David Klimeš David Klimeš | Komentáře
10. 1. 2023 6:30

Nerudová na Nově buď zazáří, nebo skončí

Prezidentská kandidátka dokázala od léta nabrat nejvíce přízně ze všech, přesto to podle posledních průzkumů stále vypadá jen na třetí, nepostupové místo. Nejzajímavější finále tedy slibuje právě její kampaň.
Příští štace - Nova...
Příští štace - Nova... | Foto: Václav Vašků

Andrej Babiš (ANO) se dočkal osvobozujícího verdiktu v kauze Čapí hnízdo a opanoval po něm mediální prostor. Zároveň poslední průzkumy řadí Petra Pavla před Danuši Nerudovou. Vyhlídky jediné ženské uchazečky o nejvyšší úřad tak nejsou zrovna růžové.

Zároveň je celkem jasné, o co v závěru kampaně před prvním kolem půjde. Předseda hnutí ANO se bude pokoušet maximalizovat svůj potenciál u protestních voličů. Petr Pavel je spokojený s tím, že aktuální průzkum agentury Median ho řadí na první místo a průzkum společnosti Ipsos na druhé postupové místo hned po Andreji Babišovi. Jeho kampaň volající po "řádu a klidu" tak již asi nedozná změn.

Odhodlat se k velkému finále by však mohl tým Danuše Nerudové. Podle zmiňovaného průzkumu Medianu se její podpora propadla o 6,5 procenta a dosahuje nyní 21 procent. Stejnou hodnotu jí naměřil také Ipsos. Oba její hlavní konkurenti se přitom pohybují nad 25 procenty, to už je pomalu na dalekohled.

Chce-li s tím někdejší rektorka Mendelovy univerzity ještě něco udělat, nezbývá jí než začít hrát vabank.

Rychlý start a zpomalení

Třebaže její kampaň nyní trochu skomírá, je neuvěřitelné, co od podzimu Danuše Nerudová dokázala. Z letních sedmi procent vystoupala až na čtvrtinovou podporu, některé prosincové průzkumy dokonce naznačovaly i její vedení. Podobně úspěšná byla rovněž ve shánění peněz. Ze začátku se jí moc nedařilo, ale nyní má zcela konkurenceschopný rozpočet. Klobouk dolů.

Zároveň nelze přehlédnout, že právě její podpora je od počátku nejméně stabilní. Andrej Babiš má ve srovnání s ní velmi disciplinované voliče, nedokáže však zase oslovit nikoho dalšího. A jako pevnější se ukazuje i elektorát Petra Pavla. To vše doháněla Nerudová emocemi, díky nimž oslovila především mladší, liberální voličstvo. Jakmile se však začala topit v univerzitní kauze a její všudypřítomný úsměv ztuhl, přestalo její kouzlo zabírat.

V debatách navíc nijak nezazářila. Investovala hodně energie do oslovení liberální části společnosti, pak ovšem přiznala, že v minulých prezidentských volbách si vybrala ryze konzervativního kandidáta Pavla Fischera a v těch sněmovních zase odevzdala hlas podobně laděné koalici Spolu. Její bezelstné odpovědi si jistě zaslouží ocenění za upřímnost, v očích potenciálních voličů jí ale sotva mohly pomoci.

Šanci přesto stále má, přičemž kartami ještě zamíchalo čerstvé odstoupení Josefa Středuly. Jeho pár procent spíše protestně naladěných voličů samozřejmě může zběhnout k Babišovi. Ale také může svého oblíbence poslechnout a hlasovat pro Nerudovou, jež se díky Středulově podpoře najednou jeví jako ta, která už před prvním kolem dokáže spojovat.

Chce-li však opravdu uspět, bude muset ještě sama kandidátka dosti přidat. Jaké možnosti má?

Účetní, která nebyla

Nabízí se třeba pokus přesvědčit ještě někoho dalšího z "hvězdné pěchoty" slabších kandidátů, aby ji podpořil podobně jako Středula. Získala by tím jakousi oficiální auru nejpřijatelnější persony, což by nerozhodnutí voliči jistě nepřehlédli. Potíž tkví v tom, že na obzoru není nikdo, kdo by jevil ochotu Středulu následovat. Nerudové by jistě nejvíce pomohla podpora od Marka Hilšera, který si vybudoval podobný liberální profil jako ona. Ten ale odstoupení z boje čím dál razantněji odmítá.

Alternativu představuje negativní kampaň. Takovým krokem by ale kandidátka přepólovala svůj dosavadní veskrze pozitivní koncept, s nímž o získání úřadu usiluje. A je to také disciplína, jež vyžaduje specifické dovednosti. Nerudová se o výpad opatrně pokusila na sociálních sítích, když využila dryáčnického titulku "Babiš umí jen kňučet a strašit. A Nerudovou bych vzal na Hrad jako 'účetní', říká Petr Pavel", jímž byl uvozen jeden z rozhovorů, který generál ve výslužbě poskytl. Bývalá rektorka to charakterizovala jako příklad snahy o ponižování žen. K čemuž dodala, že Česko nesmí mít v čele rozvědčíka a promarnit dalších pět let v "klidu a řádu".

Pavlův tým ale s odražením tohoto útoku neměl mnoho problémů. Stačilo mu jen soupeřce doporučit, aby "neztrácela hlavu". A ocitovat, co ve skutečnosti v interview zaznělo - tedy že si jí váží jako expertky na účetnictví a rád by ji měl za poradkyni.

Danuše Nyborg

Co tedy zbývá, když podpora od slabších kandidátů nepřichází, útoky na Pavla se moc nedaří a republika je již závěrečným heslem o "dnu D pro budoucnost" oblepená?

Nyborg. Fiktivní postava dánské političky ze seriálu Vláda, který začíná tím, že Birgitte Nyborg jde do závěrečné předvolební debaty. Není favoritkou, ale proti dvěma hlavním hádajícím se politikům zvolí vášnivou obhajobu svých hlavních principů - a tím nakonec uspěje.

Debata v České televizi něčím takovým pro Nerudovou rozhodně nebyla. Kdyby nezískala body díky Středulově podpoře, celkový dojem z jejího vystoupení by nebyl moc dobrý. Zásadní debata se ale odehraje až ve čtvrtek na Nově, kam dorazí také Andrej Babiš. Pokud bude napadat favorita Pavla - a napadání Babišovi nepochybně jde -, pak se pro Nerudovou otevře možnost revitalizovat image pokrokové konsenzuální uchazečky o Pražský hrad.

Každopádně právě Danuši Nerudové teď jde o nejvíc a lze tak od ní čekat nejzajímavější finále.

Video: Velmi mě to mrzí, reakce měla přijít dřív, říká Nerudová k mlčení kolem univerzity (3. 1. 2023)

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová přiznává pochybení ve své pomalé reakci na pochybnosti kolem toho, jak vedla Mendelovu univerzitu v Brně. | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy