Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 7. 2017 16:20

Nevyhazujte to! Nejvyšší čas na rehabilitaci opravářů čehokoli

Opravovat věci není ekologická móda, ale normální reflex. I když se to obchodníkům nemusí líbit.  
Vysoce moderní záležitost.
Vysoce moderní záležitost. | Foto: frankie´s / Shutterstock.com

Ekologická organizace Greenpeace tlačí na výrobce mobilních telefonů, aby produkovali výrobky, které bude možné opravovat. Situace je neutěšená - mobilní zařízení obvykle vyhazujeme, než bychom ztráceli čas opravou, navíc marně. Plno mobilů se opravit nedá, protože nejsou náhradní díly, chybí návod a zvládl by to jen drahý hi-tech opravář. Nevyplatí se. Znáte to.

Nejen mobily s krátkým poločasem rozpadu, nejen počítače. Vezl jsem do opravy osm let starý fotoaparát, na jediné možné místo, vzdálené deset kilometrů od centra Prahy, a pamatuju si ten nechápavý výraz přijímací techničky: vážně vám to stojí za to? Proč si rovnou nekoupíte nový - lepší?

U elektroniky drží výrobci vyšší karty. Je jen na nich, jak moc bytelné nebo fórové věci udělají, jestli budou opravitelné a dokdy hodlají dodávat součástky. Zákazník se volky nevolky přizpůsobuje - neopravuje, nýbrž nakupuje. A elektroodpadu přibývá. Vrší se uhlíková stopa za novými výrobky a jejich cestou po světě.

Zahnutý displej si vyměníte těžko. A reportáž z opravny deštníků v padesátiletém filmovém týdeníku už působí opravdu archaicky. Není ale důvod, abychom přestali nosit boty k ševci. A na prošoupané kalhoty a prodřené rukávy si nepořídili apartní záplatu od šikovné švadleny. Jednu takovou znám a vždycky se až stydím, když dostanu účet zvící útraty za trochu lepší oběd.

Švédsko od letošního roku snížilo na polovinu DPH z oprav oblečení, obuvi nebo jízdních kol. Chce tím omezit plýtvání a podpořit opravárenskou ekonomiku. Ve které jsou mimo jiné aktivní přistěhovalci ze zemí, kde ještě reflex napovídá rozbitou věc spíš spravit než vyhodit. Výborný nápad - jakkoliv ne pro "prodavačskou" ekonomiku, protože investice do opravy znamená odložený nákup. Když budeme všechno pořád opravovat, obchodníci zkrachují (a proto nám nenapovídají "opravujte", ale "kupte si").

Vyhazování spotřebního zboží není jen otázkou peněz a pohodlí. Ani toho, jak moc nás výrobci - a reklama! - ponoukají k pořizovatelské investici. Klíčovou roli ve výběru nákup vs. oprava hraje nízké společenské uznání péče a údržby.

Opravování znamená jakoby málo, je to "pod naši úroveň". Kdežto obchod s novotou stojí na žebříčku vysoko a my, kromě toho, že ty věci fakt potřebujeme, si skrze něj rádi potvrzujeme osobní status. Jistěže je to klam: protože reklam na novou věc jste viděli tisíce, reklamu na její opravu možná ani jednu. Kontrast vynikne, když si vzpomenete na všechny ty stesky po nedostatkových údržbářích, řemeslnících, všeumělech atd.

Nechuť k opravování je zažraná do mentality jednotlivců, ale pozor, i do společnosti. Věřím, že například stovky odfláknutých oprav silnic - všem dobrým cestářům se omlouvám - souvisí právě s tímto úkazem, nejen s rozpočtem na opravy. Silnici a dálnici je třeba slavně postavit, ó ano. Ale postavené cesty opravovat, to je jakoby něco méněcenného, přistupuje se k tomu neochotně, když není zbytí, zkrátka opruz (nejen pro řidiče). Sláva nikde.

Boj za opravy nevyhraje kampaň ani osvěta, která se pokusí polepšit nešetrné a neekologické myšlení. Nemůže, dokud se ve společenském povědomí nedocení péče o to, co už máme; klidně i na úkor toho, co si pořizujeme. Oba typy investic by měly být v rovnováze. Opravář není méně než dealer. Ano, stát může lidem napovídat jako ve Švédsku, ale dokud nebude opravování úplně normální, nýbrž jen ekologický trend, móda, nic moc se nezmění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy