, jak jsou podobné iniciativy ve smyslu svých cílů produktivní. Uvažuje se optikou výsledku, marketingu, respektive anti-zemanovského politického marketingu. A dospívá k závěru, že nikoli.

Ba naopak, Zemanovi prý "pražské" a "elitní" hlasy nespokojenců spíš nahrávají, protože utvrzují v přesvědčení jeho "venkovskou" a "obyčejnou", dosud údajně nevyslyšenou a přehlíženou skupinu stoupenců.

Je to černobílé, až hrubě zjednodušené. Takhle - oni a oni - věc nestojí.

Zní v tom defétismus. Jako by se ozýval výrok Václava Klause, kterému se, pokud bude Miloš Zeman znovu kandidovat, "zdá naprosto bezpředmětné, aby se někdo jiný pokoušel o prezidentskou volbu". Svíčky, plakáty volající po "Zexitu", výzvy pražských herců; který politik se k tomuhle přihlásí a bude na tom stavět, ten je prý proti Zemanovi odepsaný.

Voliči snad nemají svůj rozum - a cit, protože o ten v prezidentské volbě půjde obzvlášť? Proč je škatulkovat na městské liberály a na diváky Ordinace v růžové zahradě, nad které se ti první nesmějí domněle vyvyšovat? Že těžko může vyhrát, natož být slušným prezidentem nebo prezidentkou, někdo, kdo si nesáhne pro hlasy do obou škatulek, je očividné, banální konstatování. Takže škatulky zrušme. Zapomeňme na hledání antiZemana (a jeho voličů).

Miloš Zeman není dobrým prezidentem. Ale nemá smysl spekulovat, jak tento názor dávat najevo, aby to bylo vzhledem k příští prezidentské volbě taktické. Bylo by snadné zamotat se do vlastních sítí.

Nelíbí se vám Zeman? Tak - pokud chcete - pište, mluvte o tom, pískejte nebo třeba žádejte parlament, aby jednal o ústavní žalobě. Nekalkulujte, co to přinese za druhým, třetím rohem. Má to být autentický názor. Ne přiohnutý tak, aby se možná vyplatil. Svědomí je dobrá cesta.

Mlčet z obavy, aby se váš hlas neobrátil proti vám a vašim přáním, je absurdní. Ne ten, kdo sebevědomě mluví, ale ten, kdo z taktických ohledů mlčí, se nechává zaškatulkovat. Přistupuje na hru na rozdělení společnosti, jejíž pravidla se pokouší určit Zemanův Hrad. To je ta známá "kavárna", kterou častuje (ač vloni na Albertově prezident řečnil proti nálepkování oponentů) ty, kdo ho nechtějí.

"Odmítáme výzvy samozvaných elitářů, kteří nás chtějí poučovat o svobodě a demokracii," říká jinými slovy totéž Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura. Strategicky se tomu přizpůsobit s myšlenkou na jeho a Zemanovy potenciální voliče a "nepoučovat o svobodě", abyste je nepopudili, to by bylo vítězství normalizace à la Zeman.

Nové rozdělení země - na příznivce Miloše Zemana a ty, kdo raději mlčí, aby nepopudili další příznivce Miloše Zemana? Nechtělo by to mokrý ručník na hlavu? Není čas začít uvažovat trochu normálně?

Údajní zemanovci a nezemanovci, ať se je pokoušíme třídit podle vzdělání, sociálního statutu, místa bydliště, nebo třeba vkusu, by si měli podat ruce už před volbou - na znamení, že třídy jsou zrušeny. Může to znít naivně. Jenže v opačném případě Zeman vyhrál už předem, nad jakýmkoli antiZemanem i jeho voliči. Vyhraje jeho hlavní zbraň: paradigma my-oni, které zjitřuje společnost k nevydržení.

Zatím se to má tak: Zaprvé, není jisté, jen pravděpodobné, že Zeman bude znovu kandidovat. Pokud ano, zřejmě postoupí do druhého kola volby a bude zásadní, kdo stane proti němu. Když to bude respektovaný kandidát nebo kandidátka s přiměřenou věrohodností názorů i politického zázemí, schopností empatie a sebevědomým kultivovaným vystupováním, případně mladší a v lepším fyzickém stavu než Miloš Zeman, situace se vyjasní, až se obě osoby postaví vedle sebe - přímo, nebo v médiích a myslích voličů. Zeman přestane být nepřemožitelný.

Nejpozději tehdy jeho nesmyslná démonizace - "kdo ho může porazit?" čteme každou chvíli v lehce pochybovačném tónu otázky, jako by šlo o kobru a králíka - skončí.

Pokud do druhého kola postoupí Miloš Zeman a razantní antiZeman, který se přizpůsobí Zemanovým prostředkům boje, tak buď v tvrdé konfrontaci vyhraje Zeman, anebo se dnešní situace jen přepóluje: prezident antiZeman bude možná zdrženlivější než jeho předchůdce, ale prach po bitvě se jen tak neusadí a rehabilitace prezidentského úřadu bude o to těžší, v očích některých zemanovců i nemožná.

Nemám na to žádnou sociologickou studii, ale připadá mi, že společnost začíná být z Miloše Zemana, z nadbytku Miloše Zemana, unavená. A to kampaň teprve tiše bublá. Pocit, že pět let (nepočítaje dlouhý čas se Zemanem jako premiérem a předsedou ČSSD) stačilo, to může být klíčový faktor prezidentské volby. Nejen pro ty, kdo už teď vědí, že Zemanovi hlas nedají.

Účinek konfrontace se přeceňuje. Prezidentské volby nerozhodnou údery bijců, ale měkká síla.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 36 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy