Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 9. 2016 15:35

Nepůjčujte si tolik, varuje občany ministr. To si dovolil dost

Panuje přece dohoda, že život na dluh je normální. Robert Pelikán ji překvapivě porušil, za to ho pochválí málokdo.
Pelikán kazí hru.
Pelikán kazí hru. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ve čtvrtek na tiskové konferenci varoval obyvatelstvo před finančními půjčkami. Navrhuje zákon, který dá lidem větší příležitost k oddlužení, a při této příležitosti občany vybídl, aby si nepůjčovali příliš a nepadali do dluhových pastí. "Nebylo to tak špatné, dokud jsme se báli žít na dluh. Lidé se naučili nebát, to ale neznamená, že s těmi dluhy umí pracovat," prohlásil.

České domácnosti v červenci dlužily celkem 1,377 bilionu korun. To bylo o 8,8 miliardy víc než v červnu. Meziročně se dluhy zvýšily o 82 miliard.

Pelikánovo prohlášení je takřka unikátní. Neobvyklé: málokdy člen vlády odrazuje lidi od počínání, které působí tak samozřejmě. Půjčky jsou jako vzduch k dýchání. Bereme (si) je lehce, jsou extrémně dostupné, od hypoték po ty rychlé tisícové po telefonu. Někdo si půjčuje na auto, někdo z měsíce na měsíc kvůli účtům za mobil nebo jen proto, aby splatil dluhy, co nadělal dřív. Běžný provoz.

Vzepřít se mu a říct, že to samozřejmost není, že reklama "půjčte si snadno a rychle" ve skutečnosti praví "snadno a rychle se zadlužte", to zní z úst ministra jako svatokrádež. Pelikán apeluje: nepřehánějte to s půjčkami, ačkoli i on sám přece ví, že hospodářský růst teď stojí z velké části na spotřebě domácností a ta zase na tom, že si lidé půjčují. Pelikánův vzkaz míří hlavně k lidem, co si berou úvěry nad své možnosti anebo zbytečně - ale zní i sám o sobě: pozor na půjčky!

Pravicový ultraliberál může namítnout, že do toho ministrovi nic není. Že je to svoboda rozhodnutí, rizika a podnikání, vzít nebo nevzít si půjčku, s jakým chci úrokem, a pak ji splatit, nebo počkat na exekutora. A že politik nemá nikomu ani dohazovat, ani odrazovat klienty, protože tím ovlivňuje trh a to mu nepřísluší. V tomto případě "kazí kšefty" bankám, splátkovým firmám, vymahačům… a nepřímo vlastně i těm, od nichž si lidé na dluh něco kupují.

Takové argumenty jsou vůči realitě pustým teoretizováním. Tisíce lidí se kvůli dluhům ocitly ve vážných osobních a rodinných problémech. Notorické zadlužování může souviset s kriminalitou a sociální patologií. Je naopak správně, když politik promluví a od půjček-dluhů odrazuje. Pelikánovo prohlášení je cenné, jakkoli by byla naivní představa, že se jím něco zásadního změní. Lidí, co si ho teď přečtou, poškrábou se za uchem a řeknou si, no to je fakt, už bych si další půjčku brát neměl, asi moc nebude.

Proč vlastně politiky málokdy slyšíme říkat "lidi, nepůjčujte si tolik, není to normální"? Není za tím jen starost o prosperitu, kterou by prý utažení spotřeby na dluh podkopávalo (a proto nesmíme k ničemu takovému nabádat). Ale také nechuť lidem říkat, že by si měli dovolit méně, že se mohou mít o něco hůř (což je, až nastanou splátky, dost relativní). V krásném světě úvěrů, se kterými dosáhnete, skoro na cokoli chcete, by to vypadalo jako nepatřičně špatná zpráva. A v tom světě přebývají i politici, takže možná je něco takového, co navíc zavání morálním poselstvím, ani nenapadne vyslovit. Půjčka je dobrá věc, tečka.

Ministr Pelikán před zadlužováním varoval den poté, co vláda schválila rozpočet se schodkem - alias dluhem - 60 miliard korun. Sám stát je dlužníkem číslo jedna, opravdu notorickým. To samozřejmě důvěryhodnost jeho anti-dluhového poselství podstatně snižuje. Vox populi: Když jedete sami na sekeru, kázání o našich dluzích si nechte od cesty…

Robert Pelikán má pravdu, ale není těžké mu předhodit licoměrnost. Na jednu stranu je dobře, že se všudypřítomné normalitě dluhů postavil; současně tím ale připomněl, že by si stát měl zamést před vlastním prahem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy